Mergi la conținut
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · Medic oncolog

20 de alimente gustoase și sănătoase, cu un conținut ridicat de proteine

20 de alimente gustoase și sănătoase, cu un conținut ridicat de proteine
În acest articol

Proteinele sunt materia primă cu care organismul se repară: mușchii, enzimele, anticorpii, hormonii și citoscheletul sunt construiți din aceste componente. Totuși, în ultimii ani, cuvântul „proteină” a devenit unul dintre termenii cei mai folosiți în marketing. Acest articol arată ce alimente sunt într-adevăr bogate în proteine, folosind valori măsurate ; explică necesarul de proteine și semnificația calității proteinelor și abordează — aspectul cel mai important pe un site de oncologie — relația dintre alegerea sursei de proteine, riscul de cancer și tratamentul oncologic.

Alimente bogate în proteine: ouă, pește, leguminoase, produse lactate și fructe oleaginoase
Rezumatul articolului
  • Un aport zilnic de 0,8 g/kg de proteine este un prag al înfometării, nu o țintă. Pentru adulții sănătoși, 1,0-1,2 g/kg, pentru cei care fac regulat antrenament cu greutăți, până la 1,6 g/kg, iar pentru persoanele de peste 65 de ani, 1,0-1,2 g/kg sunt valori mai realiste.
  • În Turcia, deficitul de proteine nu este o problemă răspândită în populația generală; la vârstnici însă situația se inversează: în eșantionul geriatric turcesc, 67,9% dintre participanți consumau sub 1,0 g/kg de proteine.
  • În cazul proteinelor, sursa este la fel de importantă ca și cantitatea. IARC a clasificat carnea procesată în grupa 1 (cancerigenă pentru oameni) ; carnea roșie aparține grupei 2A.
  • Necesarul de proteine al pacientului cu cancer crește, nu scade: ghidul ESPEN recomandă peste 1 g/kg pe zi, dacă este posibil până la 1,5 g/kg.
  • Afirmația „proteinele hrănesc cancerul” nu are susținere clinică; dimpotrivă, pierderea masei musculare crește toxicitatea chimioterapiei de aproximativ două ori.

De câte proteine avem, de fapt, nevoie?

Valoarea de pe etichetele nutriționale și din ghiduri, 0,8 g/kg/zi , este cifra cel mai frecvent înțeleasă greșit. Nu este o valoare „ideală”, ci o cantitate derivată din studiile de bilanț azotat, minimul care previne apariția deficitului la 97,5% dintre adulții sănătoși. Așadar, 0,8 g/kg nu reprezintă o țintă, ci un prag sub care nu trebuie coborât.

Ce este RDA și ce nu este? RDA (aportul zilnic recomandat) reprezintă cantitatea unui nutrient care previne deficitul — nu cantitatea care oferă cel mai bun rezultat. Pentru un adult de 70 kg, 0,8 g/kg înseamnă 56 g de proteine pe zi. Această valoare nu a fost concepută pentru menținerea masei musculare, încetinirea pierderilor legate de vârstă sau depășirea unei perioade de boală.

Studiile realizate printr-o metodă mai nouă, oxidarea aminoacidului indicator (IAAO) , arată că necesarul real depășește semnificativ RDA: aproximativ 1,0-1,2 g/kgla adulții tineri și 1,2-1,4 g/kgla vârstnici. La persoanele care fac exerciții de rezistență, meta-analiza lui Morton și colegii săi, cu 49 de studii și 1.863 de participanți, publicată în British Journal of Sports Medicine în 2018, a constatat că acumularea masei musculare ajunge la un platou la aproximativ 1,6 g/kg/zi; dovezile că depășirea acestei cantități oferă beneficii suplimentare sunt slabe.

Ținta zilnică de proteine: cât și pentru cine?
Grame de proteine per kilogram de greutate corporală
RDA (pragul care previne deficitul)
0,8
Adult sănătos (pe baza IAAO)
1,0-1,2
Peste 65 de ani (PROT-AGE / ESPEN)
1,0-1,2
Vârstnic + boală acută/cronică
1,2-1,5
Pacient cu cancer (ESPEN 2021)
>1,0-1,5
Exerciții de rezistență regulate
~1,6
Boală gravă / pierdere musculară
până la 2,0
Singura excepție: insuficiența renală avansată fără dializă, cu eGFR <30 mL/min. În acest grup, cantitatea de proteine este stabilită separat de medic și dietetician. Ca proporție din energie, intervalul acceptabil de distribuție (AMDR) este 10-35%din energia totală.

Care este situația în Turcia?

Ghidul de nutriție al Turciei (TÜBER 2022) recomandă ca proteinele să reprezinte 10-20%din energia totală și să provină „predominant din surse vegetale”. Potrivit datelor Cercetării privind nutriția și sănătatea în Turcia (TBSA 2017-2019), aproximativ 86% din populație se află în intervalul recomandat. Așadar, la nivelul țării, insuficiența aportului de proteine nu este o problemă răspândită de sănătate publică.

Vârstnicii reprezintă grupul cu adevărat problematic. În eșantionul turcesc de 112 persoane de cel puțin 65 de ani, publicat în 2025 în BMC Geriatrics, aportul mediu de proteine a fost de 0,81 g/kg/zi ; dintre participanți, 67,9% se aflau sub 1,0 g/kg. Un aspect remarcabil: chiar și dintre vârstnicii cu rezultat normal la screeningul nutrițional (MNA-SF), 69,1% aveau un aport insuficient de proteine. Așadar, faptul că screeningul standard spune „nu există probleme” nu înseamnă că aportul de proteine este suficient.

Acest lucru are importanță directă pentru pacienții cu cancer. În Turcia, majoritatea diagnosticelor oncologice sunt puse după 60 de ani; adăugarea chimioterapiei unui organism care primește deja la limită proteine este scenariul în care pierderea musculară se dezvoltă cel mai rapid.

Calitatea proteinelor: nu toate gramele sunt egale

Mențiunea „20 g de proteine” de pe etichetă nu spune cât din acea proteină poate fi folosit efectiv. Două aspecte diferite sunt decisive: profilul aminoacizilor (dacă cei nouă aminoacizi esențiali pe care organismul nu îi poate produce sunt prezenți în proporții suficiente) și digestibilitatea.

PDCAAS și DIAAS. Scorul PDCAAS, folosit mulți ani, este plafonat la 1,0: nu poate măsura nivelurile superioare, iar fiind calculat din probe fecale, atribuie proteinelor și efectul bacteriilor colonice. Metoda recomandată de FAO în raportul 92 din 2013, DIAAS (scorul aminoacizilor indispensabili digestibili), măsoară la capătul intestinului subțire și poate depăși 1,0. DIAAS ≥1,00 este considerat de calitate „excelentă”, iar 0,75-0,99, de calitate „bună”.
Valorile DIAAS ale unor surse de proteine
Valori publicate pe baza FAO; 1,00 sau mai mult înseamnă „calitate excelentă”
Lapte integral
1,43
Izolat proteic din zer (whey)
1,09
Tofu
0,97
Izolat proteic din soia
0,90
Mazăre (gătită)
0,82
Orez
0,59
Ovăz
0,44
Grâu
0,39
Valorile pot varia în funcție de preparare (tratament termic, germinare, gradul de măcinare); de aceea, publicațiile pot oferi cifre apropiate, dar nu identice. Tabelul nu trebuie interpretat ca „animal bun, vegetal rău”: interpretarea corectă este că dependența de o singură sursă vegetală prezintă riscuri.

Regula „combinării proteinelor la aceeași masă” nu mai este valabilă

Regula popularizată în 1971 prin cartea lui Frances Moore Lappé, Diet for a Small Planet , potrivit căreia proteinele vegetale trebuie combinate la fiecare masă — orez cu fasole, pâine cu hummus — nu mai este valabilă astăzi. Lappé și-a retras singură această opinie în ediția din 1981; Asociația Americană de Dietetică și-a schimbat poziția oficială în 1988, iar documentele actuale privind alimentația vegetariană spun explicit: „Proteinele complementare nu trebuie consumate la aceeași masă.”

Ficatul menține un rezervor de aminoacizi liberi și combină sursele diferite consumate în timpul zilei. Regula relevantă în practică este: varietate pe parcursul zilei. Combinațiile leguminoase + cereale sau oleaginoase + lactate nu trebuie să fie în aceeași farfurie.

Pragul leucinei și dezbaterea despre „plafonul de 30 de grame”

Aminoacidul care declanșează sinteza proteinelor musculare este leucina. Grupul de lucru PROT-AGE recomandă, mai ales la vârstnici, ca fiecare masă principală să conțină 25-30 g de proteine de calitate (echivalentul a aproximativ 2,5-2,8 g de leucină). Ideea este distribuirea proteinelor la trei mese în locul concentrării lor la cină; tocmai de aceea, modelul foarte frecvent în Turcia, „măsline și pâine dimineața, un kilogram de carne seara”, este ineficient.

Informație actuală: afirmația „peste 30 de grame la o masă se irosesc” a fost infirmată. Studiul echipei Trommelen și van Loon, publicat în Cell Reports Medicine în 2023, a comparat 25 g și 100 g de proteine; după masa cu 100 g, sinteza proteinelor musculare a avut atât o amploare, cât și o durată mai mari, iar autorii au concluzionat: „Nu a fost identificată o limită superioară evidentă.” Așadar, 30 g per masă trebuie înțelese ca o țintă minimă practică, nu ca un plafon. Aceasta oferă flexibilitate importantă pacienților care pot mânca de două ori pe zi sau au apetitul afectat.

20 de alimente bogate în proteine

Tabelul de mai jos se bazează pe alimente folosite efectiv în bucătăria turcească. Eroarea cea mai frecventă este confundarea valorilor pentru alimente crude și gătite: 100 g de pui crud ajung la aproximativ 70 g după preparare, iar densitatea proteică crește. Tabelul precizează separat forma în care s-a făcut măsurarea.

Aliment Cantitate Proteine Energie Observație
Semințe de dovleac (decojite) 100 g ~30 g ~560 kcal Una dintre sursele vegetale cele mai concentrate per gram, dar și cu multe calorii. Un pumn (28 g) ≈ 8 g de proteine.
Piept de pui (fără piele, gătit) 100 g ~31 g ~165 kcal Alimentul cu unul dintre cele mai mari raporturi proteine/calorii.
Piept de curcan (gătit) 100 g ~29 g ~150 kcal Foarte apropiat de pui; curcanul afumat este considerat carne procesată.
Carne de vită/miel (slabă, gătită) 100 g ~26-27 g ~200 kcal Valoroasă pentru fier și B12, dar există o limită săptămânală; vedeți secțiunea oncologică de mai jos.
Somon (gătit) 100 g ~25 g ~206 kcal Bogat în omega-3.
Brânză kașar 100 g ~25 g ~350-400 kcal Concentrată în proteine, dar și în grăsimi și sare; trebuie gândită în felii de 30 g.
Ton (în apă, scurs) 100 g ~24-26 g ~110-130 kcal Specia și frecvența contează din cauza mercurului (vedeți mai jos).
Creveți (gătiți) 100 g ~24 g ~99 kcal Sursă de proteine cu foarte puține calorii.
Migdale 100 g ~21 g ~579 kcal Un pumn (28 g) ≈ 6 g de proteine / 164 kcal. Controlul porțiilor este esențial.
Hamsii / sardine 100 g ~20 g ~130-210 kcal Puțin mercur și mult omega-3; printre cele mai avantajoase tipuri de pește.
Brânză albă (integrală) 100 g ~17-18 g ~260-290 kcal Cea mai practică sursă de proteine la micul dejun turcesc.
Tofu (ferm) 100 g ~12-17 g ~145 kcal DIAAS 0,97: printre cele mai bune surse vegetale ca nivel de calitate.
Ou 1 bucată (~50 g) ~6,3 g ~78 kcal Profilul aminoacizilor este considerat referință. 100 g ≈ 12,6 g de proteine.
Fulgi de ovăz (uscați) 100 g ~13 g ~380 kcal O cană de produs gătit, 1 porție, oferă doar ~6 g; calitatea este scăzută, cu DIAAS 0,44.
Brânză lor / brânză scursă 100 g ~11-12 g ~100 kcal Raport foarte bun între calorii și proteine.
Edamame (gătite) 100 g ~11 g ~120 kcal Fibre și proteine împreună.
Iaurt strecurat (de tip grecesc) 100 g ~8-10 g ~60-100 kcal Conține aproximativ de două-trei ori mai multe proteine decât iaurtul obișnuit.
Linte (gătită) 100 g ~9 g ~116 kcal Un bol de supă de linte acoperă o parte semnificativă din ținta de proteine.
Năut / fasole uscată (gătite) 100 g ~8,7-8,9 g ~130-165 kcal Oferă și fibre, potasiu și folat.
Lapte (de vacă) 100 mL ~3,2-3,4 g 34 kcal (degresat) – 61 kcal (integral) Cu DIAAS 1,43, este una dintre proteinele cu cea mai ridicată calitate măsurată.
Trei erori numerice frecvente în textele mai vechi.
  • Laptele nu are „42-65 kcal/100 g”. În laptele degresat, 100 mL oferă aproximativ 34 kcal, iar în cel integral, 60-61 kcal. Limita inferioară este prezentată în multe surse mai sus decât valoarea reală.
  • Broccoli nu oferă „5-6 g de proteine la 1 cană gătită”. Valoarea reală este de aproximativ 4 g(100 g de broccoli gătit conțin ~2,4 g). Broccoli este o legumă valoroasă, dar prezentarea sa drept sursă de proteine este greșită.
  • Descrierea quinoa drept „proteină completă” este incompletă. Quinoa conține toți cei nouă aminoacizi esențiali, ceea ce este adevărat; însă quinoa gătită conține doar ~4,4 g de proteine per 100 g. Pentru 25 g de proteine trebuie consumate aproximativ 570 g de quinoa gătită (≈680 kcal). Quinoa este o alternativă bună la cereale, nu o sursă de proteine.
În schimb, afirmația „iaurtul strecurat conține 8-10 g de proteine per 100 g” este corectă și nu trebuie modificată.

Regula practică pentru citirea etichetei

  • Verificați dacă valoarea este oferită per 100 g sau per porție ; definiția „porției” diferă între producători.
  • Oleaginoasele și semințele sunt bogate în proteine, dar și în calorii; gândiți în „pumni”.
  • Un prag orientativ pentru a considera un aliment „sursă de proteine”: cel puțin 10 g de proteine per 100 kcal. Pieptul de pui, creveții, brânza lor și iaurtul strecurat depășesc pragul; quinoa, ovăzul și broccoli nu îl depășesc.
  • Majoritatea batoanelor și gustărilor procesate etichetate „bogate în proteine” nu înlocuiesc combinația iaurt-ou, care oferă aceleași proteine la jumătate de preț.

Proteinele și cancerul: când sursa contează mai mult decât cantitatea

Aceasta este secțiunea cea mai importantă a unui articol despre proteine pe un site de oncologie. Recomandarea „consumați 100 g de proteine pe zi”, fără a întreba dacă provin din sugiuc, salam și pastramă sau din pește, leguminoase și iaurt, recomandă tacit un factor de risc oncologic demonstrat.

Carnea procesată: grupa 1; carnea roșie: grupa 2A

Agenția Internațională pentru Cercetarea Cancerului (IARC) a publicat în 2015, în Monografia 114, evaluarea a peste 800 de studii de către 22 de experți din 10 țări. Concluziile pot fi rezumate astfel:

Clasificarea IARC 2015
  • Carne procesată — grupa 1: Categoria „cancerigenă pentru oameni”. În formularea IARC: „Consumul de carne procesată provoacă cancer colorectal.” Pentru consumul zilnic, fiecare porție de 50 de grame de carne procesată crește riscul de cancer colorectal cu aproximativ 18%.
  • Carne roșie — grupa 2A: „Probabil cancerigenă pentru oameni”. Fiecare cantitate zilnică de 100 de grame de carne roșie a fost asociată cu o creștere a riscului de cancer colorectal de 17%.

În practica din Turcia, produsele incluse în categoria cărnii procesate sunt sugiucul, salamul, cârnații, pastrama, șunca, carnea afumată, conservele de tip kavurma și cărnurile sărate sau maturate prin sărare.

Ce înseamnă și ce nu înseamnă „grupa 1”. Grupele IARC arată forța dovezilor , nu mărimea riscului. Atât fumatul, cât și carnea procesată aparțin grupei 1. Aceasta nu înseamnă că sugiucul și țigările au riscuri de aceeași mărime: calitatea dovezilor este ridicată în ambele cazuri, dar efectul fumatului este mult mai mare. În plus, clasificarea se bazează numai pe cancerul colorectal ; pentru cancerul gastric s-a observat o asociere, dar dovezile au fost considerate insuficiente. IARC a precizat explicit și că nu a putut defini un prag cantitativ sigur.

Cât putem consuma săptămânal?

Fondul Mondial de Cercetare a Cancerului (WCRF) și Institutul American pentru Cercetarea Cancerului (AICR) precizează cantitățile:

  • Carne roșie: nu mai mult de trei porții pe săptămână, echivalentul a aproximativ 350-500 de grame cântărite după preparare.
  • Carne procesată: „consumați foarte puțină, dacă este posibil deloc.”

În practică: carne roșie de două-trei ori pe săptămână, într-o porție cât palma (~120-150 g gătite); sugiucul, salamul și cârnații să fie excepția, nu consumul zilnic.

Metoda de preparare: grătar, kebab și contactul cu cărbunii

În carnea preparată la temperaturi ridicate, în special direct în flacără, se formează amine heterociclice (HCA) și hidrocarburi aromatice policiclice (PAH). Acești compuși sunt cancerigeni la animalele de laborator; totuși, în formularea Institutului Național de Cancer din SUA, nu a fost încă demonstrată o relație cauzală certă la om — deoarece expunerea oamenilor este foarte greu de măsurat. Totuși, reducerea riscului are costuri mici, astfel că sunt recomandate următoarele:

  • Înainte de a pune carnea pe grătar, preparați-o puțin la microunde și aruncați lichidul rezultat; cantitatea de HCA formată scade semnificativ.
  • Nu lăsați carnea să intre în contact direct cu flacăra și cărbunii încinși; ridicați grătarul deasupra focului.
  • Întoarceți-o frecvent — împiedică supraîncălzirea suprafeței.
  • Tăiați și aruncați părțile arse, carbonizate.
  • Marinarea (cu lămâie, oțet, condimente) reduce formarea HCA la suprafață.

Peștele: dovezi în sens opus

În analiza studiului EPIC, cu 476.160 de participanți, la cei care consumau săptămânal peste trei porții de pește s-a constatat un risc de cancer intestinal cu aproximativ 12% mai mic decât la cei care consumau foarte puțin pește. Peștele este cea mai rezonabilă sursă de proteine care poate înlocui carnea roșie și procesată.

Problema mercurului. Tonul conservat de tip light (obținut din specii mici) este pe lista „celor mai bune alegeri”, cu puțin mercur; tonul albacore/alb este doar în categoria „alegeri bune”, iar frecvența săptămânală este limitată. În Turcia, Regulamentul privind contaminanții din Codexul alimentar turcesc stabilește limita mercurului, de 0,50 mg/kg pentru pește în general, la 1,0 mg/kg pentru ton — adică limita legală pentru ton este de două ori mai mare. Gravidele și copiii ar trebui să prefere pești mici, precum hamsiile, sardinele și pălămida, în locul marilor pești prădători (pește-spadă, rechin, macrou regal).

Efectul măsurat al schimbării sursei de proteine

În analiza lui Song și colegii săi, publicată în JAMA Internal Medicine în 2016 și care reunește două cohorte mari, înlocuirea cărnii roșii procesate cu proteine vegetale a fost asociată cu mortalitatea totală la nivelul HR 0,66. Totuși, două detalii ale studiului dispar frecvent din titluri și trebuie prezentate pentru onestitate:

  • Asocierea dintre proteinele animale și riscul de deces era evidentă numai la persoanele cu cel puțin un factor de stil de viață nesănătos (fumat, alcool excesiv, obezitate, sedentarism). Nu s-a identificat o asociere semnificativă la nefumători activi, cu greutate normală.
  • Nici proteinele animale, nici cele vegetale nu au fost asociate semnificativ cu mortalitatea prin cancer; asocierea provenea în principal din cauze cardiovasculare.
Așadar, mesajul nu este „proteinele animale sunt otravă”, ci „nu vă gândiți la sursa de proteine separat de restul stilului de viață”.

Proteinele la pacientul cu cancer: creștere, nu reducere

Cea mai frecventă concepție greșită întâlnită în cabinet este „proteinele hrănesc tumora, trebuie eliminate”. Nu are susținere clinică și produce prejudicii când este aplicată.

Ghidul ESPEN de nutriție la pacienții cu cancer (Clinical Nutrition, 2021):
  • Aportul de proteine trebuie să fie peste 1 g/kg pe zi și, dacă este posibil, să ajungă la 1,5 g/kg(recomandare puternică).
  • Ținta energetică este 25-30 kcal/kg/zi.
  • Sunt recomandate atât exercițiile de rezistență, cât și cele aerobe — proteinele singure nu construiesc mușchi.
  • La pacienții cu cancer există un avertisment explicit împotriva dietelor cu restricție energetică.
  • În formularea ghidului: „Nu există vreo dietă cunoscută care să vindece reproductibil cancerul sau să prevină recidiva.”

Cașexia: de ce este atât de importantă?

Cașexia neoplazică (Fearon și colab., consensul internațional din 2011): „Un sindrom multifactorial caracterizat prin pierderea continuă a mușchilor scheletici, cu sau fără pierdere de țesut adipos, care nu poate fi inversat complet prin suport nutrițional convențional și duce la deteriorare funcțională progresivă.” Criterii diagnostice: în ultimele 6 luni, pierdere în greutate de peste 5%; sau pierdere de peste 2% cu IMC <20; sau pierdere de peste 2% în prezența sarcopeniei.

Cașexia apare la pacienții cu cancer avansat cu o frecvență de până la 80% și este considerată direct responsabilă de 20-30% dintre decesele pacienților cu cancer. În cancerul pancreatic și gastric, frecvența ajunge la 80-90%. Caracteristica esențială este că nu poate fi inversată complet doar prin calorii și proteine; de aceea, intervenția precoceeste mult mai valoroasă decât încercarea târzie de salvare.

Pierderea musculară crește toxicitatea chimioterapiei

Aici, proteinele încetează să fie un subiect nutrițional abstract și influențează direct deciziile terapeutice. În meta-analiza cu 48 de studii și 4.803 pacienți, publicată în Clinical Nutrition în 2021:

Masa musculară redusă și toxicitatea chimioterapiei
48 de studii, 4.803 pacienți; raportul cotelor (OR), valorile mai mari înseamnă toxicitate mai mare
Masă musculară normală (referință)
OR 1,00
Masă musculară redusă — toate tratamentele
OR 2,19
Masă musculară redusă — inhibitori de kinază
OR 3,08
La 40,9% dintre pacienți a fost identificată masă musculară redusă. Intervalul de încredere de 95% pentru toxicitatea generală este 1,78-2,68. Acest lucru este valabil și la pacienții aparent normoponderali sau chiar supraponderali: obezitatea sarcopenicăreprezintă pierdere musculară care nu se vede pe cântar.

Dozele de chimioterapie sunt calculate, de obicei, după suprafața corporală; însă țesutul real de distribuție a medicamentelor este masa corporală slabă. Un pacient cu puțini mușchi primește pe hârtie o doză standard, dar este expus, în realitate, unei doze relativ ridicate. În practică rezultă reduceri de doză, amânări și protocoale nefinalizate.

Afirmația „proteinele hrănesc tumora”

În culturi celulare și unele modele animale s-a arătat că restricționarea unui singur aminoacid, precum metionina, încetinește creșterea tumorii. Totuși, nu există date clinice care să susțină folosirea acestor constatări ca tratament la oameni; formularea publicațiilor din domeniu este „încă nu este pregătit”. În schimb, este demonstrat că restricția proteinelor accelerează pierderea musculară, iar aceasta crește toxicitatea și spitalizarea. Cele două talere ale balanței nu cântăresc la fel.

Soia și cancerul de sân: o dezbatere deja încheiată

Informația cu relevanță clinică. În Studiul de Supraviețuire în Cancerul de Sân din Shanghai, publicat de Shu și colegii săi în JAMA în 2009, la pacientele cu cancer de sân care consumau cele mai multe alimente din soia, mortalitatea totală a fost HR 0,71, iar recidiva, HR 0,68. Efectul era independent de statusul receptorilor hormonali și nu s-a identificat o interacțiune negativă la utilizatoarele de tamoxifen. Poziția actuală AICR este că sunt sigure zilnic 1-2 porții de alimente integrale din soia(tofu, edamame, lapte de soia). În schimb, suplimentele concentrate de izoflavone nu aparțin aceleiași categorii și nu sunt recomandate; este diferența dintre aliment și comprimat.

Pudrele proteice: ce cumpărați?

Pudra proteică nu este medicament, ci doar un component alimentar concentrat. Este inutilă pentru cine își poate atinge ținta prin mâncare. La pacientul cu cancer cu lipsa poftei de mâncare, leziuni bucale, dificultăți la înghițire sau sațietate precoce, poate fi o soluție practică — dar cu două avertismente:

  • Conținutul de metale grele. În raportul Clean Label Project din 2025, dintre produsele proteice examinate, 47% depășeau pragul stabilit; produsele vegetale aveau, față de cele din zer, aproximativ de 3 ori mai mult plumb, de 5 ori mai mult cadmiu, iar aromele de ciocolată, față de cele de vanilie, aveau de 4 ori mai mult plumb și de 110 ori mai mult cadmiu. Este un raport al unei organizații neguvernamentale și folosește pragurile foarte stricte din Prop 65 din California; nu este o publicație evaluată de specialiști. Totuși, arată că alegerea produsului contează în utilizarea regulată și îndelungată.
  • În Turcia, suplimentele nu sunt medicamente. Suplimentele alimentare nu țin de TİTCK, ci de Ministerul Agriculturii și Pădurilor(Comunicatul 2013/49), iar eticheta trebuie să conțină „Nu este medicament”. În avertismentul ministerului din 5 octombrie 2022 au fost raportate 308 amenzi administrative și 35 de proceduri judiciare după 12.773 de controale; grupul cu cel mai mare risc a fost reprezentat de produsele în care au fost introduse substanțe active medicamentoase. Prezența unui produs pe lista celor falsificate/adulterate poate fi verificată la guvenilirgida.tarimorman.gov.tr.

O alimentație bogată în proteine ajută la slăbit?

Răspunsul scurt este: da, dar nu printr-un mecanism magic. Efectul proteinelor asupra controlului greutății are trei căi concrete, toate măsurabile.

Sațietatea

Proteinele generează un semnal de sațietate mai puternic decât carbohidrații și grăsimile (GLP-1, PYY, colecistokinină). Rezultatul este un aport spontan mai mic de calorii la mesele următoare.

Efectul termic

Energia consumată pentru digestia proteinelor reprezintă aproximativ 20-30%din energia ingerată; proporția este 5-10% pentru carbohidrați și 0-3% pentru grăsimi. Diferența este mică, dar reală.

Păstrarea masei musculare

În deficit caloric, o parte din greutatea pierdută provine din mușchi. Proteinele suficiente + exercițiile de rezistență deplasează pierderea către grăsime. Astfel este păstrat metabolismul bazal.

Al treilea aspect este cel mai frecvent ignorat la slăbit. Dacă numărul de pe cântar scade, dar se pierd mușchi, la recâștigarea greutății organismul revine cu mai multă grăsime decât înainte. De aceea, pe durata restricției calorice, ținta de proteine crește, nu scade.

Slăbitul la pacientul cu cancer este un subiect separat. Ghidul ESPEN avertizează pacienții cu cancer aflați în tratament activ împotriva dietelor cu restricție energetică. Pierderea involuntară în greutate în timpul tratamentului nu este un succes, ci un semnal de alarmă care trebuie raportat.

Aportul ridicat de proteine afectează rinichii?

Este una dintre afirmațiile cele mai repetate online, dar cu cea mai slabă legătură cu dovezile. Originea ei este observația că, la persoanele care au deja boală renală , restricția proteinelor poate încetini progresia bolii. Această observație a fost extinsă nejustificat la persoanele cu rinichi sănătoși.

Dovezile pentru rinichiul sănătos. Meta-analiza lui Devries și colegii săi, publicată în Journal of Nutrition în 2018, a examinat 28 de studii și 1.358 de participanți. Efectul dietei bogate în proteine asupra modificării ratei filtrării glomerulare a fost SMD 0,11 (interval de încredere 95%: −0,05 până la 0,27; p=0,16) — adică nu s-a identificat un prejudiciu semnificativ statistic. Nu există dovezi că aportul ridicat de proteine afectează funcția renală a adulților sănătoși.

Poziția ghidului KDIGO 2024 pentru boala renală este mai detaliată și frecvent prezentată greșit:

Situație Recomandare
Adult sănătos Nu există justificare pentru restricția proteinelor
Boală cronică de rinichi în stadiul G3-G5 (fără dializă) 0,8 g/kg/zi — recomandare specifică acestui grup
Boală cronică de rinichi cu risc de progresie Se recomandă zilnic evitarea depășirii a 1,3 g/kg.
Boală cronică de rinichi la copii Nu se restricționează proteinele — creșterea are prioritate
Vârstnic fragil / sarcopenic În locul restricției se ia în considerare un aport mai mare de proteine
Pacient dializat Necesarul de proteine crește; îl stabilește echipa de nefrologie
Cine trebuie să fie prudent? Persoanele cu boală renală cunoscută, rinichi unic, insuficiență cardiacă avansată, ciroză hepatică și unele boli metabolice. De asemenea, dacă tratamentul cancerului include medicamente eliminate renal, precum cisplatina, pemetrexedul sau metotrexatul în doză mare, ținta de proteine trebuie stabilită cu medicul. Nu există o justificare științifică pentru ca un adult sănătos să reducă proteinele de teamă că „își solicită rinichii”.

Aplicare zilnică: cum arată 90 de grame de proteine pentru un adult de 70 kg?

Masă Exemplu Proteine
Mic dejun 2 ouă + 50 g de brânză albă + 1 felie de pâine integrală ~24 g
Gustare 150 g de iaurt strecurat + 1 pumn de migdale ~19 g
Prânz 1 bol de supă de linte + 100 g de piept de pui + salată ~36 g
Cină 150 g de pește la grătar (hamsii/pălămidă) + legume cu ulei de măsline + bulgur ~32 g
Total ~111 g

Tabelul arată că ținta poate fi atinsă ușor și fără produse speciale. Aspectul de urmărit este distribuirea proteinelor între mese: 25-30 g la fiecare masă principală sunt mai eficiente decât concentrarea aceleiași cantități la cină.

Sfaturi practice pentru cei aflați în tratament oncologic
  • Dacă apetitul a scăzut, alegeți mese mici, dar frecvente și adăugați o sursă de proteine la fiecare masă; creșteți densitatea, nu mărimea farfuriei.
  • Dacă gustul s-a modificat, încercați în locul cărnii roșii ouă, brânză, iaurt, pește și leguminoase — gustul metalic este resimțit cel mai mult la carnea roșie.
  • Pentru leziuni bucale sau dificultăți la înghițire, băuturile pe bază de lapte și iaurt, iaurtul/brânza lor adăugate în supă și leguminoasele pasate funcționează bine.
  • Dacă pierderea în greutate depășește 5% în 6 luni, nu așteptați următorul control; anunțați-o între consultații.
  • Despre suplimentele vegetale și pudrele proteice, informați-vă oncologul: este necesară evaluarea interacțiunilor.
  • Dacă este posibil, adăugați exerciții de rezistență ; proteinele singure nu construiesc mușchi, este necesar un stimul.

Întrebări frecvente

Câte grame de proteine trebuie să consum zilnic?
Pentru un adult sănătos, o țintă rezonabilă este 1,0-1,2 g/kg/zi— pentru 70 kg, 70-85 g. Dacă faceți regulat antrenament cu greutăți, este rezonabil să ajungeți la 1,6 g/kg. După 65 de ani, limita inferioară trebuie considerată 1,0 g/kg. Valoarea de 0,8 g/kg de pe etichete nu este ținta, ci pragul care previne deficitul.
Trebuie să folosesc pudră proteică?
Dacă vă puteți atinge ținta prin alimentație, nu. Pudra proteică nu este medicament, ci aliment concentrat. Poate fi o soluție practică la pacienții cu inapetență, leziuni bucale sau dificultăți la înghițire; la folosire regulată contează alegerea produsului (metale grele) și informarea oncologului.
Trebuie să combin proteinele vegetale la aceeași masă?
Nu. Regula a devenit populară în anii 1970, dar autoarea și-a retras-o în 1981, iar asociațiile de nutriție și-au schimbat pozițiile oficiale începând din 1988. Varietatea pe parcursul zilei este suficientă.
Quinoa este într-adevăr bogată în proteine?
Quinoa conține toți cei nouă aminoacizi esențiali; este adevărat. Însă quinoa gătită are doar ~4,4 g de proteine per 100 g. Quinoa este o alternativă bună la cereale; prezentarea ca sursă de proteine este înșelătoare.
Aportul ridicat de proteine îmi solicită rinichii?
La rinichiul sănătos nu a fost demonstrat un prejudiciu. În meta-analiza a 28 de studii, efectul asupra modificării GFR nu a fost semnificativ (p=0,16). Recomandarea de restricție este specifică bolii cronice de rinichi în stadiul 3-5 și nu trebuie extinsă la persoanele sănătoase.
Am cancer; proteinele îmi hrănesc tumora?
Nu există dovezi clinice care să susțină acest lucru. Ghidul ESPEN recomandă la pacienții cu cancer un aport de proteine peste 1 g/kg, dacă este posibil până la 1,5 g/kg. Prejudiciul demonstrat al restricției (pierderea musculară, toxicitatea crescută) este mult mai concret decât beneficiul presupus.
Trebuie să renunț complet la carnea roșie?
Nu este necesar. WCRF recomandă să nu se depășească săptămânal trei porții — aproximativ 350-500 g cântărite după preparare. Ceea ce trebuie limitat cu adevărat este carnea procesată (sugiuc, salam, cârnați, pastramă): recomandarea este „foarte puțină, dacă este posibil deloc”.
Am avut cancer de sân; pot mânca soia?
Pentru alimentele integrale din soia (tofu, edamame, lapte de soia), răspunsul este da. În cel mai mare studiu de supraviețuire, consumul de soia era asociat cu recidivă și mortalitate mai mici; statusul receptorilor hormonali nu modifica asocierea și nu s-a observat interacțiune negativă cu tamoxifenul. Suplimentele concentrate de izoflavone sunt un subiect separat și nu sunt recomandate.
Trebuie să renunț la grătar?
Nu, dar metoda poate fi schimbată: evitați contactul cărnii cu flacăra, ridicați grătarul, întoarceți frecvent, eliminați părțile arse și preparați parțial la microunde. Cauzalitatea certă nu a fost demonstrată la om, dar costul acestor măsuri este aproape neglijabil.
Greutatea mea este normală; mă privește pierderea musculară?
Da. Obezitatea sarcopenică nu se vede pe cântar. Masă musculară redusă a fost identificată la aproximativ 41% dintre pacienții cu chimioterapie, iar riscul de toxicitate era de aproximativ două ori mai mare în acest grup (OR 2,19).

Scurt glosar

RDA
Aportul zilnic recomandat. Minimul care previne deficitul, nu valoarea optimă.
DIAAS
Scorul aminoacizilor indispensabili digestibili. Metoda actuală care măsoară calitatea proteinelor la capătul intestinului subțire. ≥1,00 înseamnă calitate excelentă.
PDCAAS
Vechiul indicator al calității proteinelor; plafonarea la 1,0 nu permite diferențierea nivelurilor superioare.
Leucină
Aminoacid esențial care declanșează sinteza proteinelor musculare. Ținta este de ~2,5-2,8 g per masă.
AMDR
Intervalul acceptabil de distribuție a macronutrienților. Pentru proteine: 10-35% din energia totală.
Sarcopenie
Pierderea progresivă a masei și forței musculare. Predictor independent al toxicității în tratamentul oncologic.
Cașexie
Sindrom multifactorial cu pierdere musculară progresivă, care nu poate fi inversat complet numai prin nutriție.
IARC grupa 1
Categoria „cancerigen pentru oameni”. Arată forța dovezilor, nu mărimea riscului.
HCA / PAH
Compuși formați în carnea preparată la temperaturi mari și în flacără. Cancerigeni în modele animale; cauzalitatea certă nu a fost demonstrată la om.
Carne procesată
Carne supusă sărării, maturării prin sărare, fermentării sau afumării: sugiuc, salam, cârnați, pastramă, șuncă.

Comentariul DROZDOGAN Akademi

Dintre subiectele nutriționale, proteinele sunt printre cele mai discutate, dar și cel mai greșit gestionate în cabinetul oncologic. Prezentăm mai jos propria evaluare.

⚡ De ce contează acest subiect?
Pentru că proteinele sunt una dintre puținele variabile pe care pacientul cu cancer le poate controla. Nu poate alege biologia tumorii și nu poate anticipa răspunsul la tratament; poate însă face lucruri pentru păstrarea masei musculare, cu efecte măsurate.

Cu toate acestea, subiectul este gestionat greșit la două extreme. La un capăt se află pacienții care se înfometează crezând că „proteinele hrănesc tumora” — o credință fără dovezi clinice, care produce prejudicii măsurabile. La celălalt capăt se află cultura nutrițională populară, care urmărește cantitatea de proteine fără să întrebe de sursă ; cine își completează zilnic cele 120 de grame din sugiuc și salam face exact ultimul lucru dorit într-o clinică oncologică.
✅ Puncte forte / evoluții pozitive
Unele aspecte ale dovezilor au devenit într-adevăr clare în ultimul deceniu. Relația dintre masa musculară și toxicitatea chimioterapiei este acum susținută de meta-analize cu 48 de studii; astfel, nutriția trece de pe raftul „îngrijirii suportive” în planificarea tratamentului. Poziția ESPEN, care stabilește explicit ținta proteinelor peste 1 g/kg și avertizează clar împotriva restricției energetice la pacienții cu cancer, este importantă.

A doua evoluție pozitivă este încheierea dezbaterii despre soia. Soia, interzisă inutil ani întregi pacientelor cu cancer de sân, este considerată astăzi sigură, chiar favorabilă. A treia este infirmarea dogmei „plafonului de 30 de grame per masă”: pentru pacienții cu apetit redus, care pot mânca de două ori pe zi, aceasta înseamnă flexibilitate reală.
⚠️ Limite / ce nu trebuie exagerat
Epidemiologia nutrițională este în întregime observațională, iar problemele de eroare de raportare și factori de confuzie sunt mai mari decât în alte domenii. Cine consumă sugiuc, în medie fumează mai mult, mănâncă mai puține legume și se mișcă mai puțin; ajustarea statistică nu le poate elimina complet. Respectăm decizia IARC privind grupa 1, dar trebuie reținut efectul modest și faptul că clasificarea se bazează numai pe cancerul colorectal.

Tocmai de aceea contează detaliul studiului Song: asocierea dintre proteinele animale și mortalitate a fost observată numai la persoanele cu cel puțin un factor de stil de viață nesănătos. Nu este clar cât risc are carnea singură la un nefumător activ, cu greutate normală.

Să păstrăm și raportul metalelor grele din pudre la locul său: este o analiză a unei organizații neguvernamentale, nu o publicație evaluată de specialiști, și folosește praguri foarte stricte. Este valoroasă ca avertisment, nu ca motiv de panică.
🩺 Poziția noastră practică
  1. Nu restricționăm proteinele la pacientul cu cancer. Dimpotrivă, ridicăm ținta la 1-1,5 g/kg și cerem pacientului să o urmărească. Singura excepție este insuficiența renală avansată fără dializă.
  2. Considerăm urmărirea greutății parte a urmăririi tratamentului. Pierderea involuntară de peste 5% în șase luni trebuie raportată fără a aștepta următorul control.
  3. Discutăm sursa proteinelor, nu doar cantitatea. Mesajul către pacient nu este „mâncați mai multe proteine”, ci „renunțați la carnea procesată, limitați carnea roșie la trei porții săptămânale și completați cu pește, leguminoase, ouă și iaurt”.
  4. Includem exercițiile fizice ca parte inseparabilă a recomandării de proteine. Fără stimul, proteinele nu construiesc mușchi; chiar și cea mai simplă mișcare de rezistență tolerată de pacient contează.
  5. Întrebăm despre suplimente ca despre medicamente. Întrebăm explicit fiecare pacient ce pudre și capsule folosește; „supliment alimentar” înseamnă lipsă de control, nu lipsă de pericol.
  6. La vârstnici inversăm presupunerea implicită. Datele turcești arată că și două treimi dintre vârstnicii cu screening normal primesc insuficiente proteine. De aceea, la pacientul oncologic peste 65 de ani considerăm mai corect să întrebăm despre aport decât să nu întrebăm.
❓ Întrebări deschise
Pentru efectul atingerii țintei de proteine asupra supraviețuirii pacientului cu cancer, nu există un studiu randomizat; dovezile sunt în mare parte asociative. Nu este clar dacă masa musculară va deveni un parametru de rutină pentru dozarea chimioterapiei; măsurarea ei din imagini CT este tehnic posibilă, dar nu a intrat în fluxul clinic. Rolul la om al intervențiilor selective asupra aminoacizilor, precum restricția metioninei, rămâne necunoscut. În final, efectul trecerii la proteine vegetale asupra rezultatelor oncologice a fost studiat mult mai puțin decât efectul asupra rezultatelor cardiovasculare; această lacună contrastează puternic cu certitudinea dezbaterii populare.
Verdictul nostru scurt: Proteinele trebuie păstrate, nu reduse la pacientul cu cancer. Cantitatea singură nu este însă o țintă suficientă; aceleași grame provenite din sugiuc sau din pește spun mai mult decât numărul de grame în sine.
Notă de transparență. Aspectele următoare nu au putut fi stabilite cu certitudine în articol și cititorul trebuie să le cunoască:
  • Valorile nutritive din tabel se bazează pe baze de date internaționale de compoziție alimentară; pentru brânza albă, kașar și iaurtul strecurat produse în Turcia, valorile variază semnificativ după marcă și procentul de grăsime. Pentru valoarea exactă trebuie folosită eticheta produsului.
  • Pentru quinoa, nu a putut fi găsită o valoare DIAAS publicată și validată; evaluarea din articol folosește numai cantitatea de proteine.
  • Datele despre metalele grele din pudre provin dintr-un raport neguvernamental, nu dintr-o publicație evaluată de specialiști și folosesc praguri foarte stricte, precum Prop 65 din California.
  • Pentru mărcile specifice de pudre proteice vândute în Turcia, date independente privind metalele grele nu au putut fi găsite.
  • Nu există un studiu randomizat controlatcare să arate că atingerea țintei de proteine îmbunătățește supraviețuirea pacienților oncologici; recomandările se bazează pe consensul experților și date observaționale.
  • Datele geriatrice turcești provin dintr-un singur studiu monocentric cu 112 persoane; nu se poate afirma că reprezintă întreaga țară, deși direcția concordă cu datele altor țări.
  • Articolul are scop informativ general. Ținta de proteine variază în funcție de boală, funcția renală și hepatică și tratamentul folosit; stabiliți ținta proprie împreună cu medicul și dieteticianul.
Surse
  • IARC. Red Meat and Processed Meat. IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans, Volume 114. Lyon: International Agency for Research on Cancer, 2018 (evaluare 2015).
  • Bouvard V, Loomis D, Guyton KZ, și colab. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. Lancet Oncology 2015;16(16):1599-1600.
  • World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: a Global Perspective. Continuous Update Project Expert Report, 2018.
  • Muscaritoli M, Arends J, Bachmann P, și colab. ESPEN practical guideline: Clinical Nutrition in cancer. Clinical Nutrition 2021;40(5):2898-2913.
  • Fearon K, Strasser F, Anker SD, și colab. Definition and classification of cancer cachexia: an international consensus. Lancet Oncology 2011;12(5):489-495.
  • Surov A, Wienke A. Low skeletal muscle mass and chemotherapy toxicity: a meta-analysis. Clinical Nutrition 2021;40(10):5298-5310.
  • Morton RW, Murphy KT, McKellar SR, și colab. A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength. British Journal of Sports Medicine 2018;52(6):376-384.
  • Trommelen J, van Lieshout GAA, Nyakayiru J, și colab. The anabolic response to protein ingestion during recovery from exercise has no upper limit in magnitude and duration in vivo in humans. Cell Reports Medicine 2023;4(12):101324.
  • Devries MC, Sithamparapillai A, Brimble KS, și colab. Changes in kidney function do not differ between healthy adults consuming higher- compared with lower- or normal-protein diets: a systematic review and meta-analysis. Journal of Nutrition 2018;148(11):1760-1775.
  • Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) CKD Work Group. KDIGO 2024 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney International 2024;105(4S):S117-S314.
  • Bauer J, Biolo G, Cederholm T, și colab. Evidence-based recommendations for optimal dietary protein intake in older people: a position paper from the PROT-AGE Study Group. JAMDA 2013;14(8):542-559.
  • FAO. Dietary Protein Quality Evaluation in Human Nutrition. FAO Food and Nutrition Paper 92. Roma, 2013.
  • Song M, Fung TT, Hu FB, și colab. Association of animal and plant protein intake with all-cause and cause-specific mortality. JAMA Internal Medicine 2016;176(10):1453-1463.
  • Shu XO, Zheng Y, Cai H, și colab. Soy food intake and breast cancer survival. JAMA 2009;302(22):2437-2443.
  • Norat T, Bingham S, Ferrari P, și colab. Meat, fish, and colorectal cancer risk: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Journal of the National Cancer Institute 2005;97(12):906-916.
  • National Cancer Institute. Chemicals in Meat Cooked at High Temperatures and Cancer Risk. Bethesda, MD.
  • Melina V, Craig W, Levin S. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics 2016;116(12):1970-1980.
  • Ministerul Sănătății al Republicii Turcia. Ghidul de nutriție al Turciei (TÜBER) 2022. Ankara.
  • Ministerul Sănătății al Republicii Turcia. Cercetarea privind nutriția și sănătatea în Turcia (TBSA) 2017-2019. Ankara.
  • Regulamentul privind contaminanții din Codexul alimentar turcesc. Ministerul Agriculturii și Pădurilor al Republicii Turcia, Monitorul Oficial.
  • Comunicat privind suplimentele alimentare (Comunicat nr.: 2013/49). Ministerul Alimentației, Agriculturii și Creșterii Animalelor al Republicii Turcia, Monitorul Oficial.
  • USDA FoodData Central. U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service.

Surse

20 Delicious High Protein Foods, Healthline, Nutrition, March 3, 2020
IA DROZDOGAN

Să explorăm acest articol împreună

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

IA DROZDOGAN

Asistentul Drozdogan

20 de alimente gustoase și sănătoase, cu un conținut ridicat de proteine

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

Informații despre conversație și confidențialitate

Asistentul Drozdogan răspunde în această conversație. Administratorii autorizați o pot verifica pentru calitate. Nu divulga informații personale.

Răspunsurile folosesc infrastructura OpenAI. Întrebările și răspunsurile sunt prelucrate de acel serviciu; conversațiile sunt stocate pe site-ul nostru. Nu divulga date de identificare, de contact sau informații personale de sănătate.

0 / 1000

Doar pentru informare; fără diagnostic personal sau recomandări de tratament.

Articole conexe

Explorează alte articole despre acest subiect.

Rămâi informat

Primește articole noi și noutăți științifice prin email.

Google Analytics funcționează pe paginile publice independent de această fereastră și poate utiliza cookie-uri analitice. Alegerea de aici controlează doar serviciile externe.