Sahte N95 yüz maskelerinin giderek daha yaygın kullanıldığı bildiriliyor (N95 gibi maskelere tıbbi olarak solunum maskeleri denilmektedir). ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (US-CDC) göre sahte N95 maskelerinin, ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) tarafından onaylanan maskelerle aynı korumayı sağladıklarının garantisi yok. ABD'de NIOSH, filtreli yüz maskesi solunum cihazlarını düzenler.

Solunum maskelerinin standartları nelerdir?

ABD Hastalık Kontrol Merkezileri, N95 solunum standardını COVID-19 ve SARS rehberlerinde tavsiye edilen koruyucu ekipmanların bir parçası olarak belirtmektedir. Avrupa ise "Filtrelenen yüz parçası" puanı (FFP) EN standardı 149: 2001'den almıştır. Ülkemizde de bu standart baz alınmaktadır.

Bilinen solunum maskelerinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • FFP2 filtre kapasitesinin %94’ünü filtreler.
  • N95 filtre kapasitesinin %95’ini filtreler.
  • FFP3 ve n99 filtre kapasitesinin %99’unu filtreler.
  • N100 filtre kapasitesinin %99.7’sini filtreler.

Not: "Filtre kapasitesi", 0.3 mikron veya daha büyük partiküllerin yüzde kaçını filtre ettiğini ifade etmektedir.

N95 maskemin sahte / taklit olup olmadığını nasıl anlarım? Birkaç basit ipucu

gercek guvenilir n95 maskesinin ozellikleri taklit nasil anlasilir
  • Gerçek / güvenilir N95 maskelerinin önünde TC harflerinin yanı sıra etiketli bir model numarası ve muhtemelen bir lot numarası bulunan bir onay numarası vardır.
  • Güvenilir maskeler, filtre sınıfı (N, P veya R harfleriyle belirtildiği şekilde) ve filtre verimliliği (95, 99 veya 100 sayılarıyla gösterildiği gibi) hakkında bilgi içerir. Bir N95 maskesinde filtre sınıfı için N ve filtre verimliliği için 95 bulunur, yani belirli boyuttaki parçacıkları %95 veya daha fazlasını filtreleyebilir.
  • Geçerli maskelerde ayrıca NIOSH logosu veya ajansın adı blok harflerle ve marka adı, tescilli ticari marka veya maske için onay veren işletmenin kısaltılmış adını içerir. Ayrıca maskeyi kullanıcının yüzüne sabitlemek için kulak halkalarına değil kafa bantlarına da sahip olacaktır.
  • Sahte maskenin açık bir işareti, bir FDA logosunun varlığı veya bir Gıda ve İlaç İdaresi onayı veya tescilinden bahsedilmesidir; FDA yüz maskelerini düzenlemez, sadece NIOSH yapar. Ve NIOSH, çocuklar için yüz maskelerini onaylamaz - yani çocuk güvenliğinden söz ediliyorsa, bu sahte bir maskenin başka bir işaretidir.

İLGİLİ KONULAR