Sanat tarihçileri Martin Kemp ve Marina Wallace şöyle yazıyor: "İnsan vücudunun tasviri, ne kadar görünürde tarafsız veya teknik olursa olsun, her zaman bir dizi seçeneği içerir ve her zaman güçlü hisleri devreye sokar. Parçalanmış gövdenin tarihsel görüntüleri, parçalanmış figürlerin etkileyici aktörlerin rollerini üstlendiği çok renkli mumların en gösterişli olanlarına kadar uzanmaktadır (Henry Gray’in ünlü Anatomy filmindeki acımasızca ölçülü gravürlerine kadar kendi zamansız dramlarındaki gibi). Tüm görseller, bir sanat tarihçisinin 'tarz' dediği şeyi sergiliyor."

Anatominin "stille birlikte" en ilgi çekici örneklerinden biri, insan iskelet sisteminin kapsamlı ve dikkatli bir tasvirini veren ilk kitaplardan biri olan Osteografi (Osteographia) veya Kemiklerin Anatomisi (Anatomy of Bones)'dir. Osteografi, İngiliz anatomist ve cerrah William Cheselden tarafından oluşturuldu ve 1733'te yayınlandı.

Beşerî bilimler profesörü Allister Neher şöyle yazıyor: "Kafatası gibi karmaşık bir nesnenin doğal temsilini yaratmak bir hile ve gelenek meselesidir. Temel hile, üç boyutlu deneyim dünyasını - ışık, renk ve doku ile canlı - siyah beyaz tasvirin iki boyutlu dünyasına dönüştürmektir. İzleyici kayıp hakkında yorum yapmadan başarılabilirse, bu bir sanatçının becerilerinin bir ifadesidir."

Çizimlerinin doğru olmasına yardımcı olmak için Cheselden, nesnenin görüntüsünü bir yüzeye yansıtan optik bir cihaz olan karanlık bir kamera kullandı. Aslında, Osteografi'nin ön parçası, iskelet nesnesini renk ve perspektif korunarak yeniden üretmek için kullanılan devasa, karanlık, kutu benzeri bir yapıya bakan bir bilim adamını gösteriyor. Cheselden’in sanatçıları Gerard van der Gucht ve Jacob Schijnvoet daha sonra çizimleri oluşturmak için bu projeksiyonu kullandı.

Cheselden şöyle yazdı: "Tüm iskeletlerin eylemleri ve her kemiğin pozisyonu benim kendi seçimimdi. Ve anatomi nedeniyle belirli parçaların daha belirgin bir şekilde ifade edilmesi gerektiğinde, orada her zaman anatomistin bu dikkati göstermediği durumlarda işini iyi yapamayacağını belirtmiştim."

Yazı görselinin açıklaması: William Cheselden tarafından Osteografi veya Kemik Anatomisi'nden (1733) figür.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Jacob Schijnvoet (1685–1733), William Cheselden (1688–1752), Gerard van der Gucht (1696–1776)