1775'te, Danimarkalı Veteriner Peter Abildgaard, bir tavuğun elektrikle diriltilmesini konu alan bir bilimsel makale yayınladı: 

"Başa şok uygulandığında hayvan hayatını kaybetti ancak göğüs bölgesine ikinci bir şok uygulandığında yeniden canlandı. Deney birkaç kez daha tekrarlandıktan sonra sersemlemiş halde zorlukla yürüdü ve bir gün bir gece yemek yemedi; daha sonra çok iyi oldu ve hatta bir yumurta bile yumurtladı." 

O dönemde, bilim insanları tavuk diriltme işleminin kalp fizyolojisiyle olan ilişkisi hakkında çok az bilgiye sahipti.

Normal bir kalp, kalp hızını ve ritmini kontrol eden kendi iç elektriksel sisteme sahiptir. Elektriksel sinyal, kalbin üst kısmındaki sinoatriyal düğüm adı verilen bir hücre grubunda başlar ve kalp pompalamasının zamanlamasını koordine etmek için alt kısma yayılır. İlk olarak kalbin iki üst odası (kulakçıklar) kasılır ve sonra alt odalar (karıncıklar) vücuda kan pompalamak için kasılır.

Defibrilasyon, ventriküler fibrilasyon ve ventriküler taşikardi gibi kardiyak aritmilerin tedavisini kapsar.

  • Ventriküler Fibrilasyon (VF), kalbin ventriküllerinin sağlıklı atım yapamayıp bunun yerine titreştiği anormal bir kalp ritmi
  • Ventriküler Taşikardi (VT), anormal şekilde normalden hızlı atan kalp ritimleri.
  • Kardiyak aritmi, kalpteki anormal elektriksel aktivite

Defibrilatör cihazlar, kalbe aniden elektrik akımı vererek doğal ritmi yeniden sağlamaya yardımcı olabilirler.

1899'da İsviçreli Fizyologlar Jean-Louis Prévost ve Frederic Batelli, VF için küçük elektrik şoklarını köpeklerde kullanabileceklerini ve daha büyük şarjlarla durumu tersine çevirebileceklerini keşfettiler. 

İlk defibrilatörün insan üzerinde kullanımı, 1947'de Amerikalı Kalp Cerrahı Claude Beck tarafından gerçekleştirildi. VF yaşayan 14 yaşındaki bir çocuğun kalbinin her iki tarafına da iç pedler yerleştirdi, kalbe akım verip kalbin normal bir ritme dönmesini sağladı.

Bugün, otomatik harici defibrilatörler (AED'ler) kalp ritmini analiz yapabilir ve gerektiği takdirde terapötik olarak kullanılabilirler. İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD'ler), cildin altına yerleştirilen küçük, pil gücüyle çalışan cihazlardır. ICD'ler aritmileri algılar ve tedavi için uygun elektriksel uyaranları verir.

Yazı Görselinin Açıklaması: İlk defibrilatör ve modern defibrilatör.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Peter Christian Abildgaard (1740–1801), Jean-Louis Prévost (1838–1927), Frederic Batelli (1867–1941), Claude Schaeffer Beck (1894–1971)