Aşağıdaki yazı, "geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin" dünya genelinde önde gelen ismi olan Profesör Dr. Edzard Ernst tarafından 23 Temmuz 2019'da online yayımlanan "Smarter Curcumin for dummer consumers?" adlı makalesinden çevrilmiştir.

Zerdeçal (Kurkumin) Hakkındaki İddialar

Konfor ve Esnekliği Destekler

Çalışmalar, kurkuminin (zerdeçal bitkisinin %2'sini oluşturan biyolojik aktif madde) vücuttaki inflamasyonu artıran bazı temel enzimleri azaltabileceğini göstermiştir. Bazı çalışmalar da kurkuminin rahatlık ve esnekliği arttırmada rol oynayan doğal bir takviye alternatifi olarak görmüştür. Hatta sporcular kas ve eklem sağlığının iyileşmesi için kullanıyorlar.

Sağlıklı Eklemleri Destekler

Antioksidanlar eklemlerimizin sağlıklı kalmasında rol oynarlar. Vücudunuz serbest radikallerle savaşmak için antioksidanları kullanır. Serbest radikaller vücuttaki milyonlarca kimyasal reaksiyon sonucu oluşan kararsız partiküllerdir. Oksidatif strese ve hücresel düzeyde hasara neden olabilirler. Bilim adamları eklem aktivitesinin arttığını ve antioksidan seviyelerinin düştüğünü gördüler. Kurkumin, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için, sağlığınıza katkı sağlayabilir.

Yaşlanma Karşıtı

Kurkumin, DNA’nıza zarar veren, tahrip eden ve erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin azaltılmasında ve nötralize edilmesinde rol oynar. Bu durum kurkumini yaşlı yetişkinler için çok önemli bir günlük destek yapar.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzu korumak için çeşitli organ, doku ve hücrelerin birlikte çalıştığı bir ağdır. Kurkumin, sadece bağışıklık sistemi içindeki bazı antikorların ve hücrelerin tepkilerini arttırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı proinflamatuar maddelerin aktivitesini de azaltmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Sağlıklı bir kalp, özellikle sağlıklı beslenme ve rutin egzersiz yapma gibi etkenlerle sağlanır. Sağlıklı beslenmenizin bir parçası olarak diyete kurkumin eklemek kalbinizi korumaya faydalı olabilir. Oksitlenmiş LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein, kötü kolesterol) partikülleri kardiyovasküler sistemde iltihaplanma meydana getirebilir. Araştırmalar, kurkuminin antioksidan etkilerinin bu serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sindirim Sistemini Geliştirir

Kurkuminin sindirim sistemini rahatlattığı, gaz, şişkinlik ve diğer mide - bağırsak sorunlarını gidermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Probiyotiklerden veya enzimlerden farklı şekilde çalışır. Doğal olarak bağırsakları rahatlatır ve aşırı asit üretimini azaltır.

Karaciğer Sağlığını Destekler

Karaciğer, vücudunuzun dengede kalmasında önemli bir rol oynar. Karaciğerinizin sağlığı, oksidatif stres ve proinflamatuar maddelerle doğrudan ilişkili olabilir. Kurkumin, karaciğerin toksisitesini azaltmada ve karaciğerin dengeye gelmesinde etkili olabilir.

Beyin Sağlığını Destekler

İltihap ve bilişsel sağlık arasındaki bağlantı inkar edilemez. Nöronlar özellikle iltihaplanmaya duyarlıdır ve vücutta iltihaplı bileşiklerin salınımı nörotoksik etki yaratabilir. Kurkumin, bu değerli beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Zerdeçal (Kurkumin) Hakkındaki Gerçekler

Prof. Dr. Dr. Edzard ERNST der ki: Beni burada büyüleyen şey, kurkuminin tedavi edici iddialarının bolluğu değil. Görebildiğim kadarıyla, bu iddiaların çoğu bilimsel kanıt dediğim şeyle desteklenmiyor; süslü ve sözde-bilimsel argümanlarla iddia çok, ama güçlü bilimsel kanıt yok. Sahte iddialar karşımıza o kadar sık çıkar oldu ki!

Bu yazıda direkt dikkatimizi çekmek için tasarlanmış olağanüstü bir resim var (yukarıda haberin resmi). Birçok insanın, damar içinde koşan bir leopar dışında, neyi anlatmak istediğine dair hiçbir fikri olmayabilir. Diğerleri ortamın bir arter olduğunu fark edecek ve koşan leoparın kanın damar içindeki akışını artırdığını düşünecek.

Ama neden? Kurkuminin bu etkiye sahip olduğuna dair kanıt yoktur ve yukarıdaki terapötik (tedavi edici) iddialar, kan dolaşımındaki iyileşmelerle büyük ölçüde ilişkili değildir.

Damarın içi disk şeklindeki eritrositlerle (kırmızı kan hücreleri) doludur. Ancak, kanda kırmızı hücreler akarken disk şeklinde değil paraşüt benzeri bir şekil elde etme eğilimindedir.

eritrositler

Kırmızı hücreler, yalnızca hareketsiz olduklarında bir disk şekli oluşturur. Yoksa resim, kurkuminin bir kan akışı durgunluğu yarattığını mı ima ediyor? Hayır, bu da gerçeklikle uyumlu değil; durgun kanda kırmızı hücreler toplanır ve şöyle görünür:

eritrositler durgun

Öyleyse bu görüntünün nasıl şaşırtıcı bir şekilde kullanıldığını anladınız. Tıbbi bir şey gösterdiğini sanabilirsiniz. Ancak bunu anlayacak tıbbi bilgisi olmayanlar bu aldatmacaya kapılabilir oysa gerçek farklıdır.

Peki, neden birileri böyle bir görüntü tasarlasın? Bu metinde sunulan masallara inanan naif insanlar, bu resimle masallarına bir anlam kazandırmak istiyor olabilir mi?

İLGİLİ KONULAR:

Bizi Instagram, Twitter ve Facebook'ta takip edin.