Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Muayene bekleme salonunda kanser hasta ve yakınlarına öneriler
Muayene bekleme salonunda kanser hasta ve yakınlarına öneriler

Muayene bekleme salonunda kanser hasta ve yakınlarına öneriler

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
12.10.2017

Henüz yeni meme kanseri teşhisi aldıysanız, doktorunuzu görmeden önce tedavi için onkoloji bölümünün salonunda geçirdiğiniz süre içinde çok yoğun endişe hissedebilirsiniz. Sürecin nasıl geçeceği hakkında bir fikrinizin olmaması ve yeni aldığınız bu tanı sizi strese sokabilir. Bu süreçte size yardımcı olabilecek bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Hastalara öneriler

• Elinizde olmadan ağlamaya başlayabilirsiniz. Mahcup olmayın, oradaki herkes yakın duygular içerisinde ve sizi anladıklarını bilin.

• Onkoloji bölümünde bekleme salonları küçük çocuklar için uygun mekanlar olmayabilirler. Tedavi ve doktor görüşmelerine çocuklarınızla birlikte giderseniz durum zaten kolay değilken biraz daha stresiniz artabilir. Hastaneye geleceğiniz zamanlarda mümkünse onlarla ilgilenebilecek birilerine bırakın.

• Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aşırı kaygılı ve stresli hissediyorsanız onkoloji hemşiresi ile görüşerek ayrı bir yere oturmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

• Yemek yemeniz gerekiyorsa ve yanınızda getiriyorsanız kokmayan gıdaları tercih etmelisiniz. Diğer kemoterapi alan hastalar yemek kokularını tolere edemeyebilir, zor durumda kalabilirler.

• Yanınızda oturan birisi sizinle meme kanseri veya rahatsız olduğunuz herhangi bir konuda konuşmaya çalışıyor ve siz konuşmak istemiyorsanız, iyi hissetmediğinizi ve sessiz kalıp dinlenmeniz gerektiğini söyleyin.

• Bu ortamda diğer hastaların da tedavi sürecinde duygusal olarak zorlanmalar ve farklı aşamalar içinde olabileceğini unutmayın. Kızgınlıklarını veya duygularını sesli ifade edebilirler. Kulaklık takarak müzik dinleyebilirsiniz, sakin kalmanıza yardımcı olur.

Refakatçılara öneriler

• Onkoloji bölümünün bekleme salonu veya kemoterapi alanında diğer hastalarla sohbet ederek onları tanıyabilirsiniz. Tanışmak iyi gelirken karşılaştırmamaya dikkat edin. Unutmayın hiçbir meme kanseri teşhisi almış kişi tam olarak aynı değildir.

• Kendi vaktinizi nasıl geçireceğinizi değil, daha çok hastanızın rahatı için yardımcı olmaya odaklanmaya çalışın.

• Bekleme alanları ve tedavi sürecinde kemoterapi alan hastalarda en sık yan etkilerden biri olan mide bulantısını tetikleyecek parfüm, ağır sabun kokusu, saç spreyi ve vücut losyonu kullanmayınız.

• Sigara içtikten sonra kıyafetlere sinen sigara dumanıyla hemen hastaların yanına girmek veya elektronik sigara içmek de hastaları çok rahatsız edebilir. Yan etkileri tetikleyecek durumlardan kaçınmak gerekir.

• Hastaları zorlamadan mümkün olduğunca sosyalleşmeye ve sohbete teşvik etmek, bekleme sürelerinde, uzun ve boş geçen zamanları değerlendirmeye, sanatsal aktiviteler yapmaya teşvik edebilir, beraber oyunlar oynayabilirsiniz.

Duyguları açığa çıkarmanın ve pozitif psikolojiye sahip olmanın öneminin sıkça vurgulandığı kanser hastalığının tedavi sürecinde bu önerilerin hastalara ve yakınlarına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
İlk kez olarak 3. evre akciğer kanseri tedavisi için bir immünoterapi (Durvalumab) FDA onayı aldı
İlk kez olarak 3. evre akciğer kanseri tedavisi için bir immünoterapi (Durvalumab) FDA onayı aldı
Meme kanseri akıllı ilacı trastuzumab damar içi yerine deri altı uygulanabilir mi?
Meme kanseri akıllı ilacı trastuzumab damar içi yerine deri altı uygulanabilir mi?
Aşırı işlenmiş gıdaların kanserle bir bağlantısı var
Aşırı işlenmiş gıdaların kanserle bir bağlantısı var
Radyoterapiye hipertermi eklenmesi, kemik metastazında daha iyi ağrı kontrolü sağlıyor
Radyoterapiye hipertermi eklenmesi, kemik metastazında daha iyi ağrı kontrolü sağlıyor