Erkekler doktorluk mesleğini kontrol etmeye başladıkça 18. yüzyılda Batı'da erkek ebeler yaygınlaşmaya başlasa da erkekleri doğumdan uzak tutan daha önceki tabular tıp tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Ebelerle ilgili erken cinsiyet tabusunu Hamburg'lu Dr. Wertt'in cezasından daha büyük örnekleyen hiçbir hikâye yoktur. 1522'de doktor Wertt, doğum sürecini gözlemleyebilmek ve bebekleri doğurmayı ilk elden öğrenebilmek için kadın kılığına girdi. Ne yazık ki, erkeklerin doğum odasına girmesi o zamanlar düşünülemezdi. Bir ebe Wertt'i kadın kıyafetleri içinde tanıdı ve protesto çığlıkları yükseltti. Diğer doktorlar izlerken Wertt kazıkta yakıldı.

Diğer birkaç hikâye de toplumsal cinsiyet tabusunu örneklemektedir. 1646'da, Massachusetts, Wells'den Francis Rayus, Wertt ile benzer bir suçtan tutuklandı. Neyse ki Rayus’in cezası sadece 50 şilinlik bir para cezasıydı. 1658'de İngiliz doktor Percival Willoughby, zor bir doğum için bir ebeye danışmak istedi ve hastanın karanlık odasına girmesi, üstü örtülü kalırken onu muayene etmesi ve durumu ebeyle tartışmak için tekrar dışarı çıkması gerekiyordu. Ayrıca, 1762'de, döneminin en seçkin cerrahlarından biri olarak kabul edilen İskoç bir cerrah olan John Hunter, Bayan Stevens George III'ün (İngiltere Kralı) karısına IV. George'u teslim etmek için katılırken, John bitişik bir odada oturmak zorunda kaldı.

Tarihin farklı dönemlerinde birçok kültürde kocaların doğum sürecinden geri çekilmesi olağandır. Örneğin, Güney Pasifik'te bir ada olan Lukunor'da eşlerin doğumu başladığında, erkekler bir aylığına ayrılır ve diğer erkeklerle kalır. Öte yandan, erkekler bazen daha bağlantılı oldular. Meksika'nın Huichol kabilesinde, kocanın testislerinin etrafına sözde bir ip bağlanırdı. Doğum sırasında kadının her kasılmasında, ağrısına katılması için ip çekilirdi.

Yazı görselinin açıklaması: Alman Doktor Eucharius Rösslin (1470–1526) tarafından doğum sandalyesinde doğum yapan bir kadın. 1513'te yayınlanan Der Rosengarten (Gül Bahçesi) adlı doğum kitabı ebeler için standart bir tıbbi metin haline geldi.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Percival Willoughby (1632–1669), John Hunter (1728–1793), George III (George William Frederick; 1738–1820), George IV (George Augustus Frederick; 1762–1830)