Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genetik - 2017 yılında kanser tedavisinde devrim yaratan 4 gelişme
2017 yılında kanser tedavisinde devrim yaratan 4 gelişme

2017 yılında kanser tedavisinde devrim yaratan 4 gelişme

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2017

2017 yılında kanser tedavilerinde genetik ve bağışıklık sistemi tabanlı ilaçların (immünoterapilerin) yükselişine tanık olduk. FDA sadece bu yıl, kanser tedavilerinde kullanılmak üzere 45 yeni ilaca onay verdi. Özellikle kanserin genetik özelliklerine uygun ilaçlar ve kişiselleştirilmiş CAR-T hücre tedavileri kliniklerde kullanılmaya başlandı. Gelin bu gelişmelere birlikte göz atalım:

1) 23 Mayıs 2017: FDA tarihte ilk kez - organdan bağımsız olarak - tümörün genetik özelliklerine göre bir kanser ilacına onay verildi. İmmünoterapi ilacı olan pembrolizumab (piyasa adı Keytruda), tümörün kaynaklandığı organa bakılmaksızın, tümörün mikrosatellit instabilitesine (genomik kararsızlık düzeyi) göre onay aldı. Mikrosatelit instabilitesi (MSI) yüksek tümörlerin tedavisinde kullanılacak bu immünoterapi ilacı, bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerini düşman olarak algılamasını sağlıyor. Kolorektal (kalın bağırsak), meme, mide-bağırsak ve prostat kanserlerinde değişen oranlarda mikrosatelit instabilitesi ve DNA tamir bozuklukları görülebiliyor.

- İlk defa Tümör Biyobelirtecine göre bir ilaca FDA onayı verildi

2) 30 Ağustos 2017: Kymriah adlı ilk CAR-T hücre tedavisi FDA tarafından onaylandı. Kymriah adlı bu CAR-T hücre tedavisi, 25 yaş ve altı tekrarlamış B hücreli akut lenfoblastik lösemiye sahip hastalarda kullanılacak. CAR-T tedavisi özetle, hastanın savaşçı T hücrelerinin alınıp genetik tekniklerle kanser hücrelerini bulacak şekilde değiştirilip tekrar hastaya verilmesi işlemidir.

- Kanserde büyük gelişme: canlı ilaç CAR T hücre tedavisi FDA onayı aldı!

3) 18 Ekim 2017: FDA, Yescarta adlı ikinci CAR-T hücre tedavisini büyük B hücreli lenfomaya sahip yetişkin hastaların tedavisinde onayladı. Yescarta ve Kymriah adlı ilaçlar kanserde ilk canlı ilaçlar olarak tarihe geçti.

4) 30 Kasım 2017: FDA, yine tarihte ilk kez olarak modern genetik teknolojiyle tasarlanmış Foundation One CDx adlı genetik testi kanser teşhisinde ve tedavi planlanmasında kullanılma üzere onayladı. Foundation One CDx kanser ilişkili 324 gende mutasyonları tespit edebiliyor. Bu mutasyonlar akciğer, kolon, meme, yumurtalık ve deri kanserlerinde sıklıkla görülmektedir. FDA in bu onayı hassas tıp uygulamalarında önemli bir dönüm noktası oldu.

- Daha hassas bir tıbbın zamanı gelmedi mi? Kanser ve hassas tıp

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Genlerin dansı: Epigenetik ve Kanser
Genlerin dansı: Epigenetik ve Kanser
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
BRCA mutasyonunun prostat kanserine de yol açması şaşırttı
BRCA mutasyonunun prostat kanserine de yol açması şaşırttı
İmmünoterapi ilaçlarının kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserleri tedavisinde yeri nedir?
İmmünoterapi ilaçlarının kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserleri tedavisinde yeri nedir?