Doğum forsepsi, bebeğin kafasını saran iki büyük kaşığı anımsatan iki kavisli "metalden" oluşur. Bıçaklar daha sonra bebeğin kafasını ezmemesi için birbirine kilitlenir ve böylece doktor zor doğumlar sırasında ve fetüs veya anne sıkıntıdayken bebeği doğum kanalından çekebilir. Günümüzde tıbbi ultrason, fetal başın kesin pozisyonunu teyit etmede yardımcı olabilir.

İngiliz cerrah ve doğum uzmanı Peter Chamberlen, özellikle etkili doğum forseps icadıyla tanınır. Chamberlen aile üyeleri, başarılı doğum yöntemlerini gizli tutmaya dikkat ettiler, bu nedenle buluşun kesin tarihi bilinmiyor. Örneğin, Chamberlens'lerden biri doğum yapmaya çalışan bir kadının evine geldiğinde, iki kişi, içinde gizli forseps bulunan yaldızlı oymalarla büyük bir kutu taşıdı ve hamile hastanın gözü bağlandı, böylece o bile forsepsleri hiç görmedi. Sonunda, optimal bir uyumu sağlamak için her bir ilmek şeklindeki bıçağı ayrı ayrı yerleştirilebilen bu forseps, başarılı doğumlar üzerinde derin bir etkiye sahipti.

Tıp muhabiri Randi Epstein, "Daha önce yapılan cihazların aksine Chamberlens'in dünyaya verdiği şey, bebeği tek parça halinde ve diri olarak çıkarmak için daha nazik bir cihazdır. Bir Chamberlen, forseps, eski atasözü olan 'doğum odasına bir erkek geldiğinde, birinin veya her ikisinin mutlaka ölmesi gerekir'i ortadan kaldırdığını söyledi. Forsepsten önce, erkeklerin doğum odasına yalnızca doğum yapan kadın, bebek veya her ikisi de ölmek üzereyken girdiklerini kastetti."

Ancak tarihçi Rebecca Vickers, yeni teknolojileri dünyayla paylaşmanın potansiyel olarak hayat kurtarıcı önemini vurguluyor: “Chamberlens'in forseps geliştirmesi, zamanın testine dayanan yenilikçi bir tasarımla büyük bir başarıydı. Aynı zamanda büyük bir başarısızlıktı. Chamberlen ailesi, böylesine önemli bir atılımı kendilerine ve bir ülkede az sayıda hastaya saklayarak tıbbi ilerlemeyi yavaşlattı ve muhtemelen binlerce kadın ve çocuğun ölmesine izin verdi. Para ve şöhret arzusu insan yaşamından üstün çıktı."

Yazı görselinin açıklaması: İngiliz kadın doğum uzmanı William Smellie (1697–1763) tarafından Ebelik Uygulamasının Açıklamaları ve Kısaltması ile Anatomik Tablo Seti’nde (1754) forseps ile doğum çizimi.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Peter Chamberlen (1560–1631)