"Silikon meme ameliyatı yaptırmalı mıyım?"

"Meme silikonunun alternatifi var mı?"

"Silikonun daha sonra değiştirilmesi gerekir mi?"

Sıklıkla "meme silikonu" olarak adlandırılan "meme implantları" tıbbi ürünlerdir ve meme estetiği operasyonuna karar verdikten sonra ise kişinin aklında daha da fazla soru olur.

"İmplant, salin yapıda mı, silikon mu olmalı?"

"Düz mü yoksa dokulu yüzey mi olmalı?.."

Bunlar, insanların meme silikonu yaptırmayı düşünürken akıllarına gelen ortak sorulardandır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, meme silikonları ile ilgili karar verme aşamasında bilgi ve tavsiye arayan kişilere yardımcı olmak için aşağıdaki bilgileri hazırlamıştır.

Meme Silikonları Hakkında Temel Bilgiler

FDA, meme kanseri ameliyatı veya travma sonrası rekonstrüksiyon (yeniden yapılandırma) ve gelişim bozukluklarını düzeltmek için kadınlarda meme büyütme için silikonları onaylamıştır. Silikonlar, önceki ameliyat sonucunu düzeltmek veya iyileştirmek için de onaylanmıştır.

Bir dizi insan deneyi meme büyütme ve rekonstrüksiyon yaptıran hastalarının çoğunun ameliyat sonuçlarından memnun olduğunu bildirmiştir.

FDA, ABD'de satılan iki tip meme silikonunu onaylamıştır. Bunlar: salin (için tuzlu su çözeltisi) dolgulu ve silikon jel dolgulu. Her ikisinde de dışı silikon ile kaplıdır; boyutu, silikon kabuk kalınlığı ve şekli değişebilir. Bu nedenle meme implantlarına sıklıkla "silikon" diyoruz.

Meme Silikonlarının Potansiyel Zararları

FDA onaylı silikonlar için, güvenlik ve etkinliğinin güvencesini sağlamak için geniş çaplı testler yapılmıştır.

Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil, tüm meme silikonları ile bağlantılı bazı riskler vardır:

  • Ek ameliyatlar
  • Meme silikonu, nadir görülen bir hematolojik kanser türü olan anaplastik büyük hücreli lenfoma ile ilişkili bulunmuştur. Anaplastik büyük hücreli lenfoma, tüm lenfomaların %2’sini oluşturmaktadır.
  • Kapsül kontraktürü, bir çeşit yara izi dokusudur (skar) 
  • Meme ağrısı
  • Silikonda yırtılma ile salin ve silikon jelin silikon dışına çıkması
  • Herhangi bir şikayete veya bulguya neden olmadan silikon jel dolgulu silikonların kopması, yırtılması
  • Enfeksiyon

Eğer meme silikonu yaptırmayı düşünüyorsanız, burada 5 ipucu bulabilirsiniz:

1. Meme silikonlarının ömür boyu kullanılamayacak olduklarını kabul edin

Daha uzun süre kullanan kişilerin, daha fazla ameliyat gerektirecek olan komplikasyonları geliştirme riski artar. Meme silikonlarının ömrü kişiye göre değişir ve tahmin edilemez. Bu, meme silikonlarını 20 ila 30 yıl boyunca kullanabilen çok az sayıda insan vardır. Hastalar ayrıca, boyut veya şekil gibi estetik görünümü değiştirmek için başka ameliyatlar talep edebilirler.

2. Ürün etiketini gözden geçirin

FDA, insanlara her bir silikonun özelliklerini ve kullanılan dolgu maddelerini öğrenmek için Güvenlik ve Etkinlik Verilerinin Özeti'ne bakmasını öneriyor. Bu özetler tüm onaylanmış salin ve silikon jel dolgulu meme silikonları için vardır. Bunlar; kullanım, riskler, uyarılar, önlemler ve ürünün FDA onayı ile ilgili çalışmalara dair bilgiler sağlar. Ayrıca, ciddi komplikasyonların ne sıklıkla meydana dair bilgiler verir. En ciddi komplikasyonlar; yırtılma veya kapsül kontraktürü gibi daha ileri ameliyatlara yol açan durumlardır.

FDA, sağlık hizmeti sektöründeki kişilere, insanlara silikonlar için ürün hakkındaki bilgilerin tümünün bu etiketlerle hastaya bildirilmesini önerir. Cerrahınızdan ürününüzle ilgili en yeni bilgileri isteyin ve dikkatlice okuyun. Bu belgelerden herhangi biriyle ilgili sorularınız varsa, cerrahınızla konuşun.

3. Cerrahınızla iletişim kurun

Cerrahlar silikonun şeklini, boyutunu, yüzey dokusunu ve yerleştirilmesini ve her kişi için kesim bölgesinin neresi olacağını değerlendirmesi gerekir. Cerrahtan göğüs estetiği ameliyatı, cerrahi prosedür ve silikonun hayatınızı nasıl etkileyebileceğine dair sorular sorarak onun tecrübelerinden yararlanın.

Ayrıca, cerrahınıza önceki ameliyatlarınızı, vücudunuzun tepkilerini (örneğin, ameliyatların beklenenden fazla yara ile sonuçlanıp sonuçlanmadığı gibi) ve beklentilerinizi ele almasını söyleyin. Birçok insan silikon büyüklüğünü değiştirmek için ek operasyon yaptırırlar. İlk ameliyattan sonra en iyi sonuçları elde etmek için dikkatli bir planlama ve uygun beklentiler önemlidir.

4. Uzun vadedeki riskler hakkında bilgi edinin

FDA, meme silikonları ile non-Hodgkin lenfoma türü olan anaplastik büyük hücreli lenfoma (Anaplastic Large Cell Lymphoma, ALCL) gelişimi arasındaki ilişkiyi belirlemiştir. Meme silikonu olan kişilerde, silikon etrafındaki sıvı veya yara izi dokusunda ALCL geliştirme riski daha fazla olabilir. Onaylı meme silikonları, salin veya silikon jel dolgulu olabilirler. Farklı boyutlarda, şekillerde, düz veya dokulu yüzeylere (kabuklara) sahiptirler. Anaplastik büyük hücreli lenfoma, çoğunluklar pürüzsüz yüzeyli değil, dokulu yüzeyli silikonlu bireylerde gelişir. Diğer lenfomalar gibi, ALCL’nin meme dokusunun değil, bağışıklık sisteminin bir kanseri olduğunu unutmayın.

Her 100 Milyon Silikona Karşılık 3 Kanser Vakası

Meme silikonu ilişkili büyük hücreli lenfoma riski oldukça düşüktür; öyle ki, ilk olarak tanımlandığı 1997 yılından bu yana literatürde sadece 400 kadar vaka bildirilmiştir ve her 100 milyon kadın başına yıllık yeni 3 vakaya teşhis konulduğu hesaplanmaktadır.

Bazı silikonlu kadınlar, lupus ve romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalıklar, emzirme sorunları veya üreme problemleri gibi sağlık problemleri bildirmesine rağmen, mevcut kanıtlar meme silikonları ile bu hastalıklar arasında bir ilişki olmadığı yönündedir.

5. Takibin önemli olduğunu bilin

Genel olarak, doktorunuzun meme silikonlarınızı nasıl takip edeceğinize dair talimatlarını izleyin.

Normal olmayan herhangi bir belirti veya belirtiler fark ederseniz, bu değişiklikleri derhal doktorunuza bildirin. Ayrıca, doktorunuzun meme silikonlarınızı nasıl takip edeceğiniz ve meme kanseri için rutin mamografi taraması ile ilgili talimatlara uyun. Randevu aldığınızda, mamografi çektireceğiniz kuruma, meme implantınızın olduğunu bildirin. Doktorunuz ayrıca manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi başka testler de önerebilir. FDA, silikon silikonları olan kişilerin, ameliyattan üç yıl sonra ve bundan sonra her iki yılda bir belirti-bulgu vermeyen kopma-yırtılmaları tespit edebilmek için MRG taraması yapmalarını önerir.