Sahip olduğumuz hobiler güzel zaman geçirmemizi sağlıyor ve eğlendiriyor. Peki bazı hobilerin hem zihinsel hem de fiziksel sağlık açıdan sağlıklı faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Yazı yazmak, dans etmek ve resim yapmak gibi eğlenceli hobilerin sağlığa yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Hobiler zamanımızı verimli bir şekilde kullanmamızı sağlar, hatta bir yaratıcılık kapısı bile olabilir. Hem sağlıklı hem eğlenceli hem yaratıcı sağlayabilecek 6 hobiye gelin birlikte göz atalım.

Bahçe işleri toprağa yakın olmanın huzuru

Bahçe İşleri – Toprağa Yakın Olmanın Huzuru

Bahçede çalışmak, bitki, sebze, meyve, çiçek yetiştirmek ve düzenli olarak onlara bakmak fiziksel efor ister. Çapa yapmak, sulama, budama veya ot temizliği gibi hareketler kasları ve kemikleri güçlendirir, esnekliği korur. Bahçede çalışmanın ayrıca beyne en büyük yararı demans (bunama) riskini azaltır. Aynı şekilde açık havada doğaya yakın aktivitelerde de benzer faydalar gözlenir. Ayrıca açık havada yapılan bu tür aktiviteler sayesinde yaşlı insanlar için özellikle önemli olan güneşten D vitamini alımı sağlanır. Bununla birlikte mutlaka güneşten korunma önlemleri de alınmalı.

Yazmak iyi hissetmeye yardımcı bir dil

Yazmak – İyi Hissetmeye Yardımcı Bir Dil

Yazıyı ister kalem ile kâğıda, isterseniz kişisel bilgisayarınızda yazın fark etmez, yeter ki yazın. Yazı yazmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlık ile ilişkilendirilmiştir. Hafızayı geliştirme, stres seviyesini düşürme, uykuya yardımcı olmak gibi daha pek çok yararı vardır. Birkaç çalışmada, örneğin kanser hastalarıyla yapılan çalışmada stresi önemli oranda azalttığı ve fiziksel gelişmeler göründüğü belirtilmiştir.

Düzenli olarak ortalama haftada 3 gün 20’şer dakika yazmanın zihinsel ve fiziksel anlamda daha iyi hissettirdiği ve yaşam kalitesine katkı sağladığını söylemek mümkün. Burada önemli püf nokta; yazarken duyguların ifade edilmesi ve zihinden geçenleri aktarmaktır.

Dans egzersizin eğlenceli hali

Dans – Egzersizin Eğlenceli Hali

Dans etmenin çok önemli bir sağlık faydası vardır, herkesin yapabileceği bir hobidir ve üstelik maliyeti neredeyse yoktur. Örneğin dans için pek ekipmana ya da teknik desteğe ihtiyacınız yoktur. Özel teknikler ya da belirli bir dans türü öğrenebilirsiniz ya da canınızın istediği gibi dans etmekte özgürsünüz. Müzikle birlikte içinizden geldiği gibi hareket ederken sağlıklı yaşamın çok önemli bir parçası olan aktif yaşama sahip olursunuz. Kardiyo antrenmanı yerine geçer. Kalp sağlığını güçlendirir, kemikleri ve kasları güçlendirir. Toplam 9.917 kişiyle yapılan 94 farklı araştırmaya göre; haftada en az 3 kere dans eden yaşlı insanların dengelerinin arttığı ve sakatlanmaların azaldığı bulunmuş. Yaşlı insanlarda düşme nedenli ciddi sağlık sorunları çok sık göründüğünden, bu oldukça önemli bir konudur.

Ayrıca sosyal bir aktivite olarak tercih ettiğinizde ise sosyalleşmek için güzel bir araçtır dans. Beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Yapılan bir araştırmada düzenli dans etmenin demans (bunama) riskini %76’ya varan oranda düşürdüğü görülmüş.

Müzik hiç yan etkisi olmayan bir tür ilaç

Müzik – Hiç Yan Etkisi Olmayan Bir Tür İlaç

Bir enstrüman çalmak ya da müzik dinlemenin de fiziksel ve ruhsal yararları göz ardı edilmeyecek önemde. Müziğin beyin fonksiyonlarını geliştirdiği, bağışıklık sistemini desteklediği, stres ve kaygı seviyesini azalttığı ve depresyonun iyileşmesine katkı sağladığı çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Müzik terapisi olarak İngiltere ve Amerika’da hastanelerde ve sağlık kliniklerinde uygulanarak başarılı olmaya devam etmektedir. Siz de çok istediğiniz bir enstrüman öğrenebilir, çalabilir, müzik dinleyebilir, bir koroya katılabilir veya kendiniz şarkı söyleyebilirsiniz. Keyifle geçireceğiniz bu zaman dilimi hem de sağlıklıdır.

Güzel sanatlar sanatın iyileştirici gücü

Güzel Sanatlar – Sanatın İyileştirici Gücü

Görsel sanatları oluşturan; resim, heykel, seramik, fotoğraf ve kolaj çalışmalarının sağlığa fiziksel ve ruhsal katkılar sağlıyor. Özgürce çizim yapmak, renklerle kendini ifade etmek, doğada fotoğraf çekmek, sevilen detaylardan kolaj oluşturmak, resim sergisi gezmek, seramik hamuruyla 3 boyutlu çalışmak görsel sanatların günlük hayattaki uygulamalarına örnek sayılabilir. Tüm bunlar ve farklı teknikleri gelişmiş batı ülkelerinde tamamlayıcı tedavi yöntemleri olarak kullanılmakta. Binlerce kişi üzerinde yapılan çalışmalar güzel sanatlarla ilgilenmenin sağlığa katkıları arasında şunları işaret ediyor; stres hormonlarının seviyelerini düşürür, mutluluk hormonlarını artırır, fiziksel hareketlilik sağlar, kaygı ve depresyon sorunlarını hafifletir, tedavi sürecinde ve sonrasında yaşam kalitesine katkıda bulunur.

Evcil hayvanlar kalbimize iyi gelir

Evcil Hayvanlar – Kalbimize İyi Gelir

Evcil hayvan sahibi olmak, bazen zor gelebilen sorumluluklarına rağmen bize daha sağlıklı bir fizik ve zihin ile geri dönüyor. Daha aktif yaşamamızı sağlıyor. Örneğin köpek sahipleri günde en az 1 kere yürüyüşe çıkıyor ve eğitimleri, oyunları derken günlük egzersiz ihtiyaçlarını yerine getirmiş sayılıyorlar. Sosyalleşmeye katkı sağlayan hayvan sahiplerinin kurdukları iletişim ve hayvan sevgisi ise şunlara iyi geliyor;

  • Hipertansiyon,
  • Yüksek kolesterol,
  • Yalnızlık hissi.

Ayrıca, evcil hayvanların sahiplerinin kalp krizi riskini azalttığını gösteren çalışmalar var. Kısacası onlarla vakit geçirmek sadece eğlenceli bir hobi olarak kalmıyor, sağlığa da iyi geliyor.