Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Genetik - Genetik anormalliklerin fazla olduğu kanserler immünoterapiye daha iyi yanıt verebilir
Genetik anormalliklerin fazla olduğu kanserler immünoterapiye daha iyi yanıt verebilir

Genetik anormalliklerin fazla olduğu kanserler immünoterapiye daha iyi yanıt verebilir

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
21.09.2017

Oldukça fazla sayıda genetik mutasyonu olan tümörler, güçlü bağışıklık (immün) yanıtını tetikleyebilir. Çünkü immün sistemin yabancı olarak fark edeceği kadar çok protein (antijen) üretirler. Melanom, mesane ve akciğer kanseri en fazla mutasyona uğrayan kanser türleri arasındadır.

Tümörlerdeki fazla sayıda mutasyon, DNA hasarını onarmak için hücrenin yeteneğini bastıran ve uyumsuzluk onarımında bozukluk ( mismatch repair deficiency ) olarak adlandırılan genetik anormallik sonucu meydana gelmektedir. Bilim insanları, bu anormalliklere sahip olan tümörlerin immün kontrol noktası blokajına daha duyarlı olabileceğini düşünmektedir.

Mismatch Repair Deficiency (MRD) olarak adlandırdığımız bu DNA tamir bozukluğu, kolorektal kanserlerin yaklaşık 15%’inde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca daha az olarak mide, ince barsak, endometriyal, prostat ve yumurtalık kanseri gibi kanser türlerinde de rastlanmaktadır. Lynch sendromunda olduğu gibi anormallik zaman zaman aileden kalıtım yoluyla da geçebilir. Ancak MRD daha çok kişinin yaşamı içinde rastlantısal olarak gelişir.

Yapılan bir araştırmalarda, MRD şeklinde DNA tamir bozukluğu olan olan tümörlerin kanser immünoterapisine duyarlı olduğuna dair kanıtlar elde edilmiştir. Bunun üzerine FDA MRD bozukluğu olan kalın bağırsak kanserli hastaların tedavisi için kanser immünoterapisi Pembrolizumab kullanımına onay vermiştir.

Dahası araştırmacılar, Pembrolizumab’ın MRD bozukluğu olan endometriyal, ampulla, onikiparmak bağırsağı (duodenal) ve mide kanserlerine karşı daha etkin olduğunu görmüşlerdir. 7 hastanın 5’i Pembrolizumab tedavisine yanıt vermiş ve hastalık ilerlemeden geçen süre ortalama 5.4 ay olarak kaydedilmiştir.

Bu araştırma küçük çaplı olsa da, MRD bozukluğu olan ileri evre kanser hastalarında yeni bir tedavi seçeneği olasılığının yolunu açmıştır. Daha ayrıntılı özetleyecek olursak bu çalışma, tümör genetik yapısının değerlendirilmesinin, tümörün hangi organdan kaynaklandığına çok da bakmadan, immünoterapiden kimlerin fayda sağlayacağını tanımlamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Şimdiden DNA onarım bozukluğu olan kanser türlerinin PD-1 blokajına daha duyarlı olabileceği düşünülmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Le DT, Uram JN, Wang H, et al.
PD-1 blockade in tumors with mismatch-repair deficiency.
N Engl J Med 372:2509-2520, 2015
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Restaurant ve fast-food yemeklerinin günlük enerji ve besin öğeleri yönünden karşılaştırılması
Restaurant ve fast-food yemeklerinin günlük enerji ve besin öğeleri yönünden karşılaştırılması
İlk ruhsatlı ilaçlar nasıl geliştirildi? Erken klinik çalışmalar
İlk ruhsatlı ilaçlar nasıl geliştirildi? Erken klinik çalışmalar
Çocuklarda Obezite ve Kendisinden Daha Tehlikeli Sonuçları
Çocuklarda Obezite ve Kendisinden Daha Tehlikeli Sonuçları
Kanser hastaları neden zayıflar? Kanser Kaşeksisi
Kanser hastaları neden zayıflar? Kanser Kaşeksisi