Ayurveda, Hint yarımadasından gelen geleneksel bir tıp sistemidir. En eski bileşenlerinden bazıları, Hindistan'ın Vedik Dönemi'nde 3.000 yıl kadar önce bir zamanda ortaya çıkmış olabilir. Ayurveda zamanla gelişmesine rağmen, Charaka Samhita ve Sushruta Samhita derlemeleri ve hekim Bhela'nın daha sonraki bir incelemesi teşhis, tedavi ve sağlık önerileri ile ilgili erken bilgilerin çoğunu içerir. Sanskritçe Ayurveda kelimesi kabaca "yaşam bilimi" olarak çevrilir ve sistem bitkilerden (baharatlar dahil), yağlardan, masajdan, yogadan ve meditasyondan yararlanır.

Ayurveda tıbbına göre, doshas adı verilen üç yaşam gücü vücudun sağlığını kontrol eder ve bunlardaki bir dengesizlik hastalığa yol açabilir.

  • Vata dosha'nın hücre bölünmesini, kalbi ve zihni kontrol ettiği söylenir;
  • pitta dosha hormonları ve sindirimi kontrol eder; ve
  • kapha dosha bağışıklık ve büyüme ile ilgilidir.

Hastalar nefes egzersizleri yapmayı, cildi bitkisel yağla ovmayı, bağırsak hareketleri ve hatta kusmayı içerebilecek tedavi planlarını etkileyebilecek vücut tiplerine göre sınıflandırılır.

Bugün, Hindistan'daki çok sayıda üniversite geleneksel Ayurveda tıbbında eğitimler sunmaktadır ve nüfusun büyük bir kısmı bu tıp ilmini tek başına veya modern tıpla birlikte kullanmaktadır. Yoga ve meditasyon gibi belirli Ayurvedik egzersizler stresi azaltmada yardımcı olur. Bazı bitkilerin mantarkıran olarak yara iyileştirme ve diğer amaçlar için faydalı kullanımına dair bazı kanıtlar bulunmasına rağmen, bazı Ayurveda tedavilerinde toksik metallerin (örneğin kurşun, cıva ve arsenik) ve toksik bitkilerin varlığı bazen güvenlik endişesi uyandırabiliyor. Birçok Ayurveda uygulamasının etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tarihçi Lois N. Magner, Ayurvedik tedaviler hakkında şöyle yazıyor: “Yanlış beslenmenin neden olduğu hastalıklar iç temizliği sağlayan çareler gerektiriyordu, ancak doktorlar genellikle yedi günlük bir oruçla tedaviye başladılar. Bazı hastalar bu dönemde iyileşti ve başka çarelere ihtiyaç duymadı; bazıları öldü ve yine başka çareye ihtiyaç duyulmadı.

Yazı görselinin açıklaması: Ayurveda bitkisel ve yağ arıtma ekipmanları. Shirodhara, hastanın alnına yavaşça dökülen lavanta yağı ile susam yağı gibi sıvıları içeren bir Ayurvedik tedavidir.