Doktor Pamela Kunz, "Bir doktor olarak, iyi yapılan ve yapılmayan şeylere dair benzersiz bir bakış açısına sahip olduğumu düşünüyordum, ta ki her şeye hasta yakını gözü ile bakana kadar" dedi.

ABD'de 2021 Yılının Kadın Onkoloğu seçilen Kunz, Smilow Kanser Hastanesi'ndeki Gastrointestinal Kanserler Merkezi'nin ve New Haven, Connecticut'taki Yale Kanser Merkezi'nin direktörüdür. Ancak annesi hastaneye kaldırıldığında oldukça farklı bir role sürüklendi.

Duymakta güçlük çeken annesi, hastane odasına gelip giden sağlık çalışanlarını gördükçe kafası karışıyordu ve ona neler olup bittiğini tercüme edecek birine ihtiyacı vardı. Yatan hasta bakımı sürecini annesinin yanında gözlemlemek onun için şaşırtıcı ve aynı zamanda aydınlatıcı oldu.

Kunz, "Biz doktorlar bir hastanın tedavi planını belirleyip bir sonraki hastaya geçmeye alışkınız fakat bu işin insan ilişkisi tarafını unutmamak gerek. Sevdiğiniz ve size yakın olan birisinin hastane yatağında başucunda olmak çok farklı bir deneyim. Keşke bunu daha önce görebilseydim" diye ekledi.

Yaşadığı deneyimi Twitter üzerinde paylaşmaya karar veren Kunz, "iletişimde inciler" adını verdiği bazı dikkate aldığı konuları ve önerilerini yazdı. Bunlar:

İletişimin İncileri

  1. Hastaya tam adınız ile kendinizi, görevinizi ve ekibinizi tanıtın. Yaka kartınız görünür olsun. Odalara giren ve çıkan kişi sayısı hastalar ve hasta yakınları için çok kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin "Benim adım Dr. X. dahiliye ekibinde asistanım."
  2. Hasta ziyaretinizi günün planının bir özeti ile sonlandırın.
  3. Tıbbi terimlerden kaçının. Yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşun. Sizler, hastalarınız ve aile bireyleri için bir öğretmen olduğunuzu unutmayın.
  4. Maskeler, özellikle işitme kaybı olan hastalar için duymayı zorlaştırır.
  5. Birçok yaşlı hastanın hastanede kafası karışır, bu nedenle tekrar anlatım çok yararlı olur.
  6. Planı aktarmak için günde en az bir kez bir aile üyesiyle konuşun.
  7. Son dakika veya sürpriz taburculuklardan kaçınmaya çalışın - bunlar hastaları ve aile üyelerini endişelendiriyor. 1. günden itibaren taburculuk planlaması ve güvenli bir taburculuk öncesinde nelerin yapılması gerektiği hakkında konuşun. "Hastaneden ayrılmanız için X, Y, X'in olması gerekir."
  8. Hastalarınızla hastaneye gelme sebepleri dışında başka bir şey hakkında konuşmaya çalışın (bir zamanlar bilge bir hocamdan aldığım bir tavsiye).
  9. Mümkünse hastanızla göz hizasında oturun (@YNHH'nin bu taburelerini seviyorum).
  10. Hastayı ve yakınını dinlemek için zaman ayırın.

Doktor Kunz önerilerini bir altın kural ile tamamladı:

Ve son olarak, hastanızı, bir yakınınızı tedavi eder gibi tedavi edin.

Bu mesaj twitterda kısa sürede binlerce beğeni aldı ve paylaşıldı. Paylaşımının altına yazılan yorumları gördüğünde mutlu olan Kunz "Bu, tıbbın insani yönünden bir örnektir. Doktorların her zaman ayıracak çok vakti olmayabiliyor, fakat bu belirttiğim noktalardan birkaçını uygulamak çok zaman almayacaktır. Her bir hasta için ayrıdığımız zaman onlara yaptığımız yatırımdır" dedi.

Bir asistanın her öğle saati onu arayıp annesinin durumu hakkında bilgi vermesi onu çok sevindiriyordu. "Bu çok değerliydi".