Oftalmoskop, retina da dahil olmak üzere gözünüzün iç yapısını incelemek için kullanılan ve elde taşınan bir cihazdır.

1850 yılında, Alman doktor ve fizikçi Hermann von Helmholtz, oftalmoskop adı verilen bir cihazı icat etti. Bu araç, doktorların gözün arka bölgesini, retinayı ve göz küresinin büyük bir kısmını dolduran saydam jeli, vitreus humuru, incelemelerine imkan sağlıyordu.

 Amerikalı göz doktoru Edward Loring, 1892'de Hermann von Helmholtz'un ölümünden iki yıl önce yayınlanan Text-Book of Ophthalmology kitabının açılışında şöyle yazmıştı: 

"Tıp tarihinde oftalmoskopun icadı kadar güzel bir bölüm yoktur ve fizyolojinin bu kadar görkemli az zaferi vardır."

Basit optik ilkeleri kullanarak von Helmholtz, hastanın gözünün optik incelenmesi için ışığı gözüne doğru yönlendirirken, gözden yansıyan ışığın aynı hizada olduğunu kendi gözüyle izlemesi gerektiğini anladı.

Bu işlemi gerçekleştirmek için;

  • Hastanın karşısına bir lamba yerleştirdi ve kendisi hastanın tam karşısına oturdu.
  • Daha sonra, kendisi ve hastanın arasında yer alan cam levha dizisini konumlandırdı, bu levhalar kısmi bir ayna görevi görerek yansıyan ışığı yönlendiriyordu. Von Helmholtz, lambadan gelen ışığı hastanın gözüne yönlendirirken, aynı zamanda gözden yansıyan ışığın cam üzerinden kendi gözüne ulaşmasını sağladı.
  • Son olarak, retinanın tüm detaylarını ve karmaşık yapısını, kan damarlarını net bir şekilde görmek için, von Helmholtz kavisli bir lens ekledi.

Bu, sadece gözün sağlığı hakkında bilgi sağlamakla kalmadı, aynı zamanda genel olarak kan damarlarının durumu hakkında da ipuçları sağladı. Von Helmholtz'un zamanından bu yana, oftalmoskoplar elektrikli ışık kaynakları ve çeşitli odaklama lensleri ile daha sofistike hale geldi.

Doktor John Gray notlarında ilk kez optik disk ve kan damarları ile canlı gözün içine baktığında yüzü heyecanla kızaran öncü Alman Oftalmolog Albrecht von Graefe’in bağırarak şöyle dedi: 

"Helmholtz bize yeni bir dünyanın kapılarını araladı. Keşfedilecek daha ne kaldı!"

Yazı Görselinin Açıklaması: Dr. Noyes ve asistanı Dr. J.L. Minor, oftalmoskopun kullanımını gösteriyor (1850'ler). ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz (1821–1894), Friedrich Wilhelm Ernst Albrecht von Graefe (1828–1870)