Tarihçi Lois N. Magner şöyle yazıyor: "Gözlük kullanımı, insan sınırlamalarına ve sorumluluklarına yönelik tutumlar üzerinde derin bir etki yaratmış olmalı. Gözlükler yalnızca akademisyenlerin ve tercümanların çalışmalarına devam etmesini mümkün kılmakla kalmadı, aynı zamanda insanları, insan icatlarının kullanılmasıyla belirli fiziksel sınırlamaların aşılabileceği fikrine alıştırdılar."

Bugün, gözlük ve optik terimleri genellikle görme sorunlarını düzeltmek için bir çerçeveye takılan mercekleri ifade eder. Tarih boyunca, kelebek gözlük (kulaklık olmadan sadece burun köprüsünü sıkıştırarak desteklenir), monokl (tek gözün üzerinde dairesel mercek) ve lorgnette (uzun saplı gözlükler) dahil olmak üzere çeşitli biçimler var olmuştur.

Milattan sonra 1000 yılına gelindiğinde, metni büyütmek için okuma materyalinin üzerine yerleştirilen cam kürenin kristalleri veya parçaları, "taşları okumak" yaygındı. Çin'de, Marco Polo’nun yolculuğu sırasında, 1270 yılı civarında gözlük kullanılıyordu ve Arabistan’da daha önce kullanılmış olabilirler.

1284'te İtalyan Salvino D'Armate, belki de Avrupa'daki en ünlü gözlük mucidi oldu. İlk gözlüklerde hipermetropi (yakını görememe) ve presbiyopi (yaşa bağlı yakını görememe) düzeltilmesi için dışbükey gözlük kullanıldı. İtalyan bilim adamı Giambattista della Porta tarafından Natural Magick'te (bilim eseri-1558) yakın görüşlülük için içbükey lenslere (uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü ve yakın nesnelerin net olduğu miyopluk olarak da adlandırılır) erken bir referans olmuştur. Göze yakın olan metni görmek için dışbükey mercekler kullanıldı.

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arasında değerli bir mal olarak listelenmişlerdi. 1727 civarında, İngiliz gözlükçü Edward Scarlett, kulaklara takılan sert kollarla tutulan modern gözlük stilini geliştirdi. Amerikalı bilim adamı Benjamin Franklin, miyopluk ve presbiyopi kombinasyonunu ele almak için 1784'te bifokal (çift odaklı gözlük) icat etti.

Günümüzde birçok gözlük, olumlu optik özellikleri ve dayanıklılığı nedeniyle plastik CR-39'dan yapılmıştır. Lensler genellikle ışık ışınlarının odak konumunu değiştirmek için kullanılır, böylece gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinayla düzgün bir şekilde kesişirler.

Yazı görselinin açıklaması: Lorgnette, saplı bir çift gözlüktür. 1700'lerde İngiliz optik tasarımcısı George Adams tarafından icat edildi. Bazı gözlük sahiplerinin daha iyi görmek için gözlüğe ihtiyacı yoktu, ancak şık olması için süslü lorgnetteler taşıyorlardı.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Salvino D’Armate of Florence (1258–1312), Giambattista della Porta (1535–1615), Edward Scarlett (1677–1743)