Edzard Ernst kimdir?

Edzard Ernst (MD, PhD, FMedSci, FRSB, FRCP, FRCPEd) 30 Ocak 1948'de doğdu. Almanya ve ABD'de eğitim aldı ve Münih'teki LM Üniversitesi'nde psikoloji ve tıp okudu. 1977'de Almanya'da doktora yaptı.

Hannover Tıp Fakültesi'nde (Almanya) Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Profesörü ve Viyana Üniversitesi (Avusturya) FTR Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 1993 yılında İnglitere'de Exeter Üniversitesi'ne dünyanın tamamlayıcı tıptaki ilk kürsüsünü kurmak için geldi. 1999'da İngiliz vatandaşı oldu. 2012'den bu yana Exeter Üniversitesi'nde Emeritus Profesörüdür ve şimdi İngiltere Cambridge'te ve Fransa'da yaşamaktadır.

Profesör Ernst, üç tıp dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmenidir: "Focus on Alternative and Complementary Therapies", "European Journal of Physical medicine and Rehabilitation" ve "Perfusion". Birçok önde gelen gazete, dergi ve çevirimiçi haber sitelerinde için köşe yazarlığı yapmıştır (BMJ, GP, PJ, The Guardian, The Independent, The Spectator, vb.). Çalışmaları 17 bilimsel ödül (en son: John Maddox 2015 Ödülü ve Ockham Ödülü 2017) ve iki Misafir Profesörlük (Kanada ve ABD) ile ödüllendirildi. İngiliz İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'nun İlaç Komisyonu'nda görev yaptı (1994 - 2005).

Göre Ioannidis ve arkadaşlarının 2019 PLOS Biyoloji adlı dergide yayımladıkları bir araştırmaya göre; o anda tüm disiplinlerden 100 bin bilim insanı arasından atıf sayısına göre 104. ve Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp kategorisinde ise 1. sıradadır. Bu çalışmaya göre Profesör Ernst'in H-indeksi 97'dir (2017 verisi).

Not: H-indeksi, bir bilim insanının veya bilginin yayınlarının hem üretkenlik hem de alıntılama etkisini ölçmeye çalışan yazar düzeyinde bir ölçümdür. I10-indeksi, bir yazarın en az 10 atıf almış akademik yayın sayısını belirten indekstir.

Aşağıda, Google Scholar'a göre Prof. Dr. Edzard Ernst'in bilimsel atıf / alıntılama sayıları görülebilir.

edzard ernst bilim insanı google scholar atıf sayısı

Şimdiye kadar yazdığı 53 kitap, bir düzineden fazla dile çevrildi. Dünya çapında 700'den fazla davetli konferans vermiş ve 50'den fazla yüksek lisans ve doktora tezini yönetmiştir.

Son 25 yılda, Prof Ernst'in araştırmaları, alternatif tıbbı (So-Called Alternative Medicine, SCAM) tüm yönleri ile eleştirel değerlendirilmesine odaklandı. Bu yaklaşımı teşvik etmeyi amaçlamıyor; amacı nesnel kanıt, güvenilir bilgi ve kritik değerlendirmeler sunmaktır. Bu hırs onu Prens Charles da dahil olmak üzere SCAM'a inanan birçok kişi için sevilmeyen biri haline getirdi.

Prof Ernst, kişisel web sitesindeki çalışmaları ve yazıları için kimseden bir ödenek almamaktadır.

Tamamen sağlık okur-yazarlığı için tasarladığı kitaplarından bazıları

  • Alternative medicine, a critical assessment of 150 modalities (Alternatif tıp, 150 yöntemin kritik bir değerlendirmesi)
  • SCAM – So-Called Alternative Medicine (Sözde Alternatif Tıp)
  • MORE HARM THAN GOOD? (YARARDAN ÇOK ZARAR?)
  • HOMEOPATHY, THE UNDILUTED FACTS (HOMEOPATİ, SULANDIRILMAMIŞ GERÇEKLER)
  • A SCIENTIST IN WONDERLAND, LOOKING FOR TRUTH AND FINDING TROUBLE (HARİKALAR DİYARI İÇİNDE BİR BİLİM İNSANI, GERÇEĞİ ARIYOR FAKAT BELA BULUYOR)
  • TRICK OR TREATMENT (ALDATMACA VEYA TEDAVİ)

Profesör Edzard Ernst'in malesef şimdiye kadar dilimize çevrilen bir kitabı bulunmamakta; fakat bu önemli açığı kapatmak için kolları sıvadığımızı da şimdiden duyurmak isteriz. 

Aşağıda, Prof Ernst'e ait olan ve Türkçe'ye çevirdiğimiz bazı dikkat çekici yazılarına ulaşabilirsiniz:

- Tüm zamanların en popüler 10 alternatif tedavisi

- Homeopati nedeniyle bir çocuk yaşamını kaybetti

- Nasıl Şarlatan Olunur?

- Daha akıllı KURKUMİN (zerdeçal) aldatmacası

 - İdrar içerek kanseri tedavi etme fikri nereden çıktı?

 - Mindfulness terapi (bilinçli farkındalık) temelli ağrı kesmede plasebo etkisinin rolü