Kanser Günlüğü, Tedavi Sürecinizi ve Duygularınızı İfade Ederek Kendinizi İyi Hissetmenin En Güzel Yollarından Biridir.

Kanser tanısı aldığınızda, bu tedavi süresindeki yolculuk hayatın özel bir parçası haline gelir. Hastalığın en zor zamanlarında bu albüm niteliğindeki günlük kendinizi ve bu süreci anlatmanın oldukça rahatlatıcı, terapi etkisi olan ve yaratıcı bir yoludur. Kanser tanısı aldığınız ilk günden itibaren yaşadığınız bu sürecin önemli kilometre taşlarını yalın bir görsel dille temsil eder. Bu size özel kanser tedavi günlüğü ilk günden itibaren nasıl ilerlediğinizi görebileceğiniz özgün hikayesi olan, taşınabilir kişisel bir cep sergi oluşturur.

Başlamak İçin Fikirler

Hastane giriş sayfası

Hastane Giriş Sayfası

Tanı aldığınız andaki duygu ve hislerinizi yazarak veya çizerek not edin. Kalış nedeninizi ve hastane bilekliklerinizi içeren bir sayfa olsun. Ameliyat ya da gerekli testler yapılacağı planlandıysa bunları da not edin.

Yeni Görünüme Hazırlık Sayfası

Bu sayfa kanser albümünüzde yapması en eğlenceli sayfa olabilir! Peruk, bandana ya da tülbent alışverişine çıktığınızda beğendiklerinizle bol bol fotoğraf çektirin. Normalde hiç tarzınız olmayan farklı peruk ya da bandana stillerini de deneyip resimler çektirin. Bu fotoğrafların çıktılarını alıp makas ve yapıştırıcı yardımıyla bir kolaj oluşturun.

Öncesi ve Sonrası

Kemoterapiye başladıysanız ve saçlarınızı kaybediyorsanız önceki ve sonraki görünümünüzün fotoğraflarını ekleyebilir veya bu yeni görünümünüzle ayna karşısında kendinizi portrenizi naif ve çocuksu bir dille çizerek anlatabilirsiniz. Bu hoşlanmadığınız bir durum olsa da hislerinizi kanser albümünüze yansıtmak sizi biraz daha rahatlatabilir.

Tam anlamıyla döküldüğünde ya da traş etmeye karar verdiğinizde bir tutamını tutkalla birleştirip yeni bir sayfaya ekleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz traş olurken çektirdiğiniz bir fotoğrafı da bu sayfaya yapıştırabilirsiniz.

Sevdiklerinize sayfalar

Sevdiklerinize Sayfalar

Kanser hastası olarak "Bana ihtiyacın olursa, buradayım" sözünü sizi seven insanlardan sıkça duyarsınız. Fakat gerçekten bir ihtiyacınız olduğunda bunu söyleyebileceğiniz yalnızca bir avuç insan vardır. En ihtiyaç duyduğunuz anlarda size yardımcı olan bu güzel ve özel insanlar için birkaç sayfa ayırmak ileride hatırlayacağınız bu önemli paylaşımların anılarını oluşturur. Bunun için fotoğraf, çizim, yazı, şiir veya bir mesaj bile bu sayfalarda yer edinebilir.

Ameliyat İzleri Sayfası

Bu sayfada bir ya da birden çok ameliyat geçirdiyseniz, yara izlerini sembolik olarak anlatabilirsiniz. Önemli olan burada tedavi sürecindeki en zor zamanlarda sizdeki duyguların sizden çıkıp bir yere akmasıdır. Örneğin meme kanseri ameliyatı ve ardından yeniden yapılandırılan operasyonu aktarabilirsiniz. Veya bu izleri sayfaya çizerek üzerine hayal ettiğiniz desenleri çizerek dönüştürebilirsiniz.

Hastane Arkadaşları Sayfası

Muhtemelen hastanede beraber tedavi gördüğünüz sırada kurduğunuz iletişim ve zaman içinde paylaştıklarınız çok özel olacak. Bu anıları hatırlamak ve özel arkadaşlıklarınızı onurlandırmak adına komik veya canınızı acıtan her türlü hikaye ve fotoğrafı bu sayfaya yansıtın.

Kemo Zamanını Hatırlama Sayfası

Bu sayfada kemoterapi infüzyonu sırasında meydana gelen enteresan, komik, üzücü, ciddi ya da çeşitli olayları tarihleyin. Odanızın, hemşirenizin fotoğraflarını ve tedavinizle ilgili artık işe yaramayan dökümanları kolaj yaparak bu sayfada biriktirin. Aynı şekilde radyoterapi için de kayıt tutabilirsiniz. O günlerde nasıl hissettiğiniz, zihinsel ya da fiziksel olarak nasıl etkilendiğinizi kısa notlar alarak bu günlüğe ekleyin.

İçinizi Dökme Sayfası

Bu sayfada aklınıza gelen bütün ifade biçimlerini kullanabilirsiniz. Farklı malzemelerle anlatımı güçlendirebilirsiniz. En basit ama faydalı örnek; istediğiniz renklerdeki kalem ya da boyalarla rastgele karalamalar yapın. Burada önemli olan ne kadar estetik bir görüntü oluşturacağınız değil, sizin içinizdeki duygu karmaşalarını dışarı çıkarmaktır. Küçük yaramaz bir çocuk gibi sadece karalamak sizi rahatlatabilir. Unutmayın bu defteri dilerseniz kimseye göstermeyebilirsiniz. Paylaşmak istemezseniz size özel bir defter olduğunu yakınlarınıza belirtin.

Doktorlarınıza Bir Sayfa

Doktorlarınıza karşı ne hissettiğinizi, tedavi sürecindeki anılarınızı, konuşamadıklarınızı, sıkıntılarınızı ya da mutlu hissettiğiniz anların hepsini içeren bir sayfa oluşturabilirsiniz. Doktorlarınızın sizin için en doğru tedavileri uygulamaya çalışırken tavırları hoşunuza gitse de gitmese de bunu en açık ve rahat ifade edebileceğiniz özel sayfanız olsun.

Taşınabilir cep serginizi tamamlamış bulunuyorsunuz!

taşınabilir cep sergisi

Yapılan araştırmalar bize yaratıcı sanatsal aktivitelerin kanser tedavi sürecinde hastaların pozitif duygu durumlarına katkı sağladığı, bilişsel fonksiyonlarını geliştirdiği ve stresi azalttığını gösteriyor. Biz de sizlerin daha huzurlu geçireceğiniz ve duygularınız ifade edebildiğiniz bir tedavi süreci için anılarınızı biriktirmenizi öneriyoruz.