Tıp tarihinin birkaç önemli kilometre taşı, cerrahların kendileri üzerinde uyguladıkları cerrahi işlemlerle ilgilidir. Ekstrem koşullarda zorunlu olarak kendilerine cerrahi müdahale yapan kahraman doktorlar ilgi çekicidir. 

  • Örneğin, 30 Nisan 1961'de, Rus Genel Pratisyen Hekim Leonid Rogozov, Antarktika'daki Sovyet Novolazarevskaya Araştırma İstasyonu'nda enfekte olmuş apandisitini kendi çıkardı. Bu ameliyat muhtemelen hastane ortamının ötesinde gerçekleştirilen ilk başarılı kendi kendine yapılmış apendektomidir.

Ameliyatından önce, Rogozov günlüğünde şunları kaydetmiştir: "Dün gece hiç uyumadım. Acı şeytan gibi! Yüz çakal gibi feryat ederek ruhumu kamçılayan bir kar fırtınası... Tek çıkış yolumu düşünmek zorundayım: Kendim üzerinde ameliyat yapmak. Neredeyse imkânsız ama pes etmemeliyim.”

Kesi yapmadan önce, Rogozov bölgeye yerel bir anestezik ilaç olan prokain enjekte etti ardından aynayı kullanarak operasyonunu gerçekleştirdi.

"Ayna yardımcı oluyor, ama aynı zamanda engelliyor – sonuçta, her şey ters görünüyor."

Ameliyat yaklaşık iki saat sürdü ve Rogozov tamamen iyileşti.

  • Kendine apendektomi yapan bir başka ünlü vaka da Amerikalı Cerrah Evan O'Neill Kane'in 15 Şubat 1921'de yerel anestezinin etkinliğini daha iyi anlamak için kendi apandisitini çıkarmasıydı.
  • 1999'da Amerikalı Doktor Jerri Nielsen Amundsen-Scott araştırma istasyonunda görev yaparken şüpheli bir meme kütlesine, biyopsi yapmak zorunda kaldı. 
  • 2000 yılında, tıbbi eğitimi olmayan Meksikalı Inés Ramírez, bir mutfak bıçağı kullanarak kendine başarılı bir sezaryen ameliyatı yaptı. Önceki gebeliği fetal ölümle sonuçlandığından temkinli davranan Ramirez, 12 saat boyunca çektiği dayanılmaz ağrının fetusunla ilgili bir problemin işaretçisi olmasından korkmuştu. Ameliyattan sonra anne ve çocuk tamamen iyileşti.

Yazı Görselinin Açıklaması: Kendine ameliyat yaparken Leonid Ivanovich Rogozov.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Evan O’Neill Kane (1861–1932), Leonid Ivanovich Rogozov (1934–2000), Jerri Lin Nielsen (née Cahill; 1952–2009), Inés Ramírez Pérez (d. 1960)