Acai üzümü ve ağacı nedir?

Acai üzümü (Acai berry), Brezilya bölgesinin palmiye ağaçlarının meyvesidir. Besin değeri olarak zengindir ve çeşitli sağlık faydaları olduğu düşünülür. Acai üzümü A, C, D ve E vitaminleri, manganez, demir, çinko, bakır gibi mineralleri, krom ve antioksidanları içerir. İçerdiği flavonoidlerin, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. - Bilimsel ismi: Euterpe oleraceae Hayvanlar üzerinde ve laboratuvarda birkaç çalışma ile acai üzümünün potasniyel anti-kanser etkileri gözlenmiş olsa da insanlar üzerinde yapılmış bir klinik çalışma bulunmamaktadır.

Acai üzümü mesane kanserine iyi gelir mi?

Bir hayvan çalışmasında farelere normal bir beslenme ya da normal beslenmeye ek olarak 10 hafta boyunca % 2.5 ya da %5 sprey-kuru acai posası verildi. % 5 acai posası takviyesi alan grupta, mesane kanseri oranlarının anlamlı derecede azaldığı ve normal beslenen farelere göre daha az tümör hücresi çoğalması, p63 ekspresyonu ve DNA hasarı görüldü.

Acai üzümü meme kanserine iyi gelir mi?

Acai kabuğu özü, tohumu ve meyvesi, laboratuvar ortamında meme kanseri hücrelerinin yaşaya bilirliğini birkaç çalışmada azalttı. Acai tozu ayrıca otofaji, sitotoksisite ve nekroz belirteçlerini uyarmıştır.

Acai üzümü kolon kanserine iyi gelir mi?

Bir çalışma acai üzümünün fenolik ekstresinin kolon kanseri hücreleri üzerinde anti-inflamatuar ve sitotoksik (hücre öldürücü) aktivite göstermiş olsa da; başka bir çalışma acai tozunun anti-kanser etkilerinin bulunmadığı ortaya konmuştur. Acai, bazı hayvan çalışmalarında antikanser etkileri göstermiştir. Sıçanlarda dimetilhidrazin ile uyarılan kolon kanserinde yapılan bir çalışmada % 2.5 veya % 5 kadar açai meyvesinin posası içeren bir diyet anormal gen sayısını % 37 - % 47 oranında azaltmıştır.

Acai üzümü cilt kanseri malign melanoma iyi gelir mi?

Nanoemülsiyon formunda acai yağı, in vitro ve fare modelinde fotodinamik tedavi için bir foto-duyarlaştırıcı gibi değerlendirildi. Acai yağı ile fotodinamik tedavi, melanom hücrelerinin % 85'inin hücre ölümüyle sonuçlanmış ve normal hücreler büyük oranda canlılığını korumuştur.

Acai üzümü hakkında uyarı!

  • Chagas hastalığına neden olan Trypanosoma cruzii adlı parazitle kirlenmiş acai meyvesinin tüketimi, 178 akut hastalık vakasına (bir çeşit gıda zehirlenmesi) neden olmuştur.
  • Günümüzde “takviye” olarak antioksidanların kullanımının normal hücrelerden çok kanserli hücrelerin işine yaradığı ve kemoterapilerin etkinliğini azaltılabileceği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Bu nedenle özellikle kanser tedavisi görüyorsanız, acai tozu, konsantresi veya meyvesini çok yoğun tüketmekten kaçınmalısınız.

- İlgili Konu: Antioksidanlar kanseri öldürmüyor, tetikliyor

Sonuç

Hayvan ve laboratuvar (in vitro) çalışmaları gibi yapay ortamlardaki verilere bakıldığında, acai üzümünün potansiyel antikanser özelliğe sahip olduğu ancak insanlar üzerinde ek çalışmalar gerektirdiği görülmektedir. Şu an için acai üzümü veya herhangi bir acai ürünü, kanser tedavisi olarak önerilemez. Genetik ve immün tedavilerdeki baş döndürücü gelişmeler, onyıllardır devam eden ve neredeyse hemen hepsi başarısızlıkla sonuçlanan kanserde bitkisel tedavi denemeleri konusundaki motivasyonu neredeyse yok etmiştir. Her ne kadar ülkemizde bunun tersi bir tutum varmış gibi gözükse de bilim dünyası, bitkilerden etkili bir kanser ilacı çıkmayacağını 2000’li yılların başında anladı ve tamamen biyoteknoloji ürünü genetik ve immün tedavilere yöneldi.