Sözlük karşılığı yaralı veya hastaların tıbbi bakım yerine taşınması için kullanılan bir araç olan ambulans, köklerini antik çağlarda salmıştır. Ambulans terimi, "yürümek veya hareket etmek" anlamına gelen Latin ambulare kelimesinden gelir.

1487 yılında İspanya Kraliçesi I. Isabella, yaralı askerleri bakım alabilecekleri çadırlara taşımak için özel olarak tenteli yataklı arabaların yapımına izin vermişti. Ambulansın tarihinde önemli sayılabilecek bir başka dönem, 1792 civarında Fransa'da başladı.

Doktor Ryan Bell şöyle yazıyor: "Napolyon'un cerrahı Dominique Larrey'nin iyileştirme arzusu ve düşüncesi çağının savaş arzusuna karşı geldi ve zorlu şartlar altında ilk tanınabilir modern ambulans hizmetini organize etti. Larrey iki hasta alabilen, hafif, iki tekerlekli kapalı bir araç ile dört at tarafından çekilen dört tekerlekli, iki ila dört hasta taşıyabilen daha ağır ve engebeli arazide kullanılabilen araç olarak ambulansları iki gruba ayırdı. Ambulanslarda çıkarılabilir sedyeler, su, yiyecek, bandaj ve diğer ekipmanlar bulunuyordu."

Ambulansın Evrimi

Amerikan İç Savaşı sırasında ambulanslar nadir olarak ve genellikle sarhoşlar ve hırsızlar tarafından kullanılıyordu. Amerikan hastaneleri için bilinen ilk ambulans servisi 1865'te Ohio'nun Cincinnati kentindeki Commercial Hastanesi'nde uygulandı. Bu atlı Amerikan ambulansları, alçı, morfin gibi ekipmanlar taşırdı. İlk motorlu ambulanslar 1899'da Chicago'daki Michael Reese Hastanesi'nde göreve başladı. 1950'lerde ABD askeri, Kore Savaşı sırasında helikopter ambulanslarının kullanımını öncülük etti.

Bugün, ambulans terimi geniş bir araç yelpazesini ve hatta bisiklet kontrollü taşımacılığı ifade eder. ABD'de, tahmini varış süresi gibi önemli bilgiler hakkında iki yönlü radyolar veya diğer yöntemler kullanılarak alıcı hastane ile iletişime geçilebilmektedir. Savaş alanlarında askeri ambulanslar genellikle ağır zırhlıdır. 2004'te İsrail birkaç Merkava savaş tankı çeşitli yaşam destek sistemleriyle ambulans özellikleri içerecek şekilde değiştirmiştir.

Yazı Görselinin Açıklaması: pswich Ambulans Deposu (c. 1900),Queensland, Avusturalya.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler:Isabella I (1451–1504), Dominique Jean Larrey (1766–1842)