Nisan ayının ilk haftası 1956 yılından itibaren ülkemizde Ulusal Kanser Haftası olarak anılmaktadır. Kanser haftasını, kanserlerin en az yarısının önlenebildiğini ve sık görülen kanser türlerinde kanser taramaları ile erken tanının mümkün olduğunu hatırlatmak için bir fırsat olarak görüyoruz.

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası’nın Kısa Tarihi

Ülkemizde kanser hasta ve yakınlarına yardımcı olmak, kanserle ilgili araştırmaları desteklemek, hekimlerin eğitimine katkı sağlamak amacı ile 1947 yılında Ankara’da Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği kuruldu. Dernek kuruluşundan bu yana ülkemizde halkı kanserin erken tanısı ve tedavisi konusunda uyarıcı yayınlar ve toplantılar yapmaktadır. 1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun tavsiyesi ile Nisan ayının ilk haftası Türkiye’de Kanser Savaş Haftası olarak kabul edilmiştir.

Kanser Haftasında 70 Haberle Karşınızda Olacağız

Kanser haftası için başta kanser hastası ve yakını olmak üzere sağlık profesyonellerine de yol gösterici olacak yazılar planladık. Konu başlıklarımızdan örnekler şöyle:

  • En sık görülen 7 kanser türünde son 2 yılda yaşanan tüm yenilikler
  • Kanser tarihinde damgasını vurmuş 7 bilim insanının öyküsü
  • Kanserle karşılaşmış 7 kişinin ilham verici öyküsü
  • Gelecekte kanser tedavilerinde bizi neler bekliyor
  • Kanser hakkında sıkça söylenen yalanlar ve şehir efsaneleri
  • Psikoonkoloji, kanser ve beslenme, palyatif bakım, yeni kanser teknolojileri, nadir tümörler

Bu 70 haberi oluşturmak için kanser haftası boyunca ekibimle gece-gündüz çalışacağız. Sizlerden ricamız, kendimizin, ailemizin ve toplumumuzun sağlığı için bu yazıları okumanız ve olabildiğince paylaşmanız. Çünkü ancak topluma yayıldığında sağlık, mutluluk ve başarı mümkündür.

Gelin, hep birlikte kanserden korkmayan sağlıklı bir toplum yaratalım!

Aşağıda, bu hafta için özel olarak hazırladığımız infografik videomuzu izleyebilirsiniz:

İlginizi Çekebilir: