Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Tinagl1 adlı doğal bir protein, meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve metastazını engelleyebilir
Tinagl1 adlı doğal bir protein, meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve metastazını engelleyebilir

Tinagl1 adlı doğal bir protein, meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve metastazını engelleyebilir

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
05.01.2019

3 Ocak 2019'da Cancer Cell'de yayımlanan bir çalışma, bilim insanları ve onkoloji profesyonellerinin büyük ilgisini çekti. Çalışmada, Tinagl1 adlı doğal bir proteinden elde edilen ilacın, üçlü negatif meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve metastaz yapmasını engellediği keşfedildi. İlaç, EGFR ve integrin / FAK adlı, kanserleşmede oldukça önemli olan iki önemli hücresel yolağı hedef alıyor.

Üçlü negatif meme kanseri, tüm meme kanserlerinin % 13-17'sini oluşturan agresif biyolojiye sahip bir kanser türüdür. Bu tip kansere sahip hastalarda nüks (tekrar) oranı daha fazladır ve tedavi seçenekleri diğer meme kanserlerine göre daha kısıtlıdır.

Not: Aşağıdaki şekilde meme kanseri çeşitleri görülebilir.

Araştırma, ABD'de bulunan Princeton Üniversitesi ve New Jersey Rutgers Kanser Enstitüsü'nde gerçekleştirildi. Araştırmacılar, Tinagl1 adlı doğal proteinin tümör büyümesi ve yayılmasındaki etkisini özel olarak hazırlanmış insan ve fare tümör hücre modellerinde incelemiştir.

Araştırma sonuçlarına göre;

Yüksek Tinagl1 protein aktivitesinin tümör büyümesini yavaşlattığı ve metastazı büyük ölçüde engellediği fare modellerinde tespit edildi. Tinagl1'in, üçlü negatif meme kanserinde agresif büyümeyi ve ilaç direncini sağlayan iki yolağı inhibe ettiği keşfedildi.

Aynı zamanda, Tinagl1 proteini, meme tümörlerine sahip farelere enjekte edildi. 7 haftalık tedavi sonrasında tümör büyümesinin ve metastazının başarıyla engellendiği görüldü. Farelerde herhangi bir yan etki gözlemlenmedi. Ayrıca Tinagl1 tedavisinin metastaz başlangıcından hemen sonra başlandığında da etkili olduğu görüldü.

• Tinagl1, epidermal büyüme faktörü reseptör (EGFR) geninin aktivitesini durdurarak kanser büyümesini engelliyor. Epidermal büyüme faktörü (EGF), tümör büyümesini destekleyen proteinlerden biridir. EGFR'yi hedef alan tedavilerin etkinliği oldukça kısıtlıdır. Bu sebeple, Tinagl1, EGFR'ye karşı yeni ve etkili bir yaklaşım olabilir.

• Tinagl1, hücre göçünde önemli rol oynayan integrinleri de etkilemektedir. Integrinler, kanser hücrelerinin diğer doku ve organlara göçmesinde rol almaktadır. Tinagl1, integrin yolağını Fokal Adezyon Kinaz (FAK) proteinin aktivitesini bozarak baskılıyor.

İki yolak da birbirleriyle moleküler açıdan ilişkilidir ve üçlü negatif meme kanserinde agresif büyümeyi desteklemektedir. Bu sebeple, Tinagl1, iki hücresel yolağı hedef alan etkili bir ilaç olabilir.

Bunun yani sıra, 800'den fazla insan tümör örneklerinde yapılan analizlerde, düşük Tinagl1 gen aktivitesine sahip hastaların, ileri evre kanserlere ve daha az yasam suresine sahip olduğu görüldü. Yüksek Tinagl1 gen seviyesi, hastalarda daha iyi klinik sonuçlarla ilişkilendirildi. Üçlü negatif meme kanserine sahip hastalarda da bu durum gözlemlendi.

Peki, bu çalışma bize ne ifade ediyor?

• Üçlü negatif meme kanserine karşı etkili olabilecek bir ilaç geliştirildi. İlacı daha önceki çalışmalardan ayıran özellik ise hem tümör büyümesini hem de metastazı hedef almasıdır.

• Hem EGFR hem de integrin/FAK yolaklarını hedef alması sebebiyle Tinagl1 proteini etkili ve güvenilir bir tedavi yaklaşımı sunabilir.

• Bu ilaç preklinik (laboratuvar) aşamada denenmiştir. İnsanda klinik çalışmalarla etkinliği ve güvenilirliği kanıtlandıktan sonra kullanılabilecektir.

*

- İmmünoterapinin, meme kanserinde yaşam süresini uzattığı ilk kez gösterildi

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Minhong Shen ve ark.
Tinagl1 Suppresses Triple-Negative Breast Cancer Progression and Metastasis by Simultaneously Inhibiting Integrin/FAK and EGFR Signaling.
Cancer Cell, 3 January 2019.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Meme Kanserli Hasta Kongresi bilim insanları ile hastaları buluşturarak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı! 4
Meme Kanserli Hasta Kongresi bilim insanları ile hastaları buluşturarak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı! 4
Tamoksifen – meme kanseri tedavisinde en yaygın kullanılan ilaç
Tamoksifen – meme kanseri tedavisinde en yaygın kullanılan ilaç
Vitamin D agresif meme kanserinde korunma ve tedavi yöntemi olabilir mi?
Vitamin D agresif meme kanserinde korunma ve tedavi yöntemi olabilir mi?
İnsanlık Ödülü’ne kalıtsal meme kanseri alanında çalışan Dr. Olopade layık görüldü
İnsanlık Ödülü’ne kalıtsal meme kanseri alanında çalışan Dr. Olopade layık görüldü