Yeni bir araştırmaya göre, İngiltere hastanelerinde binlerce kişiye koronavirüs bulaşmış olma olasılığı yüksek.

Londra'daki King's College araştırması, İngiltere'deki 10 hastane bölgesi artı İtalya'daki 1 hastanede koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi gören 8 hastadan en az 1'inin bu enfeksiyona hastanede yakaladığını buldu.

Araştırmacılar, bunun nispeten düşük bir oran olduğunu ve etkin bir enfeksiyon kontrolünün göstergesi olduğunu düşünüyor.

Bu bulgu için araştırmacılar Birleşik Krallık'ta 28 Nisan'a kadar COVID-19 tanısı alan 1.500 vakayla ilgili verileri analiz ettiler.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Ben Carter şunları söyledi: "Bu hastaların çoğu zaten uzun süredir hastanedeydi. Daha yaşlıydılar, daha zayıftılar ve önceden var olan sağlık sorunları vardı."

Ancak muhtemelen daha hızlı tanı ve dolayısıyla tedavi nedeniyle, dışarıdan COVID-19 tanısı ile hastaneye başvuranlardan daha iyi sonuçlara sahip oldular.

Hastane kaynaklı COVID-19 enfeksiyonu şöyle tanımlandı: hastaneye başvurduktan sonra 15 gün ve daha sonrasında koronavirüs testi pozitif olan hastalar.

Eğer hastaneye başvurudan 5 ila 14 gün sonra koronavirüs testi pozitif çıkanlar da hastane enfeksiyonu olarak kabul edilirse, bu oran %23'e yükselmekte.

Ancak virüsün uzun kuluçka süresi nedeniyle, bu hastaların kaçının hastanede enfekte olacağından emin olmak imkansızdır.

Oxford Üniversitesi'nde yoğun bakım uzmanı Prof. Dr. Duncan Young, hastalar taburcu olduktan sonra etkili bir şekilde takip edilmediği için çalışmanın kısa süreli hastanede kalış sırasında enfekte olanları yakalayamayacağını söyledi.

Ve tabii ki çalışma sadece koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi gören kişilere baktı, bu nedenle hastalığa yakalanan ve hiçbir koronavirüs belirtisi göstermeyen ya da tedaviye ihtiyaç duymadan evde iyileşen insanların büyük çoğunluğunu içermiyordu.

Bu uyarılar, virüse hastanede yakalanma riskinin hafife alınmaması ve hem sağlık çalışanı hem hastaneyi ziyaret eden hasta ve yakınlarının dikaktli olması gerektiğini göstermekte.

- Tüm koronavirüs haberleri