Meme implantı yaptırmalı mıyım? Başka alternatifi var mı? İmplantın daha sonra değiştirilmesi gerekir mi? Sıklıkla meme silikonu olarak adlandırılan implantlar tıbbi ürünlerdir ve meme estetiği operasyonuna karar verdikten sonra ise daha da fazla soru olur. İmplant, salin yapıda mı, silikon mu olmalı? Hangi tarzda olmalı? Düz mü yoksa dokulu yüzey mi olmalı?... Bunlar, insanların meme implantı yaptırmayı düşünürken akıllarına gelen ortak sorulardandır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, meme implantları ile ilgili karar verme aşamasında bilgi ve tavsiye arayan kişilere yardımcı olmak için aşağıdaki bilgileri hazırlamıştır.

Meme implantları hakkında temel bilgiler

FDA, meme kanseri ameliyatı veya travma sonrası rekonstrüksiyon (yeniden yapılandırma) ve gelişim bozukluklarını düzeltmek için kadınlarda meme büyütme için implantları onaylamıştır. İmplantlar, önceki ameliyat sonucunu düzeltmek veya iyileştirmek için de onaylanmıştır.

Bir dizi klinik çalışma meme büyütme ve rekonstrüksiyon yaptıran hastalarının çoğunun ameliyat sonuçlarından memnun olduğunu bildirmiştir.

FDA, ABD'de satılan iki tip meme implantını onaylamıştır. Bunlar: salin (için tuzlu su çözeltisi) dolgulu ve silikon jel dolgulu. Her ikisinde de dışı silikon ile kaplıdır; boyutu, silikon kabuk kalınlığı ve şekli değişebilir.

Meme implantları risklerini bilme ve değerlendirme

FDA onaylı implantlar için, güvenlik ve etkinliğinin güvencesini sağlamak için geniş çaplı testler yapılmıştır.

Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil, tüm meme implantları ile bağlantılı bazı riskler vardır:

  • Ek ameliyatlar
  • Meme implantı, nadir görülen bir hematolojik kanser türü olan anaplastik büyük hücreli lenfoma ile ilişkili bulunmuştur. Anaplastik büyük hücreli lenfoma, tüm lenfomaların %2’sini oluşturmaktadır.
  • Kapsül kontraktürü, bir çeşit yara izi dokusudur (skar) 
  • Meme ağrısı
  • Silikonda yırtılma ile salin ve silikon jelin silikon dışına çıkması
  • Herhangi bir şikayete veya bulguya neden olmadan silikon jel dolgulu implantların kopması, yırtılması
  • Enfeksiyon

Eğer meme implantı yaptırmayı düşünüyorsanız, burada 5 ipucu bulabilirsiniz:

1. Meme implantlarının ömür boyu kullanılamayacak olduklarını kabul edin

Daha uzun süre kullanan kişilerin, daha fazla ameliyat gerektirecek olan komplikasyonları geliştirme riski artar. Meme implantlarının ömrü kişiye göre değişir ve tahmin edilemez. Bu, meme implantlarını 20 ila 30 yıl boyunca kullanabilen çok az sayıda insan vardır. Hastalar ayrıca, boyut veya şekil gibi estetik görünümü değiştirmek için başka ameliyatlar talep edebilirler.

2. Ürün etiketini gözden geçirin

FDA, insanlara her bir implantın özelliklerini ve kullanılan dolgu maddelerini öğrenmek için Güvenlik ve Etkinlik Verilerinin Özeti'ne bakmasını öneriyor. Bu özetler tüm onaylanmış salin ve silikon jel dolgulu meme implantlar için vardır. Bunlar; kullanım, riskler, uyarılar, önlemler ve ürünün FDA onayı ile ilgili çalışmalara dair bilgiler sağlar. Ayrıca, ciddi komplikasyonların ne sıklıkla meydana dair bilgiler verir. En ciddi komplikasyonlar; yırtılma veya kapsül kontraktürü gibi daha ileri ameliyatlara yol açan durumlardır.

FDA, sağlık hizmeti sektöründeki kişilere, insanlara implantlar için ürün hakkındaki bilgilerin tümünün bu etiketlerle hastaya bildirilmesini önerir. Cerrahınızdan ürününüzle ilgili en yeni bilgileri isteyin ve dikkatlice okuyun. Bu belgelerden herhangi biriyle ilgili sorularınız varsa, cerrahınızla konuşun.

3. Cerrahınızla iletişim kurun

Cerrahlar implantın şeklini, boyutunu, yüzey dokusunu ve yerleştirilmesini ve her kişi için kesim bölgesinin neresi olacağını değerlendirmesi gerekir. Cerrahtan göğüs estetiği ameliyatı, cerrahi prosedür ve implantın hayatınızı nasıl etkileyebileceğine dair sorular sorarak onun tecrübelerinden yararlanın.

Ayrıca, cerrahınıza önceki ameliyatlarınızı, vücudunuzun tepkilerini (örneğin, ameliyatların beklenenden fazla yara ile sonuçlanıp sonuçlanmadığı gibi) ve beklentilerinizi ele almasını söyleyin. Birçok insan implant büyüklüğünü değiştirmek için ek operasyon yaptırırlar. İlk ameliyattan sonra en iyi sonuçları elde etmek için dikkatli bir planlama ve uygun beklentiler önemlidir.

4. Uzun vadedeki riskler hakkında bilgi edinin

FDA, meme implantları ile non-Hodgkin lenfoma türü olan anaplastik büyük hücreli lenfoma (Anaplastic Large Cell Lymphoma, ALCL) gelişimi arasındaki ilişkiyi belirlemiştir. Meme implantı olan kişilerde, implant etrafındaki sıvı veya yara izi dokusunda ALCL geliştirme riski daha fazla olabilir. Onaylı meme implantları, salin veya silikon jel dolgulu olabilirler. Farklı boyutlarda, şekillerde, düz veya dokulu yüzeylere (kabuklara) sahiptirler. Anaplastik büyük hücreli lenfoma, çoğunluklar pürüzsüz yüzeyli değil, dokulu yüzeyli implantlı bireylerde gelişir. Diğer lenfomalar gibi, ALCL’nin meme dokusunun değil, bağışıklık sisteminin bir kanseri olduğunu unutmayın.

Bazı implantlı kadınlar, lupus ve romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalıklar, emzirme sorunları veya üreme problemleri gibi sağlık problemleri bildirmesine rağmen, mevcut kanıtlar meme implantları ile bu hastalıklar arasında bir ilişki olmadığı yönündedir.

5. Takibin önemli olduğunu bilin

Genel olarak, doktorunuzun meme implantlarınızı nasıl takip edeceğinize dair talimatlarını izleyin.

Normal olmayan herhangi bir belirti veya belirtiler fark ederseniz, bu değişiklikleri derhal doktorunuza bildirin. Ayrıca, doktorunuzun meme implantlarınızı nasıl takip edeceğiniz ve meme kanseri için rutin mamografi taraması ile ilgili talimatlara uyun. Randevu aldığınızda, mamografi çektireceğiniz kuruma, meme implantınızın olduğunu bildirin. Sağlık uzmanınız ayrıca manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi başka testler de önerebilir. FDA, silikon implantları olan kişilerin, ameliyattan üç yıl sonra ve bundan sonra her iki yılda bir belirti-bulgu vermeyen kopma-yırtılmaları tespit edebilmek için MRG taraması yapmalarını önerir.