Sigara nasıl iktidarsızlığa neden olur?

İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon, çeşitli fiziksel ve psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Bunların arasında sigara içmek önemli fiziksel faktörler arasındadır. Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve ereksiyon problemi, genellikle atardamar yoluyla penise zayıf kan tedarikinin bir sonucudur. Sigara içmeye bağlı iktidarsızlık, kimyasalların penisdeki kan damarları üzerindeki etkilerinden kaynaklanır.

Sinirlerdeki sinyalleri aldıktan sonra penisdeki atar damarlar genişler ve kanla dolduğunda ereksiyon olur. Sinirler beyindeki cinsel uyarılma sinyallerine tepki verirler. Sinir sistemi iyi çalışsa bile, kan damarları sigara içimi nedeniyle sağlıksız bir hale geldiyse ereksiyon fiziksel olarak mümkün olmayabilir.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda sigara ile erektil disfonksiyon arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, pasif içiciliğin de ereksiyon sorunlarına neden olabileceğine dair önemli kanıtların bulunması dikkat çekicidir. İyi haber ise; bu çalışmaların çoğunda sigarayı bırakmanın erektil fonksiyonu düzeltmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmasıdır.

Kanser hastalarının cinsel işlev bozukluğunda sigaranın etkisi var mı?

Sigara içmenin birçok sağlık riski vardır. Sigara, vücudun hemen her bölümüne zarar verebilir. Sigara dumanı içindeki kimyasallar kan damarlarını olumsuz etkiler. Bu kimyasallar kalbinize, beyne, böbreklerinize, diğer dokulara da zarar verirken kanser riskini de önemli ölçüde artıran faktörler arasındadır.

sigaranın zararları nelerdir sigara hangi hastalıklara yol açar

Hem sigara hem de kanser süreci hastaların cinsel yaşamlarını olumsuz etkilemelerine neden olabilir. Cinsel işlev bozukluğu başta olmak üzere; fonksiyonel değişiklikler, fiziksel şekil deformasyonu ve değişen ilişki dinamiklerinin ortaya çıkması zorlayıcı olabilir. Cinsel işlev bozukluğu kanser hastalarının yaşam kalitelerini etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kanser tedavisi sonrasında cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkması yaygın görülen bir durumdur. Bazı kanser türlerinde cinsel organların bir kısmı ya da tamamı ameliyatla alınması gerekebilir, radyasyon tedavisi sinirlere zarar verebilir veya tamamen yok edebilir, hormon tedavisi hormonal değişikliklere neden olabilir ve tüm bunlar cinsel ilişkide bulunmayı zorlaştırabilir, bazen imkansız hale getirebilir. Ancak bunlar hastalığın evresine ve görülen tedaviye göre değişiklik gösterir.

- İlgili konu: Cinsellik hakkında kanser hastası ve eşinin bilmesi gereken 5 şey

Hem kanser riskini artıran hem de önemli cinsel problemlere yol açan sigara kullanımına özetle değinmek gerekirse; neden sigarayı bırakmak gerektiğinin uzun ve dikkat çekici bir listesi var ancak, tüm uyarılara rağmen dünyada milyonlarca kişi hala sigara içmekte. Ayrıca istatistikleri göz önüne alırsak, sigara nedeniyle olan yaşam kayıpları da çok yüksek bir sayıdadır. Tüm kanserlerin %20’sinin ve kansere bağlı tüm yaşam kayıplarının yüzde 30’unun nedeni sigaradır. Ve bu ölümlerin neredeyse yüzde 10'unun ikinci el dumana maruz kalmasından kaynaklandığı gerçeği daha da üzücüdür.

Sigarayı bırakmak ve cinsel sorunlar için uzman yardımı alabilirsiniz

Günümüzde sigarayı bırakmanın çok sayıda yolu tarif edilmiştir ve bu kararınızı hem destekleyecek hem kolaylaştıracak çok sayıda düzenleme mevcuttur. İktidarsızlık veya diğer cinsel fonksiyon sorunları ile ilgili ise nereye başvuracağınızı bilmiyor olabilirsiniz; ürolog veya psikiyatr bu konuda başvurulabilecek uzmanlardandır. Cinsel sorunlar yalnız sizin karşılaştığınız bir durum değil, yaygın bir sağlık problemidir. Bununla birlikte, eğer içiyorsanız iktidarsızlık sorunu için ilk yapmanız gereken şeylerden biri sigarayı bırakmaktır.

Sigara içmeyi bırakmayı denediyseniz ve tekrar başladıysanız umudunuz kırılmasın. Bu sefer farklı düşünün.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki adımları öneririz:

  • Bırakmak istediğiniz nedenlerin bir listesini yapın ve neden önceki denemelerinizde bırakamadığınızı da yazın,
  • Sigara içme tetikleyicilerine (alkol veya kahve içmek gibi) dikkat edin.
  • Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek alın. Sigarayı bırakmak gibi güçlü bir bağımlılığın üstesinden gelmek için yardıma ihtiyacınız olduğunu itiraf etmekten çekinmeyin. 
  • Sigarayı bıraktırmaya yardımcı reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Kullanacaksanız mutlaka talimatlarını uygulayın. 
  • Sigara içmek istediğinizde egzersiz veya hobiler gibi sizi sigara içmemek için yeni davranış biçimi geliştirin. 
  • İstek ve aksiliklere hazırlıklı olun. Bazı zorluklar yaşamanız normal, bu başarılı olamayacağınız anlamına gelmiyor.