Mary Toft, kendine özgü bir tutkuya ve insan olmayan bir şeyi doğurduğunda sonsuza dek değişen sıradan bir hayata sahip genç bir İngiliz kadındı. O andan itibaren, var olduğunu hiç hayal etmediği bir dünyaya itildi: kralın mahkemelerinde gelişen karanlık, yabancı, tıbbi bir alt kültür. Çağdaşlarını en temel inançlarını sorgulamaya zorlarken kontrolden çıktı ve güçlülerin elinde bir piyon oldu. Toft'un doktorlarından bazıları, hayvan doğumlarının gerçek olduğuna ikna olmuştu. Yıllar sonra, rahipler hala gerçekte neyin meydana geldiğini tartışıyorlardı ve bugün bile tüm cevaplara sahip değiliz.

1726'da Mary Toft'un çok sayıda tavşan parçası (bir tavşan kafası dahil) ve diğer hayvan parçalarını doğurduğu ortaya çıktı. O zamanların önde gelen doktorları onu muayene etti ve doğumların gerçek olduğu sonucuna vardı ve ulusal bir sansasyon yarattı. Daha sonra Toft, hayvan parçalarını gizlice sakladığını itiraf ettiğinde (baskı altında), birkaç ünlü ama saf cerrahın kariyeri mahvoldu.

Toft’un hikayesi, tıp tarihinde önemlidir çünkü garip teoriler ve olası sahtekarlıklarla sunulduğunda ihtiyatlı olma ihtiyacını pekiştirir. Hikâye aynı zamanda, hamile bir kadının duygularının ve özlemlerinin embriyosunu fiziksel olarak değiştirdiği düşünülen, modası geçmiş anne izlenimleri teorisine de bir bakış sunuyor. Örneğin, Londralı kadın doğum uzmanı John Maubray, hamile kadınlara “köpekler, sincaplar ve maymunlarla” oynamamaları gerektiğini çünkü bunun çocuklarının bu yaratıklara benzer şekilde doğmasına neden olabileceğini söylüyordu. Toft'un öyküsü, deforme olmuş çocuk sahibi olma, aldatılma ve umursamaz doktorların elinde çaresiz piyonlar olma konusundaki temel endişelere de değindi.

Hikayesi, güvendiğimiz "harika" insanların tüyler ürpertici saflığını ortaya çıkardı. Pek çok eğitimli insan Toft’un iddialarına ikna olmuştu çünkü George I kraliyet ailesinin cerrahı Nathaniel St. André gibi seçkin insanlar tavşan doğumlarına tanık olduktan sonra ona inandılar.

Yazı görselinin açıklaması: İngiliz sanatçı William Hogarth (1697–1764) tarafından Credulity, Superstition ve Fanaticism (1762). Mary Toft yerde, elbisesinin altına zıplayan tavşanları doğuruyor. Onun yanında, büyülenmiş olduğuna insanları ikna etmek için bir aldatmaca yapan, tırnak kusan Bilston Çocuğu var.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Nathaniel St. André (1680–1776), John Maubray (1700–1732), Mary Toft (1701–1763)