ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp - Karahindiba çayı, kökü, çiçeği ve Kanser

Karahindiba çayı, kökü, çiçeği ve Kanser

Karahindiba çayı, kökü, çiçeği ve Kanser
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
14.05.2020

Karahindiba diğer isimleri

 • Aslandişi
 • Yabani marul
 • Dandelion (İngilizcesi)
 • Taraxacum mongolicum, Taraxacum officinale (bilimsel ismi)

Karahindiba nedir?

Karahindiba, papatyagiller familyasından ülkemizde yaygın bulunan çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Çiçekleri sarı, yaprakları parlak yeşil renkli olsa da bitkinin adına karahindiba denmiştir. Bahar ve yaz aylarında çiçek açar, çiçeklilik süresi birkaç aydır. Güneş ve ılıman ilkimi sevmekle birlikte, soğuğa dayanıklıdır. Her tür toprakta yetişir. Mısır ve Kıpçak Türkleri'nin "katagan", Çağatay Türkleri'nin "saçratku" olarak bildikleri bu bitki günümüze "karahindiba" olarak gelmiştir.

İyi bir besleyici değeri olduğu kabul edilen karahindiba, yüksek oranda (%5) potasyum içerir ve bu hali ile en iyi doğal potasyum kaynaklarından biridir (böbrek yetmezliği olanlar dikkatli kullanmalı). A vitamini, C vitamini ve nikotinik asit ile kalsiyum ve türlü mineraller yönünden de zengindir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir. Yaprakları salatalara katılıp yenir. Kökü de, yaşken doğranıp salatalara katılır. Kurutulan kökü, kimi ülkelerde öğütülüp acı hindiba kahvesi olarak içilir.

dandelion karahindiba nedir

Karahindibanın tıbbi amaçla kullanımı

Karahindiba, birçok rahatsızlığın tedavisi için geleneksel tıpta denenmektedir. Bu bitkinin çiçek, yaprak ve kökü, geleneksel tıpta diüretik (idrar söktürücü), antiromatizmal ve iştah uyandırıcı özellikleri için kullanılmaktadır. Özellikle Çin Tıbbı'nda, karahindiba, süt üretimini artırmak ve bağırsakları rahatlatmak için kullanılmaktadır.

Laboratuvar çalışmaları, karahindibanın bazı bakterileri öldürdüğünü göstermiştir. Ayrıca laboratuvar ortamında, kanser hücre serileri üzerinde anti-kanser özelliklerini bildiren çalışmalar vardır, ancak insan klinik çalışmaları yapılmamıştır. Karahindiba östrojenik aktiviteye sahiptir ve bu nedenle hormona duyarlı meme kanseri hücrelerinin büyümesini artırabilir! Karahindiba idrara çıkmayı da teşvik edebilir (idrar söktürücü özellik).

Karahindiba, hangi tıbbi durumlar için denenmiştir?

Kanser tedavisinde karahindiba
karahindiba çayı kanseri yeni mi ? Laboratuvar çalışmaları, karahindibanın anti-kanser özelliklere sahip olduğunu göstermiştir, ancak klinik çalışmalar bu etkiyi insanlarda doğrulamamıştır.

Diyabeti (şeker hastalığı) tedavi etmek için
Karahindiba, laboratuvar çalışmalarında kan şekerini düşürücü etki göstermiştir, ancak diyabete sahip hastalarda bu etkiyi test eden bir klinik çalışma yapılmamıştır.

Anne sütünü artırmak için
Karahindiba laktasyon teşvik etmek (sütü artırmak) için Çin Tıbbı'nda kullanılmaktadır. Bu kullanımı destekleyen bilimsel kanıtlar eksiktir.

Sarılık ve diğer karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için
Bu kullanımı değerlendirmek için herhangi bir çalışma yoktur.

İdrar çıkışını arttırmak için
Karahindiba özleri idrara çıkma sıklığını artırabilir. Karahindiba diüretik (idrar söktürücü) aktivitesi yüksek potasyum içeriğinin bir sonucu olabilir.

Karahindibanın yan etkileri / zararları

 • Mide-bağırsak: Mide ekşimesi, mide iltihabı, dispepsi, aşırı dozda hafif ishal, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü).
 • Kontakt dermatit (cilt alerjisi): Karahindiba, çocuklarda önemli bir alerjendir.
 • Hemorajik sistit: 33 yaşında bir kadın hastada karahindiba içeren bir zayıflama ürünü kullanımından sonra, idrarda ciddi bir kanama yaşandı, ürün kesildikten sonra belirtiler düzeldi.
 • Bir böbrek nakli alıcısında, karahindiba içeren bir çayın tüketilmesinden sonra, bağışıklık sistemini baskılayan immünsüpresif ilaçların kan seviyesinin aşırı arttığı görüldü.
 • Parmak gangreni: Kronik böbrek hastalığı olan 56 yaşında bir erkekte, yüksek orandan karahindiba çayı tüketimi sonrası, olasılıkla oksalat birikimine bağlı olarak görüldü. Karahindiba, yüksek miktarda oksalat içermektedir.

Bitkisel tedavi ve ilaç etkileşimleri

 • Diüretikler: Karahindiba, idrar söktürücü aktivitesi nedeniyle, bu ilaçların etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.
 • Kan şekeri düşürücü ilaçlar (hipoglisemikler): Karahindiba, hipoglisemik özelliği nedeniyle kan şekerinin aşırı düşmesine neden olabilir.
 • Sitokrom P450 (CYP) 1A2, 3A4 substratları: Karahindiba, karaciğerde bulunan CYP1A2, CYP3A4 enzimlerinin çalışmasını baskılar ve bu sistem üzerinden metabolize olan ilaçların kan seviyelerini değiştirebilir. CYP1A2 aynı zamanda kafeini de vücutta parçalayan enzimdir, bu nedenle karahindiba tüketimi, özellikle kahve ve kafeine hassas kişileri olumsuz etkileyebilir.
 • UDP-glukuronosil transferaz (UGT) substratları: Karahindiba, UGT aktivitesini artırır ve bu yolla metabolize olan ilaçların kan seviyelerini arttırabilir.

Karahindibanın kanserde kullanımı – Sonuç

Karahindibanın şimdiye kadar kanseri önlediği veya tedavi ettiğine dair bir kanıt yoktur! Bununla birlikte, birçok ilaç etkileşimi, idrar söktürücü ve çocuklar için alerjen özellikleri akılda bulundurulmalıdır.

Karahindiba çayı nasıl tüketilir ?

Önerimiz: karahindibanın tıbbi amaçla veya konsantre bir şekilde kullanılmamasıdır, fakat salataları tatlandırmak için diğer yeşillikler oranında kullanılabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. Barnes J, Anderson LA, Phillipson JD.
Herbal Medicines.
London: Pharmaceutical Press, 2002.

2. Hata K, Ishikawa K, Hori K, Konishi T.
Differentiation-inducing activity of lupeol, a lupane-type triterpene from Chinese dandelion root (Hokouei-kon), on a mouse melanoma cell line.
Biol Pharm.Bull. 2000.

3. Hu C,.Kitts DD.
Antioxidant, prooxidant, and cytotoxic activities of solvent-fractionated dandelion (Taraxacum officinale) flower extracts in vitro.
J Agric.Food Chem. 2003.

4. Brinker F.
Herb Contraindications And Drug Interactions.
Sandy, OR: Eclectic Medical Publications, 2001.

5. Wakelin SH, Marren P, Young E, Shaw S.
Compositae sensitivity and chronic hand dermatitis in a seven-year-old boy.
Br J Dermatol 1997.


6. Clare BA, Conroy RS, Spelman K.
The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day.
J Altern Complement Med. 2009.

7. Goksu E, Eken C, Karadeniz O, Kucukyilmaz O.
First report of hypoglycemia secondary to dandelion (Taraxacum officinale) ingestion.
Am J Emerg Med. 2010.

8. Catania MA, Oteri A, Caiello P, et al.
Hemorrhagic cystitis induced by an herbal mixture.
South Med J. 2010 Jan.

9. Moriarty B, Pinney JH, Owen-Casey MP, et al.
Digital necrosis from dandelion tea.
Br J Dermatol. Jul 2013.

10. Oh SM, Kim HR, Park YJ, et al.
Ethanolic extract of dandelion (Taraxacum mongolicum) induces estrogenic activity in MCF-7 cells and immature rats.
Chin J Nat Med. 2015.

11. Dandelion
mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/dandelion - Last Updated Wednesday, March 7, 2018
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.