Doktorlar biyolojik silah tehdidine yanıt vermede merkezi rol oynarlar. Risklerin farkında olurlar, bir olayı hızla fark ederler ve antibiyotikler ve aşılar gibi uygun müdahalede bulunurlar. 21. yüzyılda, biyoteknolojideki uzmanlık arttıkça ve patojenlerin genetik manipülasyonu için yöntemler daha basit hale geldikçe, biyo-silahlar yıkıcı salgınlara neden olma tehdidi oluşturuyor.

Biyolojik savaş, insanları, çiftlik hayvanlarını ve bitkileri öldürmek için bakteri, virüs, mantar ve diğer biyolojik ajanların kullanımını içerir.

Örneğin şarbona neden olan bakteri olan Bacillus anthracis, kolayca dağılan esnek sporlar oluşturduğu için etkili bir biyolojik silahtır. Ek olarak, pulmoner şarbon enfeksiyonu, tedavi edilmeyen bireylerin yüzde 90'ını bir hafta içinde öldürebilir. Terörist sempatizanlar antibiyotiklerle korunabilir ve böylece kendilerini öldürmekten kurtulabilirler.

Diğer potansiyel biyolojik silahlar arasında Yersinia pestis (hıyarcıklı vebaya neden olabilen bir bakteri), virüsler (Rift Valley ateşi ve Ebola gibi) ve toksinler (hint fasulyesinden çıkartılan risin (zehirli protein) ve Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir protein olan botulinum toksini gibi) bulunur.

Bin yıldır biyolojik savaş yürütülüyor

MÖ 184'te, Kartaca'lı Hannibal'in askerleri, zehirli yılanlarla dolu kil kapları düşman gemilerine attılar. 1346'da Tatar güçleri vebadan ölen savaşçıları Kırım şehri Kaffa'nın duvarlarına fırlattı ve bunu veba salgını izledi. 1763'te Delaware Kızılderililerinin temsilcilerine çiçek hastalığına maruz kalan battaniyeler verildi. 1940'ta Japon savaş uçakları Çin'in üzerinden uçtu ve hıyarcıklı veba taşıyan pirelerle dolu seramik bombalar attı.

Bugün, olası bir biyoterörist saldırısını tespit etmek için bir dizi spesifik patojeni hedefleyen antikorları kullanan çeşitli saha ekipmanları geliştirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü şöyle yazıyor: "Başarılı bir biyolojik saldırının sonuçları, özellikle enfeksiyon kolayca bulaşabiliyorsa, bir kimyasal veya hatta nükleer bir olayın sonuçlarını çok aşabilir. Seyahat kolaylığı ve artan küreselleşme göz önüne alındığında, dünyanın herhangi bir yerinde bir salgın tüm uluslar için bir tehdit olabilir."

Yazı görselinin açıklaması: Bir gaz maskesi ve koruyucu giysi. Doktorlar hem kimyasal hem de biyolojik silah tehdidine yanıt vermede merkezi roller oynarlar.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Hannibal (248 B.C.–183 B.C.)