Tıp Gazetecisi Naomi Craft şöyle yazıyor: 

"Apandisit ilk olarak 16. yüzyılda, otopsi sırasında tanımlanmış olmasına rağmen, doktorlar bir canlı hastada doğru teşhis koymayı iki yüzyıl sonra öğrendiler. Tedavi listesi sülüklerle tedavi, kan alma ve lavmanların kullanımından sürekli at binmeye veya yeni öldürülmüş bir yavru köpeği hastanın üzerine yerleştirmeye kadar uzuyordu. Bu gibi durumlarda hastaların genellikle ölmesi şaşırtıcı değildir."

  • Apendiks, büyük ve küçük bağırsağın birleştiği yer yakınlarında, kalın bağırsağın sağ alt kısmında yer alan solucan benzeri kapalı bir tüptür. 
  • Apandisit, apendiksin iltihaplanmasıdır ve şiddetli karın ağrısına neden olur. Tedavi edilmezse apendiks patlayabilir, enfeksiyon yayılabilir ve ölüme neden olabilir. 
  • Apandektomi, genellikle apandisiti tedavi etmek için yapılan apendiksin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. 

Apandisit, apendiks içindeki tıkanıklık nedeniyle mukusla dolmasıyla oluşabilir. Vücudun sağ alt kısmındaki ağrının yanı sıra, hastanın kanında yüksek beyaz kan hücresi sayısı görülebilir.

Apandektomi’de Tarihin İlkleri

  • 1735'te, Fransız cerrah Claudius Aymand, kasık fıtığı olan 11 yaşındaki bir çocuğa kaydedilmiş ilk başarılı apandektomiyi yaptı. Aymand ameliyat sırasında tamamen uyanık olan çocuğu incelediğinde iltihaplı apendiksi fark etti. Ameliyat sonrası çocuk tamamen iyileşti. 
  • İngiliz cerrah Henry Hancock, apandisitli bir hastaya bilinçli olarak müdahale eden ve apendiksini başarıyla çıkaran ilk kişi olarak kabul edilir. 
  • 1848'de, 30 yaşındaki kadın üzerinde operasyon sırasında kloroform anestezisi kullandı ve apandisit erken evre vakaları için cerrahi müdahale önerdi. 
  • 1961'de bir Sovyet cerrah Antarktika'dayken kendi apendiksini çıkarmak zorunda kaldı.

Bugün, apendiks karın duvarını keserek veya vücuda küçük deliklerden sokulan ince bir tüp kullanarak laparoskopik cerrahi yoluyla çıkarılabilir. Apendiksin, kalın bağırsağın fonksiyonu için yararlı olan bakterileri barındırabileceği düşünülmektedir. Ek olarak, apendiks enfeksiyonla savaşan lenfoid hücreler içerir, bu da vücudun bağışıklık sistemiyle ilgili bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

İlgili konu: Apendektomi (Apandisit Ameliyatı) Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor mu?

Yazı Görselinin Açıklaması: Soldaki görsel, tarihin ilk apendisit ameliyatını anlatan bir çizim ve sağdaki görsel karşısına ayna koyarak kendi apendiksini çıkaran 27 yaşındaki Leonid Rogozov

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Claudius Aymand (1660–1740), Henry Hancock (1809–1880)