COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüse bağlı gelişen enfeksiyon hastalığı, dünyanın yeni belirsizliklerle karşı karşıya gelmesine neden olmuştur. Bu bilinmeyenler doğal olarak bir paniğe neden olmuştur.

Korku oldukça insani bir duygu... Hepimiz salgın sebebiyle az ya da çok tedirgin olmuş durumdayız. Kanser hastaları gibi kritik hastalıkları olanların bu süreçte daha tedirgin olduklarını görebiliyoruz, ancak bu uzun süreli durumu yönetmek yine bizim elimizde. Durumu iyi şekilde analiz etmeli, algılamalı ve onunla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Bu bağlamda ele aldığımız yazımızda psikolog Shelley Johns’a COVID-19 stresini yönetmek için sorulan soruları ve yanıtları bulacaksınız.

Bu gibi zamanlarda, insanlar stres veya anksiyeteye (endişe) maruz kaldıklarını nasıl hissederler?

Stres genellikle hayatımızın dört alanında kendini gösterir: duygularımız, bedenlerimiz, davranışlarımız ve düşüncelerimiz.

Şu anda devam eden her şeyde yaygın görülen duygulardır korku, endişe, üzüntü, karışıklık, hayal kırıklığı ve öfke. Bazı insanlar sosyal mesafeden ötürü yalnızlık hissediyor olabilirler. Bu durumda duygularımızı gözlemleyebilir, onları kendimize itiraf edebildikten sonra duygularımızı nasıl avantaja çevirebileceğimizi seçebiliriz. Örneğin, COVID-19 korkusu bizi virüsten korunma amacıyla evde kalmaya ikna edebilir. Yalnızlık, bizi bir arkadaşımızı aramaya veya uzakta yaşayan aile üyeleriyle görüntülü sohbeti yaygınlaştırmaya ikna edici olabilir.

Stresin vücudumuz üzerindeki etkilerini, kas gerginliği, baş ağrısı veya normalden fazla yorgunluk ile fark edebiliriz. Haberleri izlerken kalp atımlarımızın arttığını veya göğsümüzde bir sıkıntının oluştuğunu duyumsayabiliriz. Biraz nefes darlığı çeker, huzursuzluk hissedebiliriz.

Davranışsal işaretlerden bazıları uyku bozukluğu, sinirli tavırlar, iştah değişiklikleri, tırnak yeme, volta atma gibi durumlarla kendini gösterebilir.

Stresli düşüncelerimiz, "dünya bir daha asla eskisi gibi olmayacak" kalıbını içerebilir, ancak "bu oldukça mücadeleci bir zaman dilimi olmasına karşın hala direnebilirim ve buna uygun yaşayabilirim" şeklinde düşünmeliyiz.

Stres ve kaygı, kanseri atlatmış veya yakın zamanda kanser teşhisi almış bir kişinin sağlığını nasıl etkiler?

Dünyadaki en dirençli / iradeli insanların bir kısmı kanser hastalarıdır. Çünkü henüz teşhis anından itibaren istenmeyen gerçeklere ve belirsizliklere uyum sağlamada ustadırlar. Kanserli insanlar kendi gözleriyle ölüme bir bakış attılar ve hala nasıl yol alacaklarını biliyorlar.

Şu anda en büyük endişelerimden biri, bağışıklık sistemleri zaten tehlike altında olan kanser hastaları. Hepimizin şu an deneyimlediği uzun süreli stres, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki gösterebilir ki bu kanserli bireylerde zaten düşük seviyededir. Bence kanser hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış insanların COVID-19 tehdidi sırasında fiziksel ve duygusal sağlıklarını en üst düzeyde tutabilmeleri için aktif bir yaşam sergilemeleri önemlidir. Fiziksel sağlık için temek stratejiler bellidir: sosyal mesafeye uyum, sık ve uygun el yıkama, yüzeyleri temiz tutma, ateş veya öksürük olması durumunda onkolog ile ya da birinci basamak hekimi ile iletişime geçme vb. Duygusal sağlık için araştırma destekli çeşitli stres yönetimi becerilerini öneririm.

Ne tür beceriler önerirsiniz?

Hepimizin yapabileceği bir şey, bu deneyim sayesinde ne tür bir insan olmak istediğimize karar vermektir. Başka bir deyişle, COVID-19 krizi sırasında derinden bağlı olduğunuz hangi değerleri somutlaştırmak istersiniz?

Örneğin, başkalarına karşı şefkatli ve cömert olmak ister misiniz? İnancınızı veya yakın zamanda konuşmadığınız arkadaşlarla bağlantınızı derinleştirmek ister misiniz? Stres sırasında espritüel biri olarak bilinmek ister misiniz? Değerlerimizin belirsiz zamanlarda eylemlerimize rehberlik etmesine izin vermek, belirsiz zamanlarda yolumuza rehberlik eden bir pusula görevi görmesini sağlayabilir.

Diğer bir öneri, sizi topraklamasına-enerjinizi atmanıza yardımcı olabilecek bir uygulama bulmaktır. Bu derin nefes alma, dua veya farkındalık meditasyonu olabilir. Farkındalık, gelecek veya geçmiş hakkındaki düşüncelere yetişmek yerine, şu an için tamamen “uyanık” olmakla ilgilidir. Fiziksel aktivite de sağlıklı bir stresten arınma yöntemidir ve bu sosyal mesafeyi korumak, birkaç yoga hareketini denemek veya tempolu bir yürüyüş yapmak kadar basit olabilir. Başkalarına yardım etmek için bir şeyler yapmak da önemlidir. Herkes yalnız yaşayan birilerini tanıyordur, bu yüzden telefonla bu kişiyle yakın temas halinde olmak bu deneyime her iki taraf için de anlam katabilir. Ayrıca şükrettiğimiz şeyleri yazmayı da öneririm. Her gün minnettar olduğunuz üç özel şeyin bir listesini yapmak, hayatın kanser ve COVID-19'dan daha fazlası olduğunu hatırlamak için hoş bir yöntem olabilir.

Hastalara stres ve endişe yönetimi konusunda yardımcı olmak için rutine sadık kalmalarını tavsiye eder misiniz?

Kesinlikle evet! Günümüz için sağlıklı bir rutin ve programa sahip olmak, yaşamlarımız üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmamızın bir yoludur. Örneğin, her gün aynı saatte yatmak ve kalkmak ve şekerleme süresini sınırlamak enerji ve normalliğin korunmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı, düzenli yemekler yemek ve alkol tüketimini sınırlamak da önemlidir. Her gün fiziksel aktivite için zamanlama yapmak - her insan için mümkün olduğu ölçüde - COVID-19 stresi sırasında dayanıklı bir bünye oluşturmanın başka bir harika yoludur. Meditasyon, dua ve ruh halini iyileştiren bir müzik dinlemek gibi diğer kişisel bakım stratejileri de günlük programda olabilir.

- İlgili konu: Sanatsal kanser tedavileri

İnsanların gündemden uzaklaşmaları için yapmalarını önereceğiniz şeyler nelerdir?

Değerlerimize dayalı faaliyetler seçmek kadar dikkat dağıtıcı bir şey düşünmüyorum. Örneğin, aile üyelerinize kısa mesaj gönderebilir, aile fotoğraflarınızı düzenleyebilir veya çevrimiçi olarak yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Hastalarımdan biri evde sıkışmış hissetmek yerine çevrimiçi bir eğitim programı kullanarak İspanyolca konuşmayı öğrenmek için bu fırsatı kullanmaya karar verdi. Her gün planlanmış etkinliklere sahip olmak, son derece alışılmadık bu zaman diliminde normallik duygumuzu korumamıza yardımcı olabilir.

- İlgili konu: Fotoğraf terapisi nedir? Kanser sürecinde nasıl yardımcı olabilir?

Bireylerin gereksiz stres ve endişeden kaçınmasına yardımcı olmak için önerebileceğiniz herhangi bir şey var mı?

Şu an faydalı bulmadığım şey, çok fazla haber ve sosyal medyaya maruz kalmak. Hepimizin bilgi sahibi olması gerekir, ancak çok fazla medya tüketimi sıkıntıyı azaltmak yerine onları artırabilir. Kendi adıma haberlere maruz kalma süremi günde bir saatle sınırlandırıyorum, çünkü araştırmalar geçmiş halk sağlığı krizleri sırasında insanların sosyal medya ve haber ile karşılaştıkça daha endişeli hissettiklerini gösteriyor. Haber izleyeceğiniz sürenin bir kısmını komik bir film ile veya sevdiğiniz bir komedyenle değiştirmeyi düşünün.

*

- TÜM KORONAVİRÜS YAZILARIMIZ

*