Dr. Douglas R. Lowy, ASCO 2018 Onkoloji Bilim Ödülü'nün sahibi oldu. Bu ödül, kanserdeki temel veya translasyonel (temel bilimlerden klinik bilimlere geçiş) araştırmalara olan üstün katkıları nedeniyle verildi.

Laboratuvar ve hayvan çalışmalarını ifade eden temel bilim çalışmalarının, kliniğe, yani insanlara yansıtılma çabaları, bilimin en zorlu alanlarının başında gelmektedir. Bu nedenle büyük değer görmektedir.

Dr. Lowy, Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) başkan yardımcısı ve NCI’nin Hücresel Onkoloji Laboratuvarı şefidir. HPV enfeksiyonu üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış HPV aşılarının altında yatan teknolojinin geliştirilmesinde etkili olmuştur. Bu alandaki katkıları 2017'de Lasker-DeBakey Klinik Tıbbi Araştırma Ödülü ve 2018'de Kanser Araştırmalarında İlerleme için Szent-Gyorgyi Ödülü'nü almıştır.

1940 doğumlu Douglas R. Lowy, tıp fakültesini New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldı, Stanford Üniversitesi'nde İç Hastalıkları ve Yale'de Dermatoloji eğitimi aldı. Ulusal Allerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olarak eğitim aldıktan sonra 1975'ten beri ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nde (NCI) bir araştırma laboratuvarını yönetmektedir. 2017'den beri ABD Ulusal Kanser Enstitüsü başkan vekilliği görevini de yürütmektedir.

Lowy 2015 yılında dönemin ABD Başkanı Obama Bilim Teknoloji ve Yenilikçilik Ulusal Madalyası

Dr. Lowy, 2015 yılında, dönemin ABD Başkanı Obama'dan, koruyucu HPV aşısı çalışmaları nedeni ile, "Bilim & Teknoloji ve Yenilikçilik Ulusal Madalyası"nı alırken.

Aşağıda, ASCO Daily News'in Dr. Lowy ile, çabaları, devam eden araştırmaları ve bu ödülün neden onun ve meslektaşları için önemli olduğuna dair yaptığı röportajın çevirisi yer almaktadır.

Soru: Rahim ağzı kanserine karşı HPV aşılarının altında yatan teknolojinin geliştirilmesinde önceki ve devam eden çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Lowy: Yaptığım araştırmanın neredeyse tamamında, uzun süredir birlikte çalıştığım meslektaşım John Schiller ile yakın işbirliği içerisindeydim. O ve ben başlangıçta, HPV aşılamasında kullanılan virüs benzeri partikülün geliştirilmesi konusunda bir temel bilimler araştırması yaptık.

virus like particle virüs benzeri protein L1 HPV aşısı etki mekanizması

HPV'den sadece bir geni ifade etme ile, virüs gibi görünen partiküller oluşturabileceğini belirlediğimizde, bu çabanın çok çabuk sonuç vermesi konusunda şanslıydık. Parçacıklar hayvanlara ve daha sonra insanlara aşı şeklinde verildiğinde, genellikle bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde virüse karşı aktive etmişti.

İlk translasyonel araştırmadan sonra, HPV aşılamasına karşı bağışıklık sisteminin oluşturduğu yanıtları ölçmek için testler geliştirdik; biri ELISA, diğeri nötrleştirme testi. Her ikisi de papillomavirüslere bağışıklık yanıtını ölçmek için dayanak tahlilleri olmuştur.

S: Bu Klinik Çalışmalar Neyi Gösterdi?

Lowy: Erken dönem denemeler, HPV aşısının hem erkek hem de kadınlarda bağışıklık sistemini oldukça iyi tetiklediğini ve iyi tolere edildiğini gösterdi. Daha sonra, GlaxoSmithKline (GSK) tarafından yüksek riskli HPV suşlarına karşı (16 ve 18) geliştirilen iki uçlu (bivalen) aşı çalışmalarına katıldık. Kosta Rika'da yürütülen klinik çalışmada aşının yüksek bir etkinlik oranına sahip olduğu bulundu. Ayrıca, sonraki analizlerde, sadece bir veya iki doz aşı alan kadınların, her üç dozu alan kadınlar kadar korunduğunu da gördük. Bu bulgular genç adolesanlar için sadece iki doz HPV aşısının onaylanmasına ve önerilmesine yol açmıştır.

S: Bu Araştırmanın Potansiyel Sonuçları Nelerdir?

Lowy: Aşı son derece etkili olmasına rağmen, HPV aşısı, düşük ve orta gelirli ülkelerde maliyetler nedeniyle hala yaygınlaşmadı. Özellikle serviks (rahim ağzı) kanseri başta olmak üzere HPV ile ilişkili kanserler ve az gelişmiş ülkeler için bu, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bir dozun etkili olduğu gösterilirse, çok daha ucuz ve ulaşılabilir olacaktır.

S: Onkoloji Bilim Ödülü'nün Sizin İçin Önemi Nedir?

Lowy: Bu ödülü kabul etmekten büyük bir memnuniyet duymamın nedeni, hassas tıp ve immünoterapi temelinde gelişen bir kanserden korunma ilacının takdir edilmesidir. ASCO, onkologların ve onkoloji bakım sağlayıcılarının bir organizasyonu olduğundan, temel olarak kanser tedavisine odaklanır. Özellikle ASCO'nun tedavi alanımız dışında olan ancak tedavinin ötesindeki bir alandaki araştırmamızı vurgulamasından dolayı minnettarım.

Bu ödüller bireylere verildiği halde, araştırma bir grup aktivitesidir. Schiller ve benim yaptığım araştırmadan önce gelen mükemmel araştırmalar olmasaydı, burada olmazdım.