Epilepsi, beynin elektriksel aktivitesinde ani değişikliklere neden olan nöbetlerle karakterize edilen nörolojik bir bozukluktur. Bu değişiklikler alışılmadık hareketlere, davranışlara, duygulara ve duyumlara sebep olabilir. Antik kültürlerde epilepsi, bazen ruhlar tarafından lanetlenmekle, şeytanlar tarafından saldırıya uğramakla, cadılıkla veya Tanrı ile temas halinde olmakla ilişkilendirilirdi.

Bazı epilepsi türleri genetik mutasyonlarla ilişkilendirilmişken bazı epilepsiler sinir sinyal kimyasallarında dengesizlikten kaynaklanabilir. Bazı epilepsi türleri ise ani ışık değişimleri gibi harici uyaranlarla tetiklenebilmektedir. 

Bugün, epilepsinin değerlendirilmesi ve teşhisinde EEG, MRG, CAT ve PET gibi tıbbi tarama araçlarından yararlanılır. Epilepsi genellikle ilaç veya beyinde anormal elektriksel aktiviteye neden olan lezyonun çıkarılması gibi cerrahi müdahalelerle kontrol altına alınabilmektedir. Ağır epilepsi türlerinde ise, beyin yarım küresinin korteks bölgesinin çıkarılması nöbetlerin frekansını ve şiddetini azaltmak için uygulanabilecek tek seçenek olabilir. Alternatif olarak boyundaki vagus sinirini veya beyindeki derin yapıları uyarmak için elektrikli cihazlardan yararlanılmaktadır.

  • 1857'de, İngiliz Doktor Charles Locock, basit bir tuz olan potasyum bromidin (KBr) antikonvülzan (antiepileptik etki) özelliklerini gözlemledi. Locock, KBr'nin cinsel isteği azalttığını ve bunun nöbetlerin tedavisindeki başarısına doğrudan etkilediğine inanıyordu (yanlış bir inanıştı). 
  • 1868'de, İskoç Psikiyatrist Thomas Clouston doğru dozajı belirlemek için klinik denemeler yaptı ve denemeleri sonucu hastaların KBr alırken nöbet sayısının azaldığını gösterdi.
  • 1870'lerin ortalarına gelindiğinde, Londra Ulusal Hastanesi'nde yılda iki buçuk tondan fazla KBr tüketiliyordu. KBr epilepsi için ilk etkili ilaç olarak kabul edilebilir. 
  • 1912'de piyasaya fenobarbital (bir barbitürat veya merkezi sinir sistemi depresanı) piyasaya sürülene kadar daha etkili bir ilaç bulunamadı. 

KBr hala köpekler ve kedilerde epilepsi tedavisinde kullanılırken bazı ülkelerde insanlar için de kullanılmaktadır. Bugün, farklı faydaları ve yan etkileri olan 20'den fazla ilaç epilepsi tedavisinde kullanılmaktadır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Bir tavan freskindeki Aziz Valentine tasviri (1740). Görselde İnfantil spazm sendromuna (epilepsisi olan çocuklarda oluşan beyin hasarı nedeniyle meydana gelen bir hastalık) sahip çocuktan kaçan şeytan tasvirleri dikkat çekicidir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Charles Locock (1799–1875), Sir Thomas Smith Clouston (1840– 1915)