ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Tiroid kanseri - Yeni Kanser ilaçlar - Anaplastik tiroid kanseri tedavisinde dabrafenib ve trametinib FDA onayı aldı

Anaplastik tiroid kanseri tedavisinde dabrafenib ve trametinib FDA onayı aldı

Anaplastik tiroid kanseri tedavisinde dabrafenib ve trametinib FDA onayı aldı
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
07.05.2018

4 Mayıs 2018'de, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi FDA, BRAF V600E mutasyonu pozitif olan ve lokal/bölgesel tedavi seçenekleri olmayan, lokal olarak ilerlemiş veya metastatik anaplastik tiroid kanserli hastaların tedavisi için dabrafenib (piyasa adı Tafinlar) ve trametinib (Mekinist) adlı ilaçların birlikte kullanımına onay verdi.

- Anaplastik tiroid kanseri nedir, belirtileri, tedavisi ve seyri

Onay, lokal olarak ilerlemiş, ameliyat edilemeyen veya metastatik lokal/bölgesel tedavi seçeneği olmayan, BRAF V600E mutasyonu olan anaplastik tiroid kanserli hastaları içeren BRF117019 adlı dokuz kohortlu, randomize olmayan klinik çalışmaya dayanmaktadır.

Yanıt için değerlendirilebilen anaplastik tiroid kanserli 23 hastada genel yanıt oranı %61 olarak bulunmuştur. Tam ve kısmi yanıt oranları sırasıyla %4 ve %57, yanıt süresi ise yanıt veren hastaların %64'ünde en az 6 ay olarak raporlanmıştır.

Bu tedavi kombinasyonu alan hastaların en az % 20'sinde görülen yan etkiler; ateş, uyuşukluk, mide bulantısı, baş ağrısı, döküntü, titreme, ishal, kusma, artralji ve miyalji idi.

Anaplastik tiroid kanseri hastalar için önerilen dozlar günde iki kez oral olarak (ağızdan) günde 150 mg dabrafenib ve günde bir kez 2 mg trametinibdir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

FDA approves dabrafenib plus trametinib for anaplastic thyroid cancer with BRAF V600E mutation.
fda.gov
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.