LIFE dergisinin Temmuz 1946 sayısında şu ifade yer aldı: "Bir zamanlar kör olan yüzlerce Amerikalı, yaşamını yitiren insanların gözleri sayesinde bugün görebiliyor... Gözün geri kalanı iyi olduğunda (kornea hasarından kaynaklanan küçük nedenlerle) kör olmak her zaman özellikle dayanılmaz görünmüştür."

Kornea, gözün iris ve pupili önündeki berrak kubbe şeklindeki yüzeyidir ve hasar görürse körlüğe neden olabilir. Kornea, gözün çoğunlukla "odaklama gücünden" sorumludur. 

Bugün, keratoplastiler olarak da bilinen kornea nakilleri, görüşü geri kazandırabilmektedir. Ayrıca katı doku nakillerinin en yaygın ve en başarılı formlarından biri olmuştur. Nakil sırasında, hasar görmüş kornea bazen bir trephin (bir daire şeklinde kurabiye kesiciye benzeyen bir enstrüman) ile çıkarılır ve yaşamını yeni yitiren bir kişinin korneası bu yere takılır.

1905 yılında Avusturyalı Oftalmolog Eduard Zirm, Alois Glogar adlı bir işçiye başarılı bir insan kornea nakli gerçekleştirdi - muhtemelen gerçekleştirilen ilk başarılı kişiden kişiye nakildi. Alois Glogar, kireçle çalışırken kaza sonucu kör olan bir işçiydi. Sağlam kornealar ise gözleri derin yaralanmalardan dolayı kör olan 11 yaşındaki bir çocuktan alındı. Zirm, korneayı göze dikmek için modern ince malzeme kullanmadığı için, iyileşme süreci boyunca korneayı aşağı tutmaya yardımcı olması için gözün beyaz tabakasında bulunan konjonktiva şeritlerini kullandı.

Nakillerde normalde meydana gelen doku reddi, kornealar için kısmi bağışıklık ayrıcalığından dolayı azaltılmıştır (ancak yok değildir). Bu, kornea anatomisi ve mercek ile kornea arasındaki sulu madde içinde doğal olarak bulunan bağışıklık baskılayıcı bileşiklerin varlığı gibi birkaç faktörden kaynaklanır. Operasyondan bir yıl sonra yaklaşık %90 kadarı başarılıdır. 

Bugün kesme bıçakları yerine genellikle lazerler kullanılırken, yapay malzemelerin ve kornea değiştirme için kök hücrelerin kullanımı konusundaki araştırmalar devam etmektedir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Dr. Eduard Zirm, ilk başarılı geçici keratoplasti (1905) işlemini ameliyathanesinde gerçekleştiren kişidir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Eduard Konrad Zirm (1863–1944)