Döllenmeyi ve gebeliği önleme yöntemlerinin uzun bir geçmişi vardır. Eski Mısırlılar, gebe kalmayı önlemek için timsah dışkısını bal ile karıştırarak vajinaya yerleştirdiler. Prezervatifler ve diğer engelleme cihazları / bariyerler, hamilelik oranını ve frengi ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların (her ikisi de bakterilerin neden olduğu) ve ayrıca İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünün (HIV) neden olduğu Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu (AIDS) yayılmasını azaltmak için tarih boyunca popüler olmuştur. Günümüzde lateks, poliüretan, kuzu bağırsağı veya diğer malzemelerden yapılan prezervatifler genellikle penis üzerine yerleştirilmektedir.

Prezervatifin resmi olarak yayınlanan ilk tanımlarından biri, 1564 yılında İtalyan Doktor Gabriele Falloppio'nun frengiye karşı koruma görevi gören bir keten kılıfı tanımlamasıyla ortaya çıktı. De Morbo Gallico, frengi denemeleri hakkında şöyle yazıyor: "Deneyi 1100 adam üzerinde denedim ve hiçbirinin enfekte olmadığına tanık olmak için ölümsüz Tanrı'ya sesleniyorum." Ünlü Venedikli maceracı, yazar ve çapkın Giacomo Casanova, doğal derili prezervatifler kullandı ve bunlara "insanın aklını dinlendiren İngiliz binici paltoları" adını verdi. İlk kauçuk prezervatif 1855'te üretildi ve New York Times ilk prezervatif reklamını 1861'de yayınladı. 1920'lerde geliştirilen lateks prezervatifler kauçuktan daha inceydi ve üretimi için daha az emek gerektiriyordu. 1930'larda, makine kullanan otomatik prezervatif üretim hatları faaliyete geçti.

Prezervatif kullanımı tarih boyunca kısıtlanmış veya yasa dışı olmuştur. Özet olarak, 1873'te ABD Comstock Yasası postanenin postayla satılan prezervatiflere el koymasına izin verdi. 1890'da başlangıçta deri prezervatif üreten ünlü bir New York işletmesini yöneten Julius Schmidt, evinde yaklaşık 700 prezervatif bulundurduğu için tutuklandı. Almanya 1941'de sivillerin prezervatif kullanımını yasakladı. Prezervatifler 1978'e kadar İrlanda'da yasal olarak satılamazdı.

Yazı görselinin açıklaması: Giacomo Casanova (solda) ve bir meslektaşı, prezervatiflerini şişirerek delik olup olmadığını test ediyor. Mémoires'de gravür, écrits par lui-même (1872).

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Gabriele Falloppio (1523–1562), Giacomo Girolamo Casanova de Seingalt (1725–1798)