Kadın üreme organlarının (overler, rahim, rahim ağzı ve vajen) sağlığı ile ilgilenen bilim dalına jinekoloji denir. Jinekolojik kanserlerin bazı kendine özgü belirtileri vardır. Bunların erken farkına varmak hayat kurtarır. Bedeni dinlemek ve anormal bir durum var ise doktora danışmak oldukça önemlidir. Jinekolojik kanserlere dair belirtiler yazının devamında listelenmiştir.

 1. Pelvik / kasık bölgesinde ağrı
  Pelvik ağrı, göbeğin altında kalan, adet öncesi sendromu dışında da ortaya çıkan ağrı ya da baskıdır. Pelvik ağrı; rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, fallop tüp kanseri ve vajinal kanser ile ilişkilidir.
  -İlgili Konu:Rahim kanserinde hastalık evreleri ve tedavisi
 2. Geçmeyen mide rahatsızlığı ve bağırsak hareketlerinde değişiklik
  Kabızlık, ishal, dışkıda kan, gaz ya da bağısak alışkanlığınızda belirgin başka değişiklikler varsa doktorunuza danışın. Ne kadar zamandır sıkıntıyı yaşadığınız, ağrıyı hangi durumlarda hissettiğiniz gibi durumlara dikkat edin. Bağırsakla ilgili uzun süreli değişiklikler; bağırsak enfeksiyonu, jinekolojik kanser ya da kolon kanseri belirtilerine bağlı olabilirler.
  -İlgili Konu: KABIZLIK: Kanser Hastalarında En Sık Göz Ardı Edilen Sorunlardan Biri
 3. Anormal vajinal kanama
  Anormal vajinal kanama, kadınlarda jinekolojik kanser olduğunda karşılaşılan en yaygın belirtidir. Yoğun adet dönemi, dönemler arasında beklenmeyen kanamalar, menopoz sonrası ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama anormal vajinal kanama olarak kabul edilir. Bu belirtiler rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri ile bağlantılıdır.
  -İlgili Konu: Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri ve tedavisi
 4. Kalıcı bel ağrısı
  Sırt ağrısı genellikle kalıcı bir ağrı gibi hissedilebilir. Bazı kadınlar onu iş yapma nedenli ağrılara benzer olarak tanımlarlar. Bel ağrısı, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.
 5. Uzun süreli ateş
  Eğer ateş çıkar ve 7 günden fazla sürerse doktora danışmakta fayda vardır. Geçmeyen ateş kanserin belirtisi olabilir, olmayadabilir.
  -İlgili Konu: Lökopeni ve nötropeni nedir?
 6. Karında şişkinlik
  Karın şişmesi ve şişkinlik, yumurtalık (over) kanserinin yaygın belirtileri arasındadır. Şişkinlik kilo alma ya da gün içinde fazla yemeyle ilişkilendirilerek göz ardı edilmemelidir. Pantolonunuzun düğmesinin açıp kapatamayacak kadar bir sıkıntınız varsa doktorunuza danışın.
  -İlgili Konu: Yumurtalık – over kanseri belirtileri nelerdir?
 7. Memelerde değişiklik
  Memelerde kabartı, hassasiyet, ağrı, meme başı akıntısı, çukurlaşma, kızarıklık veya şişlik var mı diye bakmalısınız. Herhangi bir değişikliği doktorunuza en kısa sürede bildirmelisiniz.
  -İlgili Konu: Meme kanseri belirtileri nelerdir? Memede ele gelen kitle?
 8. Vulva veya vajinal anormallikler
  Vulvar veya vajinal anomalilerle birlikte, herhangi bir yara, kabarcık, cilt renginde değişiklik veya akıntı olup olmadığını farketmelisiniz. Vulvayı ve vajina değişikliklerini farketmelisiniz.
 9. İstenmeyen kilo kaybı
  Bunun için özel bir çaba sarf etmediğiniz halde 10 kilo daha kaybetmek hoşunuza gidebilir, ancak normal değildir. Aniden 10 kilo veya daha fazla açıklanamayan kilo kaybı durumu yaşarsanız doktorunuza bildirmelisiniz.
 10. Yorgunluk
  Yorgunluk en sık görülen kanser belirtilerinden biridir. Genellikle kanser ilerledikçe daha fazla hissedilir, ancak erken safhalarda da ortaya çıkabilir. Günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelleyen her türlü yorgunluk bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.