1925'te Amerikalı yazar Sinclair Lewis, Arrowsmith romanında üç metnin, bir doktorun eğitimi için önemli olduğunu yazdı: 

  • İncil
  • Shakespeare'in eserleri 
  • Gray's Anatomy 

Gerçekten de Henry Gray'in anatomi metninin ünü ve uzun ömürlülüğüne hiçbir tıp kitabı erişemedi. İlk olarak 1858'de "Anatomy: Descriptive and Surgical" adı altında yayınlanan kitap, 1938'de resmi olarak Gray's Anatomy olarak yeniden adlandırıldı.

Henry Gray yol gösterici nitelikte çağdaş bir anatomi kitabı ortaya çıkarmaya karar verdiğinde St. George Hastanesi’nde çalışan genç bir uygulamalı anatomi eğitmeniydi. 1855’te kitap üzerinde çalışmaya başladığında henüz yirmili yaşlarındaydı. Gray's Anatomy, Henry Gray'in, St. George’da bulunan ve son derece yetenekli bir tıp öğrencisi ve sanatçı olan Henry Vandayke Carter’a çizimleri yapmayı teklif ettikten sadece üç yıl sonra yayınlandı. İlk renkli resimler 1887 baskısında görüldü. Kitap anında çok satanlar arasına girdi. Gray's Anatomy'nin ününden büyük ölçüde çizimler sorumlu olmasına rağmen, Carter kitaptan hiçbir gelir sağlamadı. 

Maalesef, Gray çiçek hastalığına yakalandı ve ikinci baskı yayımlanmadan hemen önce 34 yaşında hayata veda etti. Carter ise kitabın yayımlandığı yıl Hindistan’a giderek Grant Tıp Okulu’nda anatomi ve fizyoloji hocalığı, sonrasında da bölüm başkanlığı yaptı. Otuz yılını Hindistan’da geçirdikten sonra emekli oldu ve 1897’de tüberkülozdan yaşamını yitirdi.

Bugünün okuyucuları, Gray's Anatomy'nin anestezi ve antibiyotiklerin henüz var olmadığı ve parça alımı ya da kesim sırasında aydınlatmak için elektrikli ışıkların kullanılamadığı bir zamanda yazıldığını hatırlamalıdır.

Tıp tarihinin en çok kullanılan kitaplarından biri olan ve yayınladığı günden bu yana hiç baskı dışı kalmayan kitaptaki görseller için kullanılan fakir erkek, kadın veya çocukların isimlerinin de hiçbir zaman bilinemeyeceği unutulmamalıdır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Soldan ilki Henry Gray’, ikincisi "Anatomy of the Human Body" (1918 baskısı) kitabından alınan vertebral arter görseli, üçüncüsü Harry Sinclair Lewis

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Henry Gray (1827–1861), Henry Vandyke Carter (1831–1897), Harry Sinclair Lewis (1885–1951)