1889'da Johns Hopkins Hastanesi, Baltimore'da açıldı ve cerrahları eğitme sistemi başladı. Bu sistem, öğrencinin bir üniversite programına kayıtlı olduğu ve aynı zamanda bir hastane ile ilişkilendirildiği modern internlük sistemine yol açmıştır. Bu sistemde öğrenciler, becerilerini kademeli olarak geliştirir ve klinik sorumluluklar üstlenirler. 

Amerikalı Cerrah William Halsted, Johns Hopkins Hastanesi Cerrahi Bölümü'nün ilk başkanı olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk resmi cerrahi asistanlık eğitim programını başlattı. Halsted, asistanların sadece cerrah olmayı değil, aynı zamanda cerrahlık öğretmeni olmayı da öğrenmeleri gerektiğini vurguladı. Asistanları genellikle diğer okullarda saygın cerrahlar haline geldi ve hocalarının fikirlerini desteklediler.

Halsted aynı zamanda "Halstedian cerrahi teknikleri" ile ünlüdür; yavaş ve yöntemli bir yaklaşımı benimser. Cerrah, insan dokularına saygı gösterir, hasarı ve kan kaybını en aza indirmek için dokuları son derece nazik davranır. 

Ayrıca. Halsted;

  • Dikişler için hala kedi bağırsakları kullanıldığı bir dönemde, dokuların hasarını ve enfeksiyonu en aza indirmek için ince ipek kullanımını vurguladı. 
  • Ameliyathane ortamında kauçuk eldivenleri ve ameliyat kıyafetlerini tanıttı. 
  • Ünlü tiroid, bağırsak ve fıtık ameliyatları, uygun formu ve fonksiyonu geri getirmek için başarılı bir şekilde tasarlandı.

1913'te Cerrah Harvey Cushing, Halsted'ın yaklaşımı hakkında şunları söyledi: 

"Gözlemciler artık ameliyathanede heyecanlanmayı beklemiyorlar; geçmişin çarpıcı halka açık performansları artık hoş karşılanmıyor, sessiz, oldukça sıkıcı prosedürlerle değiştiriliyor... Masa üstündeki hasta, bir otomobildeki yolcu gibi, hız limitini aşan, konuşkan bir sürücüye sahipse daha büyük riskler altındadır."

Halsted, tıp okulunda eğitim aldığında, birçok cerrah sokak kıyafetleriyle ve çıplak ellerle ameliyatlar gerçekleştiriyordu. Geçmişteki cerrahlar, 30 saniyelik amputasyonlarını övüyorlardı, ancak şimdi dikkatli Halstedian cerrahları tarafından tek tek doku katmanları kapatılıyor. 

1904 yılında "Cerrahın Eğitimi" başlıklı bir konuşmada Halsted, şöyle söyledi: 

”Biz, cerrahları değil, en yüksek türde cerrahları yetiştirecek bir sistem ihtiyacımız var ve kuşkusuz böyle bir sistem olacak, bu sistem ülkesinin en iyi gençlerini cerrahi çalışmaları yapmaya teşvik edecek" 

Yazı görselinin açıklaması: William Stewart Halsted'in portresi, 1874 Yale Üniversitesi sınıfı. (Fotoğraf, Yale Üniversitesi tarafından sağlanmıştır.)

Yazıda geçen isimler: William Stewart Halsted (1852–1922)