Modern diş matkabı diş hekimlerinin daha hızlı ve daha hassas çalışmalarını sağlarken, hastaların daha az acılı bir tecrübe yaşamasına olanak sağlamaktadır. Modern diş matkabı, dakikada 400.000 devir hızla dönebilen, daha önceki versiyonlara kıyasla daha az titreşim yaratan yüksek hızlarda çalışabilen bir alettir. Bugünün matkabı, genellikle tungsten karbitten yapılmıştır ve çürümüş diş materyalini çıkarmak veya dişi diş dolgusu için hazırlamak için kullanılır.

Antik diş matkabı örnekleri arasında, Taş Devri insanları tarafından 9.000 yıl önce yapılan çakmak taşı matkabı ve 1.000 yıldan fazla bir süre önce geliştirilen Mayalar tarafından kullanılan matkabı sayabiliriz. Mayalar, el ile çevrilen bir yeşim aleti kullanarak dişlerine mücevher yerleştirmek için delik açardı. Ancak antik zamanlardan beri, diş matkabı yavaş ve tekinsiz olduğundan, çürükler için diş çekme en yaygın tedaviydi. 1728'de, modern dişçiliğin babası olarak bilinen Fransız doktor Pierre Fauchard, ilk kez hareketli bir yayla modifiye ettiği matkabını kullandı.

1864 yılında, İngiliz diş hekimi George Fellows Harrington, daha önceki matkaplardan çok daha hızlı olan ilk motorlu diş matkabını icat etti ancak gürültülü çalışan aletin kullanımı zordu. 1871'de, Amerikalı diş hekimi James Beall Morrison, pedalla çalışan diş matkabının patenti aldı. O dönemin en iyi el ile çalışan matkabı 100 rpm'ye ulaşabilirken, Morrison 2.000 rpm'ye ulaştı. 1870'lerin başlarında, Amerikalı diş hekimi George F. Green, elektrikli bir diş matkabı patenti aldı ancak güvenilmez elektrik kaynaklarına bağlı olduğundan pek heyecan yaratmadı. Son olarak, 1957'de, ilk türbin matkap 3.000 rpm hız sunarak piyasaya sürüldü. Bugün klasik dişçi matkabına deneysel robotik matkaplar dahil olmak üzere pek çok alternatif bulunmaktadır.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Pierre Fauchard (1678–1761), George Fellows Harrington (1812– 1895), James Beall Morrison (1829–1917), George F. Green (1932–1892)