Dünya çapında onkoloji profesyonellerini bir araya getiren iki büyük kongreden biri olan Avrupa Kanser Kongresi 2022, iki yıllık COVID-19 Pandemisi'nin ardından, yüz yüze bir etkinlik olarak geri döndü. Gelişmeleri yakın takip edip paylaşma heyecanını yaşadığımız bu önemli etkinlik, 9-13 Eylül tarihleri arasında Paris'te gerçekleşiyor. Bu giriş yazısından sonra, yarından itibaren ESMO 2022'de sunulacak dikkat çekici onkolojik gelişmeleri kaleme alacağız.

Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (European Society for Medical Oncology, ESMO), kurulduğu 1975 yılından bu yana başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından kanser araştırmalarını destekleme misyonunu yürütmektedir. Bu yıl kongre, katılımcılara moleküler ve dijital araçların onkolojiye nasıl entegre edileceğine dair bilgileri paylaşma fırsatları sunuyor.

Son yıllarda, kanserli hastaların tanı ve tedavisinde sağlanan büyük ilerleme ile hastalık mekanizmalarının derinlemesine anlaşılması sağlandı. Bunda, moleküler ve dijital araçların kullanımının hız kazanmasının rolü büyük.

Yeni Bir Dönem

"Modern onkolojide, ilaçlarla ilgili verilerin hassas tıp, biyobelirteçler, dijital araçlar ve yapay zeka ile entegre edilmesi gereken bir döneme giriyoruz, bu nedenle onkologlar olarak bu ilerlemelerin uygulanmasını nasıl optimize edeceğimiz konusunda tartışmalarımız gerçekten önemli." diyor kongre eş başkanları Fransa'dan Prof. Fabrice André ve İngiltere'den Prof. Charles Swanton ESMO Kongresi 2022'nin bilimsel programını sunarken.

COVID-19 Pandemisi nedeniyle iki yıllık sanal toplantılar ve uzaktan tabanlı sunumların ardından, yıllık ESMO toplantısı, 9-13 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Fransa'nın Paris kentinde gerçekleştirilen yüz yüze bir deneyimle geri döndü. Paris Expo Porte de Versailles, dünyanın her yerinden gelen binlerce delegeye kapılarını açacak ve bizzat katılamayanlar, etkinliği online olarak takip etme fırsatına sahip olacak: 2021'de pilot uygulaması yapılan yenilikçi LIVE Plus formatı, tüm kayıtlı katılımcıların erişebileceği tam özellikli bir sanal platform aracılığıyla canlı yayın oturumları ve çevrimiçi etkileşim fırsatı sunuyor.

"Hastalığı Anlamak, Kanser Hastalarına Daha İyi Bakım Sağlamak"

Kongreye 3.400 bilimsel çalışma kaydedildi; bunların 1.913'ü özet ve 76'sı late breaking abstract (son dakika dikkat çekici çalışma) ile, bilimsel program bu yılki "Hastalığı anlamak, kanser hastalarına daha iyi bakım sağlamak için" sloganını sadece bir slogandan daha fazlası haline getiriyor. özellikle, solid (kan ve kemik iliği kaynaklı olmayan) kanserler için geliştirilen yeni ilaçlar, yapay zeka (YZ) güdümlü araçlar, likit/sıvı biyopsi ve CAR T-hücre tedavisi dahil olmak üzere, gelecek kanser tedavisini iyileştirmeyi vaat eden tedavi yenilikleri karşımızda. Prof Dr Swanton, "ESMO Kongresi 2022, önemli kanaat önderleriyle etkileşim kurmak ve onkolojideki bu yanan konuları tartışmak için harika bir fırsat olacak" diyor.

Onkolojinin sürdürülebilirliği de bu yıl etkinliğin merkezinde yer alacak. Halkın sağlık hizmetlerinde kaynakların tükenmesini önlemeye yönelik eylemler, kaynakların uzun vadede erişilebilir olmasını ve kanser tedavisine ihtiyacı olan herkes için erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

ESMO Başkanı Prof. Solange Peters, "ESMO'nun genel sağlık sisteminin sürdürülebilirliğine katkıda bulunabileceği ve yaptığı ilk önemli yol, onkologların profesyonel gelişimini beslemek ve onları günlük uygulamalarında desteklemektir" diyor ve ekliyor: "Ancak, belirli bir sağlık sistemindeki onkologların sayısı hizmet ettikleri hasta grubunun ihtiyaçlarıyla orantılı değilse, doktorları çalışmalarında destekleme girişimleri kendi başına mesleğimizin sürdürülebilirliğini garanti edemez. Bu nedenle ESMO, önleme ve kanser taramasına somut bir taahhütte bulunarak ve her onkoloğun faaliyet gösterdiği çevreye özen göstererek kanserin sağlık kaynakları üzerindeki genel etkisini en aza indirmek için hareket ediyor." Bu doğrultuda, Dernek birkaç yıldır Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 2023'te piyasaya sürülecek olan WHO-IARC Ulusal Kanser Kontrol Öncelik Belirleme ve Maliyetlendirme Aracı'nın geliştirilmesi ve pilot uygulamasında ana stratejik ortağı olmuştur. Araç, hükümetlerin küresel olarak COVID-19 Pandemisi'nden etkilenen kanser hizmetlerinin bel kemiğini oluşturan ulusal kanser kontrol planlarını büyütmelerine yardımcı olacak. Pandemi döneminden öğrenilen zorluklar ve dersler hakkında, 12 Eylül Pazartesi günü DSÖ ile işbirliği içinde bir eğitim oturumu gerçekleştirilecek.

Onkolojiyi sürdürülebilir kılmaya katkıda bulunabilecek acil ve kolay eylemler arasında, ESMO'nun en önemli dergisi Annals of Oncology'nin dijitalleştirilmesi ve yerinde etkinliklerde kağıt ve plastik kullanımının sınırlandırılması yer alıyor.

9 Eylül Perşembe günü Açılış Oturumu ile başlayan ESMO Kongresi 2022, önerilen bildiri ve mini sözlü oturumlar, açılış konuşmaları ve onkolojideki sıcak konularda tartışma oturumları ile beş gün boyunca çığır açan bilimin derinliklerine dalacak.

İnteraktif sohbet ve Soru-Cevap oturumları ile sunumların akışına kayıtlı kullanıcılar tarafından canlı olarak erişilebilecek ve bilimsel oturumlar, ePoster'lar, uydu sempozyumları ve etkinlik sonrası kaynaklar talep üzerine OncologyPRO platformu üzerinden sunulacak. Kayıt sistemi Kongre süresince açık kalacaktır.