Dünyanın onkoloji alanında en kapsamlı ve prestijli kongresi olarak gösterilen ASCO 2018'de Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Rejin Kebudi ile büyük gurur yaşadık. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Pediatrik Hemato-onkoloji Profesörü Rejin Kebudi, 2018 yılı Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödül, onkoloji alanında uzun yıllar mentörlük ve liderlik yapmış kişilere veriliyor.

Prof. Dr. Rejin Kebudi, İzmir Amerikan lisesi ve Ege Üniversitesi Tıp fakültesini birincilikle bitirmiştir. 4 dilen bilen Dr. Rejin Kebudi, TÜBİTAK'tan pek çok ödül almıştır. Her defasında mesleğine aşkını dile getiren Rejin Kebudi, İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde solid (organ) tümörleri alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu iki kurum Türkiye'de kanser hastası çocuklarda 5 yıllık yaşam süresini yüzde 74.5'e çıkarmayı başarmıştır. Ayrıca, Türkiye çocuk kanserlerinde yaşam sürelerini yüzde 65'e yükseltmiştir. Bu başarılarda Dr. Kebudi ve meslektaşlarının rolü tartışılmazdır.

2016 yılında Türk Pediatrik Onkoloji Grubu'nun bir üyesi ve eski başkanı olarak T. C. Sağlık Bakanlığı ile bir kampanya başlatarak aile hekimleri ve hemşireleri, pediatrik kanserin belirtileri konusunda eğitmiştir. Bu durum pek çok çocuğun erken dönemde teşhis almasını ve tedavi olmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda, Dr. Kebudi İstanbul Pediatrik Febril Nötropeni Çalışma Grubu'nu 1998 yılında kurarak pediatristleri ve onkologları kemoterapi alan çocuklarda destek tedaviler konusunda eğitmiştir. Uluslararası Pediatrik Onkoloji Derneği, gelişmiş ülkelerde pediatrik onkolojide destek tedavileri ve beslenme çalışma grupları başkanlıkları yapmıştır. Şu anda, Uluslararası Pediatrik Onkoloji Derneği Destek Tedavileri Çalışma Grubu'nun başkanıdır.

Bunun yanı sıra, Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu'ndaki meslektaşlarıyla birlikte pediatrik palyatif bakım servsileri ve ağrı yönetimi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

rejin kebudi asco 2018 poster bildiri

Dr. Kebudi, 1993'ten beri pek çok öğrenciye, araştırmacıya mentor yapmıştır. Asistanlarını araştırmalarına dahil ederek uluslararası kongrelere katılmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, tüm asistanlarını İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ndeki klinik pediatrik onkoloji çalşimalarına dahil etmektedir. Haftalık pediatrik tümör konseyleri düzenleyerek, tüm vakaların tartışıldığı bir ortam yaratmıştır. Tümör konseyleri pediatrik onkologlar, radyasyon onkologları, cerrahlar, radyologlar ve patologların dahil olduğu multidisipliner bir ekiple gerçekleştirilmektedir.

- Hala bir mentorun yok mu? Mentorluk nedir?

Dr Kebudi'ye göre, Türkiye'deki pediatrik onkologların çoğunluğu kadındır ve hematolojik onkolojide yetişen kadın asistanların sayısı artmaktadır. Asistanlarına temel önerisi ise eğer kendilerine güvenleri yüksekse, düzenli ve çalışkanlarsa akademik yaşamlarını aile kurarak devam ettirebilirler.

Dr. Kebudi'nin yetiştirdiği öğrenciler pediatrik hematoloji ve onkolojide büyük başarılar elde etmiştir. Türkiye'nin pek çok hematoloji onkoloji bölümlerinin başında, yetiştirdiği öğrenciler bulunmaktadır.

Dr Kebudi'nin asistanlarından biri olan Dr. Fatma Betül Çakır, 2014 yılında ASCO Palyatif Bakımda Uluslararası Gelişim ve Eğitim Ödülü'ne layık görülmüştür.

Değerli hocamız Prof. Dr. Rejin Kebudi'yi kutluyor ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

rejin kebudi mustafa özdoğan saadettin kılıçkap şuayib yalçın