Genelde bilim, duygulara yer bırakmayan ve yalnızca sert gerçeklerin varlığını sürdürdüğü bir yer ve bilim insanı ise kararlarını yalnızca zihni ile veren duygusuz birisi olarak tasvir edilir. Öte yandan Sevgililer Günü haftası hatırına, bilimin yumuşak karnından bahsetmeye karar verdik. Bilime duyulan ortak tutku, kişileri yalnızca profesyonel anlamda değil, aynı zamanda romantik bağlamda da bir araya getirebiliyor ve bilim dünyası bunun örnekleri ile dolu!

Padmanee Sharma ve James P Allison

İlk çiftimiz Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nden William B. Coley ödülü sahibi Profesör Padmanee Sharma ile immünoterapi çalışmaları ile 2018 Nobel Tıp Ödülü sahibi Profesör James P. Allison. İkili, New York’ta bir iş gezisi esnasında tanışıyor ve asıl ilişkileri Pam’in ortaya attığı bir fikri hayata geçirmek için klinikte ve laboratuvarda birlikte hareket ettikleri sırada ilerliyor. Aşklarının kendilerini daha etkili tedavi yöntemleri bulmak ve alanlarında ilerlemek konusunda motive ettiğini söylüyorlar.

Arlene Sharpe Gordon J Freeman

Diğer bir çiftimiz ise Harvard Tıp Fakültesi’nden Profesör Arlene Sharpe ile Profesör Gordon J. Freeman. Henüz Harvard Üniversitesi’nde lisans okurken Almanca dersinde tanışmışlar ve yaz okulunda virüs-konak etkileşimi üzerine araştırma yaparken daha da yakınlaşmışlar. Tamamlayıcı uzmanlık alanları, ikilinin birbirlerine hem destek hem de yoldaş olmalarını sağlamış. Ancak eve fazla iş getirmeden, aile olmanın gerekliliğine odaklanmaya ve laboratuvarda ise bilim adına çok çalışmaya karar vermişler. Birbirinin geç saatlere ve hatta hafta sonları dahil çalışmaya olan arzularını anlayışla karşılamaları da onları iyi birer “takım oyuncusu” kılıyor.

Diana K Morales Juan R Cubillos Rui

Son örnek çiftimiz ise New York Weill Cornall Tıp Fakültesi’nden yardımcı profesörler Diane K. Morales ile Juan R. Cubilos-Ruiz. Farklı alanlarda çalışıyor olmaları, birbirleri ile fikir alışverişleri esnasından işlerine farklı pencereden bakma olanağı sağlıyor. Ortak hedeflere sahip olmak ve bunların üzerine birlikte çalışmanın öneminin yanı sıra, hem bilimde hem de romantik ilişkideki başarının ortak noktası olarak tutku ve sabrın altını çiziyorlar. Çift, bilim için mesai harcamanın yanı sıra kendilerine de zaman ayırmaları gerektiğinin farkındalar. Birlikte yapmaktan en çok keyif aldıkları aktivitelerin başında seyahat etmek, sanat ve müzikle ilgilenmek olduğunu söylüyorlar. Üstelik şimdiye kadarki en beğendikleri gezi, fakültedeki işlerine başlamadan hemen önce Kapadokya’ya gitmek olmuş! Son olarak Deneysel Tıp, Sinirbilim ve İlaç Keşfi Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş'ın AŞK'ı anlattığı etkileyici videoyu sizlerle paylaşmak istedik:

* - Ünlüler ve kanserleri