Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Sigarayı nasıl bırakabilirim ?
Sigarayı nasıl bırakabilirim ?

Sigarayı nasıl bırakabilirim ?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült

Sigara, 1900’lü yılların başından beri insanların büyük bir kısmının vazgeçilmezi olarak varlığını sürdürmüştür. Amerika’da üretilen tütünün piyasaya sürülmesi ile başlayan bağımlılık, son yıllarda başta akciğer kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinin başlıca sebebi olarak gösterilmesi sonucu azalmaya başlamıştır. Zararları çeşitli kampanyalarla anlatılan sigara bağımlılığına son verilmesi için sigara kullanıcılarına çeşitli alternatif yöntemler sunulmuştur ve halen sunulmaya devam etmektedir.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek size ıstırap vermemelidir. Bazı yan etkilerle karşılaşılsa da, size sunulan çeşitli seçeneklerle sigarayı daha kolay bırakabilirsiniz. Şunu bilin ki, sigarayı bırakarak elde edeceğiniz faydalar, size sunulan yöntemleri uyguladığınızda ortaya çıkan yan etkilerin riskinden çok daha önemlidir.

Dünyanın hemen hemen birçok ülkesinde savaş açılan sigarayı hayatımızdan tamamen çıkarmak, daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürmek için gelin bakalım neler yapabiliriz birlikte inceleyelim..

Nikotin içerikli uygulamalar

Nikotin bandı, nikotin sakızı, inhaler, pastil ve burun spreyi gibi çeşitli nikotin desteği ürünler, sağlık bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Nikotin bandı, nikotin sakızı ve pastil eczanelerden reçetesiz alınabilir. Ancak, burun spreyi, inhaler (solunum cihazı) gibi bazı ürünler, doktor reçetesiyle satın alınabilmektedir.

İlaç tedavileri

İki ilaç tedavisi, sigaranın bırakılmasına yardımcı olabilir. Biri bupropion (Wellbutrin- firma adı altında piyasada var olan bir antidepresan ve sigarayı bırakmaya yardımcı olarak-Zyban), diğeri vareniklin (Champix) adlı ilaçlardır. Bupropion, nikotin destek tedavisi ile birlikte kullanılabilir. Ancak, aynı şey vareniklin için söz konusu değildir. Bazı istisnai durumlar haricinde bu kural geçerlidir. Hem vareniklin hem de bupropion, sigarayı bırakmada etkili ilaç tedavileridir.

Vareniklin (Champix) adlı ilacın kullanımında nadirde olsa psikiyatrik yan etkiler görülmektedir. Ancak, bu ilaç sigaranın bırakılmasına yardımcı olan oldukça etkili ve iyi bir ilaçtır. Dolayısıyla, olumlu ve olumsuz sonuçları iyice tartılmalı ve sağlık durumunuz elverdiği ölçüde kullanılmalıdır.

En önemli nokta, bu tür ilaç tedavilerine karar vermeniz halinde mutlaka doktor onayı almanız gerektiğidir.

Alternatif tedaviler

Hipnoz ve akupunktur gibi bazı alternatif tedaviler de, sizin sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Ancak, hipnoz ve akupunktur ile ilgili geniş çaplı araştırmalar henüz olmadığı için, bu yöntemlerin sigarayı bırakma konusunda ne kadar etkili olduğu netlik kazanmamıştır. Ancak, alternatif tedavi olarak tercih edilmesinde sağlık açısından bir sakınca yoktur. Hipnoz ve akupunktur tedavisinin tek dezavantajı maliyeti ve zaman ayrılmasını gerektirmesidir.

Sosyal destek

Sosyal desteğin önemi, göz ardı edilmektedir. Ancak, devletin sigarayı bırakma adına sunduğu yardım hatları, sigara bağımlılarına fayda sağlayabilir. Bu hattı arayarak alınacak tavsiyeler ve tedaviler doğrultusunda, sigarayı bırakma şansınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Elektronik sigaralar (e-sigara)

Uzmanlar, elektronik sigaraya henüz yeşil ışık yakmasa da, sigarayı bırakmak isteyen birçok tüketici elektronik sigara kullanmaya başlamıştır. Isı kullanarak nikotin ve diğer kimyasalları dumana dönüştürerek içilen daha çok sigara şeklinde bir mekanizmadan oluşan elektronik sigara, az miktarda tütün ve kimyasal madde içermektedir. Sigara bağımlılarının psikolojisine hitap eden, görsel ve tat olarak gerçek sigarayı andıran elektronik sigara, tütün mamullerinde bulunan kanserojen maddeleri ihtiva etmediği için daha az zarar verir.

Nikotin bandı, nikotin sakızı ve haplarını deneyen bazı sigara bağımlıları, elektronik sigaranın daha etkili olduğunu ve sigara içme isteğini azalttığını savunmaktadır. Ancak, unutulmaması gereken, elektronik sigaranın sigarayı bırakmak için kullanılan bir araç olduğu ve sadece sigarayı bırakana kadar bir süreliğine kullanılması gerektiğidir.

İlk denemede sigarayı bırakamayanların cesaretini kırmak yerine onlara destek olmak önemlidir. Sigara bağımlılarının çoğu bırakmayı birden çok kere dener. Size tavsiyem; kendinize bir gün belirlemeniz ve kararlı olmanızdır. Unutmayın ki, sigarayı bırakma hareketinin bir parçası olarak önceleri başarısız olabilirsiniz. Ancak yılmayın ve kendinize 10 kere gibi bir deneme sınırlaması getirin. Bırakma süresi boyunca kendinize karşı anlayışlı olun ve yenilgiyi asla kabul etmeyin.

Sigaranın insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu ve tek kurtuluşun bırakmak olduğu defalarca dile getirilmiştir. Bu anlamda, birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de bu konuda yapılan çalışmalar, düzenlenen kampanyalar takdire şayandır. Ancak, tüm bu yöntemler bir yana, en önemli olan şey sigarayı bırakmayı kafanızda bitirmenizdir. Beynin tamamen reddettiği bir alışkanlığı vücudunuz devam ettiremez.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Size bir sorumuz var
Sizler için kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz...
Anketi Gönder
Kaynak:

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.