Pek çok okuyucu, Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği resimleriyle ünlü hem bilim insanı hem de sanatçı olan İtalyan dehası Leonardo da Vinci'ye aşina olabilir.

Leonardo, Milano'dayken 1489 gibi erken bir tarihte, insan vücuduyla ilgili kapsamlı çizimler ve açıklamalar seti olan Anatomi Üzerine İnceleme için büyük planını oluşturdu. Leonardo planını ana hatlarıyla belirtmesine rağmen, işini asla tamamlamadı.

İnceleme için anatomik çalışmaları sırasında Leonardo, rahimdeki bir fetüsün ilk bilimsel çizimlerinden birini yaptı. Ayrıca, şekillerini daha iyi anlamak için beynin ventriküllerine balmumu enjekte etmeye yönelik çığır açan yöntemleri de büyüleyiciydi. Boston'daki Bilim Müzesi'ndeki müze müdürüne göre, "Leonardo’nun anatomi çalışmalarının tatsızlığı abartılamaz. Leonardo, bilgi tutkusuyla, yerel cesetlerle sayısız tüyler ürpertici nöbet tuttu ve sinir bozucu çürüme eğilimleri onu olabildiğince çabuk çalışmaya zorladı. Bunu "gece saatlerini, görülmekten korkan dörde bölünmüş ve derisi yüzülmüş cesetler eşliğinde yaşamak" olarak nitelendirdi, ancak her zamanki gibi merakı onu daha ileriye götürdü."

Gazeteci Katie Lambert şöyle yazıyor: "Defterlerinde hem muhteşem hem de garip şekilli vücut parçaları, fetüsler ve cinsel ilişkilerin ortasında çiftler vardı. Notlar, bir fetüsün nasıl nefes aldığını ve testislerin ne yaptığını sorgularken da Vinci'nin beyninin içine göz atmanıza izin vererek çizimleri kalabalıklaştırıyor."

1517'de, hayatının sonlarına doğru ve kısmen felç olan Leonardo, Kardinal Louis d’Aragon ve sekreteri Antonio de Beatis tarafından ziyaret edildi. Leonardo çeşitli anatomik çizimlerini ziyaretçilerine gösterdikten sonra, Beatis günlüğüne şunları kaydetti: “Leonardo, kaslar, sinirler, damarlar, eklemler, bağırsaklar ve mümkün olan her şeyin yanı sıra uzuvların resimli gösterimleriyle özel bir anatomi incelemesi derledi. Daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir insan bedeninde hayal edilebilir."

Yazı görselinin açıklaması: Leonardo da Vinci’nin rahimdeki bir fetüsün göbek kordonu görülebilen çizimi (c. 1510).

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Leonardo da Vinci (1452–1519), Louis d’Aragon (1475–1519)