Tarihçi Edward Shorter şöyle yazıyor:

”1899’dan bu yana aspirin (asetilsalisilik asit), tüm zamanların en popüler ilacı olmuştur. Sadece ABD'de yılda 10.000 ila 20.000 ton aspirin kullanılmaktadır.”

Aspirin;

  • Ağrıyı hafifletir
  • Ateşi düşürür
  • Kan pıhtılaşmasını azaltır

Bu nedenle aspirinden, inme ve kalp krizi riskini azaltmak için potansiyel olarak faydalıdır. Aspirin, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID) sınıfındaki ilaçların ilk keşfedilen üyesidir.

Binlerce yıl boyunca Afrikalılar, Çinliler, Antik Sümerler gibi medeniyetler bitki ve ağaçlardan elde edilen ilaçları kullanmışlardır. Antik Mısır, söğüt ağacının yapraklarından ağrıyı hafifleten karışımlar yapmıştır. Antik Yunan Hekimi Hipokrat, ağrı için söğüt kabuğu ve yapraklarının suyunu çıkarmayı önermiştir. Bilim insanları daha sonra bu iksirlerin aktif maddesinin vücudun salisilik aside dönüştürdüğü kimyasal “salisin” olduğunu keşfettiler. 

Bu kimyasallar kullanıcıların sindirim sistemleri üzerinde oldukça sert etki yapmaktaydı. Bu, 1897’de bir Alman şirketi olan Bayer araştırmacılarını, mideye daha az zarar veren bir ağrı kesici formu olan asetilsalisilik asit (ASA) üzerine çalışmaya teşvik etti. Bayer araştırmacıları arasında, Felix Hoffmann, Heinrich Dreser ve Arthur Eichengrün de yer almaktaydı. Sonunda 1899'da Bayer, asetilsalisilik asite “Aspirin” ismini verdi ve büyük ölçekte üretim ile pazarlamaya başladı. 

1971'de, İngiliz Farmakolog John Vane ve meslektaşları aspirinin, vücuttaki prostaglandinleri ve tromboksanları inhibe ederek çalıştığını gösterdiler:

  • Prostaglandinler, inflamasyona neden olma ve ağrıyı düzenlemede rol oynar. 
  • Tromboksanlar, kan pıhtısı oluşumu sırasında trombosit agregasyonundan sorumludur. 

Bugün, aspirinin prostaglandin ve tromboksan sentezi için gereken siklooksijenaz (cox) enzimini etkisiz hale getirdiğini biliyoruz. Söz konusu farmakognozi (tıbbi bitki ve diğer doğal maddelerin olası bir ilaç kaynağı olarak incelenmesi) olduğunda oldukça iyi bir örnek olan aspirinin bulunmasıyla yeni antiinflamatuar ağrı kesici araştırmaları ivme kazanmıştır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Aspirin pazarlayıcalardan bir Alman şirketi olan Bayer’in aspirin için yaptığı reklamlar. “Aspirin alacağınız zaman “BAYER” isteyin. Israrcı Olun!”

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Hippocrates of Cos (460 B.C.–377 B.C.), Charles Frédéric Gerhardt (1816–1856), Heinrich Dreser (1860–1924), Arthur Eichengrün (1867–1949), Felix Hoffmann (1868–1946), Sir John Robert Vane (1927–2004)