Meme kanseri tedavisi gören ve ardından süreç içinde menopoz belirtileri yaşayan pek çok kadın var. Ancak menopoz döneminin neden olduğu şikayetleri hafifletmek için hormon takviyesi her zaman her kadın için uygun olamayabilir. Menopoz şikayetlerini rahatlatma amacıyla kullanılan bu hormon takviyeleri, meme kanseri tanısı almış kadınlar için güvenli olmayabilir. Peki meme kanseri tedavisi görmüş ve menopoz rahatsızlığı yaşayan kadınlar nasıl destek alabilirler?

Pek çok kadın, meme kanseri tedavisi sonrası ateş basması, gece terlemesi gibi menopozal şikayetler yaşar. Hatta bir kadın meme kanseri tedavisine bağlı olarak menopoza erken girebilir, menopozal şikayetleri daha uzun ve daha şiddetli yaşayabilir. Hormonal tedavilerle kadınlık hormonlarının baskılanması, kemoterapi ya da ameliyatla yumurtalıkların alınması gibi kanser tedavileri menopozal şikayetlerin nedeni olabilir.

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Menopozal Şikayetler İçin Hormon Takviyesi Almak Neden Sakıncalıdır?

Menopoz dönemi şikayetlerini hafifletmek için bazı kadınlar östrojen, progesteron gibi hormon takviyeleri alırlar. Ancak meme kanseri tedavisi görmüş kadınlaraa, menopoz şikayetlerine yönelik hormon takviyesi vermekten çekiniriz. Çünkü kadınlık hormonuna duyarlı (hormon pozitif) bir kansere sahip olanlara dışarıdan hormon takviyesi verilmesi meme tümörlerinin büyümesine neden olabilir.

Yapılan çalışmalar, kandaki östrojen düzeyinin, meme kanserinin tekrarlaması hakkında güvenilir bir belirteç olmayacağını göstermiştir. Yine klinik çalışma sonuçları, menopoz sonrası hormon takviyesinin, meme kanseri tedavisinden sonra verilmesinin ikinci bir meme kanseri gelişmesi ya da eski kanserin tekrarlama (nüks) riskini, bu tedaviyi görmeyen kadınlara kıyasla arttığı yönündedir.

Menopoz Şikayetlerini Hormon Tedavisi Dışında Nasıl Hafifletebilirsiniz?

Menopoz nedenli rahatsızlıklar yaşıyorsanız bunu öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. Hormon tedavisi yerine tercih edebileceğiniz diğer seçenek şanslarınızı sorun. Bazıları şunlar olabilir:

  • Akupunktur: Araştırmalar akupunkturun, kanser tedavisine bağlı gelişen ateş basması gibi menopoz şikayetlerine iyi geldiği yönündedir.
  • Soya ve Diğer Bitkisel Ürünler: Bazı doktorlar bitkisel takviyelerle hormonları düzenleyebileceğini iddia etmektedir. Bu seçenek bir doğal tedavi vaad ettiği için birçoklarının kulağına sempatik ve diğer yaklaşımlara kıyasla daha güvenli görünebilir. Ancak bu soya ürünlerinin menopozal şikayetlere iyi gelip gelmediği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Diyet takviyelerinin de güvenilirliği ve şikayetleri hafiflettiği konusuyla ilgili net bir sonuçtan söz etmek şimdilik mümkün değildir. Bunu düşünen kadınlar öncelikle doktorlarına danışmalılar.
  • Hormon Dışı İlaçlar: hormon tedavisinden farklı, ateş basmalarına iyi gelebilen bazı ilaçlar mevcuttur. Örneğin; - Antidepresan venlafaksin (Effexor) - Tansiyon ilacı klonidin - Sinirler üzerine etkili bir ilaç gabapentin (Neurontin)

Kullanacağınız ilaçlar birbirleri ile etkileşime girebilir, sizi olumsuz yönde etkileyebilir veya yan etkileri var olan şikayetlerinizden daha fazla olabilir. Bunları önlemek için kontrollü bir şekilde doktorunuzun yönlendirdiği doğrultuda kullanınız.