24 Ağustos 2019'da ABD Illinois'de, elektronik sigara nedeniyle ciddi bir solunum yolu hastalığı ortaya çıktıktan sonra bir hastanın öldüğü bildirildi. Bugüne kadar elektronik sigaranın birçok potansiyel ve direkt olumsuz sağlık etkisini araştırıp sizlerle paylaşmıştık, fakat bu ani yaşam kaybı beklenmeyen ve oldukça sarsıcı bir durum olarak karşımıza çıkmakta.

Ayrıca ABD’de, e-sigara kullanımıyla bağlantılı gizemli bir akciğer hastalığının da şu an uzmanlar tarafından araştırıldığı bildirildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 22 ABD eyaletinde 193 "potansiyel vaka" olduğunu söyledi.

CDC uzmanları, vakalarının çoğunun esrarın ana etken maddesi olan THC'yi vaping amaçlı kullandıklarını söyledi (not: İngilizce'de e-sigara kullanmak, kısaca vaping olarak adlandırılmaktadır). ABD'de elektronik sigara kartuşlarında esrar ve bileşenlerinin kullanımının %5-10 arası olduğu tahmin edilmektedir (bakınız ilgili araştırma).

Olgular iki ay boyunca 28 Haziran - 20 Ağustos tarihleri ​​arasında rapor edildi.

Ölen kişi, "vaping veya e-sigara kullanımı bildirildikten sonra açıklanamayan bir hastalıkla hastaneye yatırıldı", diyor Illinois'deki tıbbi sağlık görevlisi ve eyalet epidemiyoloğu Dr. Jennifer Layden.

CDC direktörü Robert Redfield şunları söyledi: "E-sigara kullanan veya 'vaping' cihazları kullananlarda ciddi akciğer hastalığının salgını ile ilgili ilk ölümü bildirdiğimiz için üzgünüz." ve ekledi: "Illinois’teki bu trajik ölüm, e-sigara ürünleriyle ilgili ciddi riskleri pekiştiriyor."

Gizemli Akciğer Hastalığı Nedir?

Gizemli hastalığın nedeni tespit edilememiştir, fakat hepsi bir biçimde e-sigara kullanmış kişilerdir.

Dr. Ileana Arias, "Birçok vakada, hastalar THC (esrar bileşeni) içeren ürünün son zamanlarda kullanıldığını kabul ettiler." dedi.

Etkilenenlerde öksürük, nefes darlığı, halsizlik, kusma ve ishal gibi bazı belirtiler vardı. Bir virüs veya bakteri gibi bulaşıcı bir hastalık olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Arias, "Bu vakaların ortak bir nedeni olup olmadığı veya benzer belirti-bulguları olan farklı hastalıklar olup olmadıkları açık değil." dedi. E-sigara ilişkili yaşam kaybının gerçekleştiği Illinois eyaletinde, 17 ila 38 yaşları arasında değişen 22 vaka vardı. Etkilenen 22 eyalet, ülkenin merkezinde ve kuzey doğusunda, Minnesota'dan Kuzey Carolina'ya kadar olmasına rağmen, Kaliforniya, Teksas ve New Mexico'da da vakalar bildirildi.

Yetkililer, zararlı bileşikleri tespit etmek amacıyla vaping sıvı numunelerinin (e-sigara kartuşları) laboratuvar testlerini başlattı.

Bazı eyaletlerde tıbbi esrar tüccarları aracılığıyla yasal olarak satılan THC içeren vape kartuşları için "karaborsa" bulunduğu bilinmektedir.

Çevrimiçi topluluklardaki kullanıcılar, düzenlenmeyen sahte kartuşların tehlikeleri konusunda uyardılar.

Düzenli E-Sigara Kullanımı Güvenli Midir?

Hayatımızda normal sigaraya göre çok daha kısa bir süredir var olmasına rağmen, e-sigara içmeyi güvenli olarak düşünemeyeceğimize dair kanıtlar artıyor. İşte birkaç örnek:

Sonuç olarak, artık e-sigaraların zararsız bir aerosol yaymadıklarını biliyoruz. E-sigara dumanında ultra ince tanecikler, kurşun ve ağır metaller gibi kimyasal maddeler gibi şeyler de dahil olmak üzere tanımlanmış çeşitli zararlı bileşenler vardır.