Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Meme kanseri tanısı almış anneler ve çocukları
Meme kanseri tanısı almış anneler ve çocukları

Meme kanseri tanısı almış anneler ve çocukları

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Yaşamın içinde hep vardır yanlış bilgiler. Bazıları o kadar akıllarda yer etmiştir ki değiştirmek, çözümlemek ve bireyleri doğruya taşımak büyük emek ve zaman ister. Gelin hep birlikte Uzm. Klinik Psikolog Almıla Şen'in kaleme aldığı meme kanseri tanısı alan anneler ve çocukları ile ilgili doğru bilinen yanlışlar yazısına göz atalım.

Tedavi sürecinde annenin çocuğunu bilgilendirmesi ile ilgili DOĞRU Bilinen YANLIŞLAR:

Ben güçlüyüm bunu tek başıma da atlatırım

YANLIŞ Böyle bir uzun süreli ve zorlu tedavi sürecinde "Güçlü olmak zorundayım" düşüncesi hastanın kendisine yapacağı en büyük haksızlıktır. Güçlü olmak duygularımızı ve gerçekleri saklamak değildir. Bu durum süreci zorlaştıracak ve ailedekilere karşı rol yapılması yıpratıcı olacaktır. Aksine paylaştıkça daha da güç alınıp güçleniriz.

Çocuğum Bilmesin. Bunu ondan saklamalıyım

YANLIŞ Çocuklar ailede değişen duruma, strese karşı daha duyarlı ve hassastırlar. Çocuğum bilmiyor diyen ailelerin çocukları ile konuşulduğunda çocukların gerçekleri olduğundan daha kötü bir düzeyde olarak algıladıkları gözlemlenmiştir.

Çocuğumun yaşı küçük anlayamaz

YANLIŞ Çocuk kaç yaşında olursa olsun çocuğun yaşına ve kişiliğine göre gerçekler anlatılabilir. Yeter ki işinde uzman profesyonelerden destek alınabilsin. Az, öz ve net bilgi çocuğa en çok yardımcı olacak bilgilendirmedir. Aksi takdirde çocuk kendi dünyasında oluşturduğu endişe ve gereksiz strese kapılır.

"Basit bir hastalık", "küçük bir ameliyat" olduğunu söylerim mesela

YANLIŞ Tedavi sürecinin uzunluğunu göz önüne alırsak basit bir hastalık veya ameliyat nasıl oluyor da bu kadar bitmiyor algısı çocuk da oluşacak en küçük bir hastalık da kendisinde de böylesine uzun süreceğini ve zaman zaman çok ağır yan etkileri olacağı kaygısını doğuracaktır. Unutmayınız ki belirsizlik ve beklenenden daha uzun süren her şey kaygı ve strese sebep olur.

Saçım dökülürse, "ilaç döktü" derim

YANLIŞ Böyle bir bilgilendirme yapılan çocuk için bu bütün ilaçların saç dökeceği kaygı ve stresinden başka bir işe yaramayacaktır. Saçın dökülmeye başlamadan önce çocuğa önce sözel sonra görsel (resimler, oyuncaklar vs.) bilgilendirmeler yapılıp açıklanmalı sonrasında kuaföre çocuk ile beraber gidilmelidir. Bu konuda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çocuğumun psikolojisi bozulur

YANLIŞ Çocukların gerçekleri bilmesi, bilmemesinden daha az psikolojik etki yapacağını unutmamak gerekir. Kendilerini zaman zaman üzgün ve kaygılı hissedebilirler, fakat neler olduğunu açıklayarak onları daha büyük travmalardan koruyup rahatlama ve güven sağlayabiliriz.

Çocuğuma bunu psikolog anlatsın. Ben ne diyeceğimi bilemiyorum

YANLIŞ Çocuğa hastalık bilgisi verilmeden önce bu konuda mutlaka uzman bir psikologdan destek alınmalıdır. Unutmayınız ki çocuğa söylenecek en güvenli yer kendi evi ve bilgiyi verecek en güvendiği kişiler de kendi aile bireyleridir. Çocuğa hastalık bilgisi verilirken tanı almış olan annenin de ortamda bulunması çocuğun endişe, korku ve kaygı düzeyini azaltmada çok önemli bir durumdur.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Küba kanser gerçeğini öğrenmek ister misiniz?
Küba’nın kendi resmi verileri ile KÜBA’da KANSER GERÇEĞİ
Kaynak:

Uzm. Klinik Psikolog Almıla Şen
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?