12 yıldır metastatik meme kanseri ile yaşayan ve Amerika kanser hizmetlerine damgasını vuran Katherine O'Brien, sağlığındaki hızlı düşüşün ardından 19 Haziran'da hayatını kaybetti. 56 yaşındaydı. O'Brien, 2009 yılında metastatik meme kanseri teşhisi konduktan sonra hasta destekleyicisi, blog yazarı, deneme yazarı, muhabir ve mentor (hastalara olduğu kadar doktorlara da) olarak hizmet etti.

Konuşulmak istenmeyen metastatik kanserler

Tüm hasta forumlarında, "yenilemeyen" metastatik meme kanseri olduğu için çoğu zaman aktif olarak susturulan kişiydi ve meme kanseri ile yaşayan insanların şampiyonuydu. O’Brien 2018 yılında LinkedIn blogunda şunları ifade etmişti: “İnsanlar genellikle hikayelerimiz duymak için yanaşmazlar… çoğu çok, çok uzaklara kaçarlar.”

Zekâsı ve cömertliği ile tanınan O’Brien uzaklara kaçmadı ve çok sayıda doktor da dahil olmak üzere büyük bir arkadaş, işbirlikçi ve hayran topluluğu ile @ihatebreastcanc hesabı, 4000 Twitter takipçisini buldu.

O’Brien'ın Twitter profil açıklaması şu şekilde: "I am one of 168,000 people in the US living with metastatic breast cancer. I am ER/PR+ HER2- and currently on my 8th line of treatment." (ABD'de metastatik meme kanseri ile yaşayan 168.000 kişiden biriyim. Ben ER/PR pozitif ve HER2 negatifim ve şu anda 8. basamak tedavi alıyorum) 

Kanser dünyasındaki başarılarının yanı sıra, hiçbir zaman tam olarak sayılmayan ve istatistik olarak bilinmeyen metastatik meme kanseri hastalarının sayısını, Ulusal Kanser Enstitüsü'nü (NCI) sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki metastatik meme kanserine sahip kişilerin sayısını saymak için bir proje başlatmaya teşvik etmek için kanser kliniklerinde "zafer" çanlarını çalmanın yaygın uygulaması konusunda ulusal bir tartışma başlatması ile de en iyi şekilde hatırlanabilir bir kişidir.

O’Brien için yas tweetleri

Düzinelerce insan, gitmesine duydukları şoku ve üzüntüyü sosyal medyada dile getirdi. Brown Üniversitesi ve Providence'daki Rhode Island Hastanesi'nden Don Dizon attığı tweette şunları söyledi; "Metastatik meme kanseri ile etkileşime girdiğim insan topluluğundaki ilk seslerden biri. Bana çok şey öğretti. Yıkıldım."

Connecticut, New Haven'daki Yale Kanser Merkezi'nden Maryam Lustberg, O'Brien'ın "dikkat çekici bir miras" bıraktığını söyleyen bir tweet attı.

California’dan 4. evre meme kanseri ile yaşayan Kelly Shanahan, metastatik meme kanseri ile yaşayan kişilerin sayılması ile ilgili yaptığı projeye atıfta bulunarak; "Birçoğumuzu etkiledi. En parlak yazarlardan biri ve bizi saymak için yaptığı çalışma çok önemliydi ve devam ettirilmelidir." diye tweet attı.

Rhode Island, Providence’deki Yaşam Boyu Kanser Enstitüsü'nden Stephanie Graff, San Antonio Meme Kanseri Sempozyumu'nda bir sunumun ardından uzman yorumu için O'Brien'ın kendisine yaklaşmasıyla ilgili bir anekdot sundu. “Cevabımın yaklaşık 4. saniyesinde, ‘Bunu kaydedeceğim’ dedi ve yüzüme bir mikrofon uzattı. İlk tepkim, yalan söylemeyeceğim, ‘Kim bu yanan cesaretli yürek topu?’ oldu. Ardından ‘Bu kadından gerçekten hoşlandım’ oldu. Her iki izlenim de doğruydu. Şevkli & Şaşırtıcı. Savunuculuğu hafızalarda yaşıyor.”

O’Brien ilk olarak 2014 yılında pembe kültür üzerine bir hiciv yayınladı; “Neden her ay meme kanseri farkındalık ayı olamıyor?”

Her ay her kanserin ayıdır

Doktor Beverly Zavaleta, O’Brien’ın metastatik hastalığı görmezden gelen ve meme kanserini bir “hız rallisine” dönüştüren ticarileştirilmiş farkındalık kültürüne hicveden makalesi hakkında; “Güçlü, karanlık ve komik” diye tweet attı.

O'Brien, Winnie the Pooh hikayelerindeki haksızlığa uğramış olan eşeğe atıfta bulunarak, "Açıkçası, dünya çapında bu yıl metastatik meme kanserinden ölecek yarım milyon insan Eeyore benzeri kaybedenler – zayıf tutumları olan kasvetli insanlar" diye yazdı.

Hastalar için bir rehber olan Braving Chemo'nun yazarı olan Zavaleta, O'Brien'ın sesini "canlı" tutacağına söz verdi.

New York Times'ın en çok satan yazarı ve meme kanserinden kurtulan Peggy Orenstein, sosyal medyada KOB'u (O'Brien'ın bazen arkadaşlarına gönderdiği e-postaları imzaladığı gibi) methetti. "Harika bir yazar, metastatik meme kanseri olanlar için şiddetli ve etkili bir savunucu, harika bir zekâ ve mizah kadını olan Katherine O'Brien bu ayın başlarında hayatına kaybetti. Onu twitter hesabından tanımlamaktan daha iyi ne olabilir ki: @ihatebreastcanc.” diye tweet attı.

Covid-19 ile duran dünyada devam eden kanser tedavisi

O'Brien'ın ilişkileri çok sosyal bir insanı ortaya çıkarırken, özellikle Covid-19 Pandemisi sürecinde metastatik hastalıkla yaşamanın görünmezliğini ve yalnızlığını da biliyordu ve tasvir etmekten korkmadı. Salgın sırasında, yaşamını yitirmeden önceki aylarda, O'Brien boş tren istasyonlarında beklerken ve çoğunlukla boş vagonlarda kemoterapi için Chicago banliyösünden Northwestern Üniversitesi'ne seyahat ederken çekilmiş fotoğraflarını ve gönderilerini tweetledi.

Los Angeles, UCLA Jonsson Kapsamlı Kanser Merkezi'nden Deanna Attai, bu destekleyicilik ve eğitim biçimini alkışladı. Attai, “Dünya karantinadaydı ancak kanser tedavisi devam etti. Bu gönderileri hem yürek parçalayıcı hem de ilham verici buldum” dedi.

O'Brien, kanser kliniklerinde erken evre hastalığı olan hastalar için kemoterapi veya radyasyon tedavisinin sonunu işaret eden kutlama zili törenlerinin duyarsızlığı hakkında yazan ilk kişi değildi. Örneğin, 2018'de Washington DC'deki Georgetown Üniversitesi'nden Medscape yorumcusu John Marshall, bu kutlamaların "çok şanslı olmayanları" (yani metastatik hastaları) "yalıtabileceğini" gözlemledi.