ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sonuçların doğrudan test kartından okunabildiği, bazı gebelik testlerine benzer bir tasarım olan ilk antijen testi için acil kullanım "izni" verdi. Bu basit tasarım, sağlık çalışanları ve hastalar için hızlı ve etkilidir ve analiz için bir ara cihaz kullanımına ihtiyaç duymaz.

FDA yetkilisi bu yeni test hakkında şu açıklamada bulundu: “Bu yeni COVID-19 antijen testi, mevcut testlere önemli bir ektir çünkü sonuçlar, test kartından dakikalar içinde okunabilir. Bu, insanların virüse sahip olup olmadıklarını neredeyse gerçek zamanlı olarak bilecekleri anlamına gelir. Daha basit tasarımı ve şirketin önümüzdeki aylarda yapmayı planladığı çok sayıda test nedeniyle, bu yeni antijen testi, pandemiye karşı mücadelemizde önemli bir ilerleme."

- İlgili konu: Koronavirüs testi nasıl yapılır? PCR ve hızlı tanı test çeşitleri nelerdir?

Yeni koronavirüs kart testi nasıl çalışır?

Bir sağlık çalışanı, hastanın burnundan, kulak temizleme çubununa benzer bir alet ile örnek alır ve bu numuneyi bir test reaktifi eklenmiş bir test kartında döndürür. 15 dakika bekledikten sonra, sağlık çalışanı sonuçları doğrudan test kartından okur. Bir çizgi negatif bir sonucu gösterir; iki çizgi pozitif bir sonucu gösterir.

koronavirus sars cov 2 test cesitleri covid 19 laboratuvar tanisi

Hangi durumlarda tercih edilmeli?

Bu test, doktor muayenehanesi, acil servis veya bazı okullar gibi ortamlarda kullanılabilir. Bu test, sağlık çalışanı tarafından koronavirüsle ilişkili belirtilerin başlangıcından sonraki yedi gün içinde COVID-19 şüphesi olan hastalarda kullanılmak üzere izin almıştır. Bu testin basit doğası göz önüne alındığında, kart testlerinin geniş çapta erişilebilir olması muhtemeldir. Test üreticisi Abbott'a göre, Ekim 2020'nin başında ABD'de aylık 50 milyona kadar test hazırlamayı planlıyor.

Test detayları

Genel olarak antijen testleri çok spesifiktir, yani yeni tip koronavirüsü (SARS-CoV-2) "doğru" tespit etmede oldukça başarılıdır. Ancak moleküler testler (PCR) kadar hassas / duyarlı değildir; yani gerçekte hasta olanlara yanlışlıkla negatif sonuç verme ihtimali vardır. Moleküler testlere kıyasla azalmış duyarlılık potansiyeli nedeniyle, bir antijen testinden elde edilen negatif sonuçların, tedavi kararları vermeden önce bir moleküler test ile doğrulanması gerekebilir. Bir antijen testinden elde edilen negatif sonuçlar klinik gözlemler ve hasta geçmişi gibi bilgiler bağlamında dikkate alınmalıdır.