Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Kanser belirtileri - Kadınların bilmesi gereken 10 kanser belirtisi

Kadınların bilmesi gereken 10 kanser belirtisi

Kadınların bilmesi gereken 10 kanser belirtisi
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
02-02-2020

Kadın üreme organlarının (overler, rahim, rahim ağzı ve vajen) sağlığı ile ilgilenen bilim dalına jinekoloji denir. Jinekolojik kanserlerin bazı kendine özgü belirtileri vardır. Bunların erken farkına varmak hayat kurtarır. Bedeni dinlemek ve anormal bir durum var ise doktora danışmak oldukça önemlidir. Jinekolojik kanserlere dair belirtiler yazının devamında listelenmiştir.

1. Pelvik / kasık bölgesinde ağrı

Pelvik ağrı, göbeğin altında kalan, adet öncesi sendromu dışında da ortaya çıkan ağrı ya da baskıdır. Pelvik ağrı; rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, fallop tüp kanseri ve vajinal kanser ile ilişkilidir.

- Rahim kanserinde hastalık evreleri ve tedavisi

2. Geçmeyen mide rahatsızlığı ve bağırsak hareketlerinde değişiklik

Kabızlık, ishal, dışkıda kan, gaz ya da bağısak alışkanlığınızda belirgin başka değişiklikler varsa doktorunuza danışın. Ne kadar zamandır sıkıntıyı yaşadığınız, ağrıyı hangi durumlarda hissettiğiniz gibi durumlara dikkat edin. Bağırsakla ilgili uzun süreli değişiklikler; bağırsak enfeksiyonu, jinekolojik kanser ya da kolon kanseri belirtilerine bağlı olabilirler.

- KABIZLIK: Kanser Hastalarında En Sık Göz Ardı Edilen Sorunlardan Biri

3. Anormal vajinal kanama

Anormal vajinal kanama, kadınlarda jinekolojik kanser olduğunda karşılaşılan en yaygın belirtidir. Yoğun adet dönemi, dönemler arasında beklenmeyen kanamalar, menopoz sonrası ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama anormal vajinal kanama olarak kabul edilir. Bu belirtiler rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri ile bağlantılıdır.

- Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri ve tedavisi

4. Kalıcı bel ağrısı

Sırt ağrısı genellikle kalıcı bir ağrı gibi hissedilebilir. Bazı kadınlar onu iş yapma nedenli ağrılara benzer olarak tanımlarlar. Bel ağrısı, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

5. Uzun süreli ateş

Eğer ateş çıkar ve 7 günden fazla sürerse doktora danışmakta fayda vardır. Geçmeyen ateş kanserin belirtisi olabilir, olmayadabilir.

- Lökopeni ve nötropeni nedir?

6. Karında şişkinlik

Karın şişmesi ve şişkinlik, yumurtalık (over) kanserinin yaygın belirtileri arasındadır. Şişkinlik kilo alma ya da gün içinde fazla yemeyle ilişkilendirilerek göz ardı edilmemelidir. Pantolonunuzun düğmesinin açıp kapatamayacak kadar bir sıkıntınız varsa doktorunuza danışın.

- Yumurtalık – over kanseri belirtileri nelerdir?

7. Memelerde değişiklik

Memelerde kabartı, hassasiyet, ağrı, meme başı akıntısı, çukurlaşma, kızarıklık veya şişlik var mı diye bakmalısınız. Herhangi bir değişikliği doktorunuza en kısa sürede bildirmelisiniz.

- Meme kanseri belirtileri nelerdir? Memede ele gelen kitle?

8. Vulva veya vajinal anormallikler

Vulvar veya vajinal anomalilerle birlikte, herhangi bir yara, kabarcık, cilt renginde değişiklik veya akıntı olup olmadığını farketmelisiniz. Vulvayı ve vajina değişikliklerini farketmelisiniz.

9. İstenmeyen kilo kaybı

Bunun için özel bir çaba sarf etmediğiniz halde 10 kilo daha kaybetmek hoşunuza gidebilir, ancak normal değildir. Aniden 10 kilo veya daha fazla açıklanamayan kilo kaybı durumu yaşarsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

10. Yorgunluk

Yorgunluk en sık görülen kanser belirtilerinden biridir. Genellikle kanser ilerledikçe daha fazla hissedilir, ancak erken safhalarda da ortaya çıkabilir. Günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelleyen her türlü yorgunluk bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

*

- Jinekolojik (kadınlara özgü) kanserlerin tedavisi – yenilikler 2017 ve 2018

- Halsizlik ve yorgunluk kanserin ilk belirtisi olabilir mi?

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.